השיעור הפיננסי שאפשר ללמוד מפורסט גאמפ

בבלוג זה לא אמליץ לכם על הסטארט-אפ הבא או על המניות הפופולריות, אלא אעזור לכם לזהות חברות יציבות ומבוססות המנוהלות על ידי גדולי המשקיעים בעולם, שמוכנים ושואפים שתהיו שותפים שלהם לטווח הארוך

יואב זליקוביץ
יואב זליקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יואב זליקוביץ
יואב זליקוביץ

אמנם בלוג זה יעסוק בשוק ההון ובהשקעות, אך אני רוצה דווקא לפתוח עם המלצה לסרט משנות ה-90 החביב עלי במיוחד, והוא פורסט גאמפ. סרט זה מציג את ההיסטוריה של ארה"ב (החל מאמצע המאה הקודמת) מנקודת מבטו ומעורבותו של מתבגר אמריקאי בעל נכות גופנית ואינטליגנציה מוגבלת.

אחד מהקטעים החביבים עלי בסרט מראה כיצד ערב אחד, לאחר יום עבודה ארוך ומפרך של כיסוח דשא, פורסט ניגש לתיבת הדואר שלו ומגלה מעטפה המבשרת לו על זכייה בסכום עצום של כסף בבורסת המניות. הבשורה המשמחת, שמשמעותה עבור פורסט היא שלא יצטרך לעבוד יותר לפרנסתו, מפתיעה אותו מאוד, משום שלא זכר שאי פעם השקיע בבורסה.

בירור קצר העלה שידידו הקרוב השקיע עבורו שנים רבות קודם, ללא ידיעתו, כספים במניות של חברת אפל, עוד בתקופתה הראשונית וה"בתולית" של החברה. פורסט אמנם מגיב לבשורה הנהדרת במשפט הקומי "That's good - one less thing to worry about". אך עם זאת, הסצינה טומנת בחובה מסר פיננסי ריאלי ונוקב.

בבלוג זה אני מציע שנתחבר לחוויה שעבר פורסט. חוויה זו מצביעה לנו על פוטנציאל לרווחים כספיים גדולים מאוד בעתיד כתוצאה מהשקעה פסיבית "ונשכחת" שלנו במניות של חברות שנהנות במשך הזמן מעליות ערך מטאוריות של מניותיהן. אמנם איני מתיימר להיות בעל כושר תחזית כשל חברו של פורסט, אך אני מסוגל לכוון אתכם להשקעה זהירה ומושכלת במניות של חברות שיניבו על כל דולר שתשקיעו היום, 20, 50 ואפילו 100 דולר בטווח הארוך (עם המגבלה הידועה, כמובן, שאין ביטחון בשוק ההון).

אכן, הטווח הארוך משמעותו לעתים שניים עד שלושה עשורים של סבלנות, אך ממקרהו של פורסט הרי למדנו שהתעשרות מהשקעה במניות היא תהליך ארוך ושקט. במסגרת עצותיי, לא אמליץ לכם על הסטארט-אפ הבא או על מניות פופולריות ו"עסיסיות", אלא אעזור לכם לזהות חברות יציבות ומבוססות המנוהלות על ידי גדולי המשקיעים בעולם, שמוכנים ושואפים שתהיו שותפים שלהם לטווח הארוך על ידי רכישת מניות של החברות שלהם (וזאת, ללא כל צורך בתשלום דמי ניהול מצדכם). באופן זה תצברו רווחים משמעותיים יחד איתם, הן הודות להצלחה הכלכלית של חברות אלו והן באמצעות הפלא של "ריבית דריבית" בשוק ההון.

בבלוג זה נקבע את הכלים לאיתור חברה שיש ביכולתה לקחת כל שקל מושקע שלנו ולהכפיל אותו במשך הזמן מספר פעמים רב ללא כל פעולה נוספת מצדנו לאורך הדרך (אלא אם נרצה להגדיל את ההשקעה).

המשקיעים הגדולים בעולם בעבר ובהווה, כמו וורן באפט, בנג'מין גרהאם, סת' קלרמן, פרם ווסטה ורבים אחרים, תרים אחר השקעות מסוג זה ללא הפסק. נוכל בבלוג זה לנסות להתחקות אחר דרכי פעולתם של משקיעים מוכשרים אלה ולעתים אף להשקיע לצדם.

דוגמאות מובהקות לביצועיהם של משקיעים אלה הן ברקשייר התאוויי של באפט ופיירפקס אחזקות פיננסיות של ווסטה, שתיהן חברות ציבוריות שהניבו למשקיעים במניות שלהן תשואה שנתית ממוצעת של 20% (!) במשך עשורים רבים.

בבלוג זה אני גם מקווה להדגים בפניכם שהשקעה מושכלת במניות ספציפיות שנבחרות בקפידה רחוקה מאוד מהדימוי השלילי של שוק המניות כמבוסס על "הימור", ואף להציג בפניכם את הבסיס המתמטי/ מדעי של השקעה זו המוביל לרווחים משמעותיים.

נשתמע בטור הבא.

יואב זליקוביץ

יואב זליקוביץ | רווחים במחשבה תחילה

משווק השקעות עצמאי בעל רישיון מרשות ני"ע, בעל תואר ראשון במשפטים מהאוניברסיטה העברית ותואר שני במנהל עסקים ומימון מאוניברסיטת בר אילן. כיום משמש כיועץ לקרן גידור תבור קפיטל ולקרן הנאמנות "איילון מניות גלובאלי", ועשוי להחזיק (עבור עצמי או לקוחותיי) במניות שאני ממליץ עליהן בבלוג.

נולדתי בישראל, גדלתי וחונכתי בארה"ב, ולאחר לימודי תיכון חזרתי ארצה לעשות שירות צבאי מלא. את האהבה שלי לתחום שוק ההון גיליתי תוך כדי עבודה כעו"ד בתחום המסחרי וקריאת ספרות רבה בנושאי השקעות.

השיטה שאימצתי נקראת value investing והיא מבוססת על משנתם של וורן באפט והמורה היהודי שלו, בנג'מין גרהאם. עיקרה של השיטה הוא להשקיע בעסקים טובים לטווח הארוך, לא להיות מושפע מהתנודתיות הרבה של שוק המניות, ובמיוחד, ליהנות מהמנגנון רב-העוצמה של ריבית דריבית.

אני מעדיף תמיד את ההשקעה הזולה והכדאית יותר על פני ההשקעה "הפופולרית-לוהטת". אני משקיע בחברות שעל פי בדיקתי מתייחסות לבעלי מניות כאל שותפים ולא כאל מקור כספי בלבד עבור החברה.

המייל של יואב: yoav@yszinvest.com

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"