לכתוב בכוח המחשבה? לא מדע בדיוני

במסגרת ניסוי מדהים שנערך באחרונה בסטנפורד, חוקרים הצליחו לתרגם מחשבה של מטופל שידיו משותקות לכתיבה, בעזרת קריאת הפעילות המוחית שלו ■ מה נוכל לעשות בעתיד בעזרת ממשק מוח-מכונה?

סיור מוחות
יואב מה-טוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יד רובוטית מקלידה. פריצת דרך בתחום שלא התפתח מהר כצפוי
סיור מוחות
יואב מה-טוב

תארו לעצמכם שמחברים את המוח שלכם למחשב. המחשב יקרא את הפעילות של המוח בזמן שאתם מנסים לעשות כל מיני דברים, ויתרגם אותה לפעולות בעולם האמיתי. כך למשל, בכל פעם שתדמיינו את עצמכם מרימים את היד, המחשב יקרא את פעילות המוח, יבין שאתם מנסים להרים יד, ויפעיל זרוע רובוטית בצורה של יד שתתרומם. בצורה הזו, גרמתם לזרוע הרובוטית לזוז בכוח המחשבה בלבד!

הטכנולוגיה הזו, שנקראת ממשק מוח-מכונה, איננה בדיונית, והיא נמצאת בפיתוח כבר יותר מ-13 שנה. בעשור האחרון מתקיימים בה גם מחקרים בבני אדם. לא מעט מתנדבים משותקי גפיים, שלא יכולים להפעיל את הזרועות שלהם, הגיעו למעבדות ועברו אימון שבו המחשב למד כיצד נראית פעילות המוח שלהם, כשהם מדמיינים את עצמם מבצעים פעולות עם היד.

לאחר תקופת האימון וההסתגלות, הנבדקים מצליחים לשלוט בזרוע הרובוטית בכוח המחשבה, ולבצע איתה פעולות שהם לא יכלו לעשות קודם משום שידיהם היו משותקות.

לטכנולוגיה הזו יש המון פוטנציאל. אותן זרועות רובוטיות יכולות להיות תותבות יעילות, כאלה שבאמת ניתן לשלוט בהן כמו ששולטים ביד. אבל נכון להיום החוקרים הצליחו לתכנן זרועות שמצליחות לבצע רק פעולות בסיסיות כמו תנועה או אחיזה בדברים. היד האנושית מורכבת מאוד, ואנחנו מסוגלים לעשות בעזרתה פעולות עדינות ומרשימות, כמו כתיבה. עד כה, ממשק מוח-מכונה לא הצליח להתקרב אליהן. ובכן, כעת הדברים השתנו.

רובוט מוזג קולה. בעתיד אולי נשלח אווטרים במקומנו למסיבותצילום: בלומברג

קבוצת חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד בארה"ב פירסמה לפני כחודש מחקר מדהים. החוקרים עבדו עם מטופל, שבשם הפרטיות נקרא לו T5. המטופל נפגע קשה בחוט השדרה וכתוצאה מכך שותק עד הצוואר, ואיננו יכול להזיז את ידיו כלל. החוקרים החדירו אלקטרודות לאזור במוח של T5 שאחראי על הפעלת היד, וביקשו ממנו לנסות לכתוב - כלומר, לחשוב על כך שהוא מנסה להפעיל את היד. החוקרים עבדו ביסודיות, וביקשו מ-T5 לדמיין את עצמו כותב את כל אחת מ-28 האותיות באלף-בית האנגלי לצד סימני פיסוק נוספים.

האלקטרודות קראו את הפעילות המוחית והעבירו את המידע למחשב. ככל שהמחשב קיבל יותר מידע הוא למד להסיק ולהכליל כיצד נראית הפעילות המוחית של T5 כשהוא כותב כל אחת מהאותיות. בכל פעם שהמטופל T5 ניסה לכתוב שוב, המחשב כבר ידע לזהות באיזו אות מדובר רק מהתבוננות על הפעילות המוחית של T5. כשהמחשב זיהה את האות, הוא תירגם אותה לטקסט כתוב בזמן אמת. כך למעשה T5 כתב בכוח המחשבה בלבד, אף שהידיים שלו משותקות.

עד כמה זה עבד? הרבה מעל המצופה. המחשב הצליח לזהות נכון, בזמן אמת, יותר מ-94% מהאותיות. לא בזמן אמת שיעור הזיהוי עלה ליותר מ-99%. לאחר אימון, T5 הצליח להגיע לקצב הקלדה, בכוח המחשבה, של 90 אותיות בדקה. אדם בריא בן גילו של T5 מקליד בסמארטפון בממוצע 115 אותיות בדקה, כך שלא מדובר בפער משמעותי.

זו בשורה אדירה בתחום שקצב ההתקדמות שלו בשנים האחרונות לא היה גבוה מספיק. מערכות ממשק מוח-מכונה עדיין רחוקות מכדי להפוך למוצר רפואי שיעזור להמוני משותקים, אך החוקרים צופים לתחום עתיד ורוד וטוענים שהמרחק למוצר יעיל קרוב מכפי שנדמה לנו.

כשזה יקרה, שימושים רפואיים יהיו רק הצעד הראשון. ייתכן מאוד שבהמשך כולנו נוכל לשלוט בכוח המחשבה על אווטארים כאלה ואחרים. יש לכם אירוע הערב אבל אתם לא יכולים לצאת מהבית? אווטאר בדמותכם יוכל להגיע לשם ותוכלו לשלוט בו כאילו אתם עצמכם נכחתם באירוע. ייתכן שבזכות הטכנולוגיה הזו, טלקנזיס כבר לא יהיה מדע בדיוני, אלא יהפוך להיות חלק מחיינו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

סיור מוחות

יואב מה-טוב | סיור מוחות

יואב מה-טוב הוא חוקר במרכז למדעי המוח באוניברסיטה העברית. מעביר קורסים והרצאות העשרתיות לכל הגילים במטרה לחשוף את עולם מדעי המוח בצורה חווייתית גם למי שלא למד את הנושא מעולם. פרטים נוספים ניתן למצוא באתר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker