איך זיהום אוויר משפיע על המוח?

מדי שנה מתים ברחבי העולם 7 מיליון בני אדם תוצאה מנזקי זיהום אוויר, 2,500 מהם בישראל ■ ואולם רבים מהנזקים הם ארוכי טווח וגורמים למחלות כמו אלצהיימר ופרקינסון, ואף לפגיעות קשות בקרב ילדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זיהום אוויר באג'מר, בצפון הודו
זיהום אוויר באג'מר, בצפון הודוצילום: HIMANSHU SHARMA - AFP

הכותב הוא חוקר במרכז למדעי המוח באוניברסיטה העברית

הבהרה: הטור הבא קשור לל"ג בעומר, אך הוא נכתב לפני האסון הנורא שהתרחש ביום חמישי. לאחר התלבטות רבה החלטתי לפרסם אותו בכל זאת, מכיוון שיש לו חשיבות עצומה לחיי היום-יום של כולנו. אני משתתף בצערן של משפחות ההרוגים ומאחל החלמה מהירה לפצועים.

ביום שישי צוין ל"ג בעומר, שנהפך למוכר בתור "חג המדורות". אלא שעל המנהג הזה יש השלכות חמורות. רמות זיהום האוויר המנוטרות במהלך ל"ג בעומר גבוהות הרבה יותר מבכל יום רגיל, ומגיעות גם לזיהום שחמור אפילו פי 4 יותר מהאוויר הרגיל (והלא נקי גם ככה) שאותו אנחנו נושמים. לכן, לרגל החג, הגיע הזמן לספר מה זיהום אוויר עושה למוח. ספויילר? הרבה מאוד דברים רעים.

מדי שנה מתים ברחבי העולם 7 מיליון בני אדם, קצת פחות מאוכלוסית ישראל, כתוצאה מנזקי זיהום אוויר. במדינה שלנו מספר הקורבנות השנתי מוערך בכ-2,500 בני אדם. ואולם, כפי שנראה בהמשך, מכיוון שנזקים רבים הם ארוכי טווח - האומדן הזה עשוי להתגלות כחסר.

החלקיקים המזוהמים אותם אנחנו נושמים משפיעים על המוח הן בעקיפין והן במישרין. קודם כל, בשל הפגיעה בנשימה ובדם, המוח מקבל פחות חמצן ועשוי להכנס למצוקה. אלא שבהמשך החלקיקים נכנסים למחזור הדם, ומשם מוצאים את הדרך למוח. כשהם מגיעים לשם, הם יוצרים תגובה חיסונית חזקה ודלקת במוח. השילוב של שני הגורמים הללו מוביל למוות של תאי עצב ולפגיעה בקשרים שבין התאים. בתמונה הגדולה, מזהים שזיהום אוויר פוגע הן בחומר הלבן והן בחומר האפור שבמוח.

זיהום משפיע גם על עוברים ברחם. החלקיקים עוברים ממחזור הדם של האם דרך השלייה אל הדם של העובר, ומשם למוח. כשהפגיעה מתרחשת בשלבים מוקדמים כל כך של התפתחות המוח, עלולה להיות לכך השפעה מכרעת. מחקרים זיהו קשר בין זיהום אוויר גבוה לבין פגיעות שונות בקרב ילדים - בקשב, בזיכרון, בהתפתחות המוטורית ובמנת המשכל.

מדורות ל"ג בעומרצילום: גיל כהן-מגן

לא מעט מחלות מקושרות לזיהום אוויר. רבע ממקרי המוות משבץ מוחי בעולם - יותר ממיליון וחצי בני אדם בשנה - מיוחסים לחלקיקי PM2.5, שהם מהמזהמים העיקריים באוויר שאנו נושמים. יש גם ממצאים שמקשרים בין מחלות ניווניות - בהן דמנציה, אלצהיימר ופרקינסון - וזיהום אוויר. יש כיום עדויות על כך שקיים קשר בין תגובה חיסונית ודלקת במוח לבין המחלות האלה, כך שאין זה מפתיע שחשיפה לזיהום אוויר משפיעה עליהן.

עם זאת, גם מחלות מוח אחרות מושפעות מזיהום אוויר. כמה מחקרים הראו שהפרעות פסיכיאטריות, כמו פסיכוזות, כנראה נפוצות יותר ברמות זיהום גבוהות, וכי במקומות עם זיהום גבוה יש צריכה גבוהה יותר של תרופות פסיכיאטריות. יש עדויות מסוימות ממחקרים שנערכו הן בבני אדם והן בבעלי חיים, שהסיכוי לפתח אוטיזם גדול יותר ברמות זיהום גבוהות, ואף עדויות לגבי ADHD, אם כי במקרה הזה יש גם ממצאים סותרים.

מצב זיהום האוויר בישראל אינו אידאלי כלל, אך עם זאת, אנחנו נמצאים במגמה יחסית חיובית מאז שחוק האוויר הנקי נכנס לתוקפו לפני כעשור. למרות זאת, יש לנו עוד דרך ארוכה מאוד לעבור כדי שנוכל לחזור לנשום אוויר נקי, והדרך לשם מתחילה במודעות. ואם לספר לכם כמה זיהום מסוכן למוח שלכם יכול לעזור - אני את שלי עשיתי.

סיור מוחות

יואב מה-טוב | סיור מוחות

יואב מה-טוב הוא חוקר במרכז למדעי המוח באוניברסיטה העברית. מעביר קורסים והרצאות העשרתיות לכל הגילים במטרה לחשוף את עולם מדעי המוח בצורה חווייתית גם למי שלא למד את הנושא מעולם. פרטים נוספים ניתן למצוא באתר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker