מיזופוניה אולי נראית כמו הפרעה מצחיקה, אבל מדובר במצוקה אמיתית

כשסרקו את מוחותיהם של אנשים שסובלים ממיזופוניה ב-MRI, זיהו שבעת השמעת הצלילים המרגיזים האינסולה שלהם פועלת ביתר. האינסולה היא אזור במוח שקשור לרגשות, ומזוהה בין היתר עם תגובות של גועל ולעתים גם של כעס

מוח
יואב מה-טוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניסיון לשבור שיא גינס במספר האנשים שמפוצצים בלון מסטיק בו זמנית בסיאטל, ב-2012
ניסיון לשבור שיא גינס במספר האנשים שמפוצצים בלון מסטיק בו זמנית בסיאטל, ב-2012צילום: Kevin Casey / Invision for Ninte

הפרס החשוב באמת בעולם המחקר, הלא הוא האיג-נובל, חוגג השנה שלושים. קשה להישאר אדישים לפרס הנהדר הזה, שמוענק מדי שנה לשורה של מחקרים שנשמעים מוזרים מאוד, ובהתחלה אולי יגרמו לנו לגחך, אבל אם נחשוב עליהם מעט, אולי נגיע לתובנות מעניינות. הפרס ברפואה הוענק השנה לשלושה חוקרים מהולנד ובלגיה שאיבחנו את תופעת המיזופוניה: אנשים שמתקשים להתמודד עם קולות מרגיזים.

משמעות המילה מיזופוניה היא "שנאת צלילים". לסובלים ממיזופוניה יש צלילים מסוימים שמשגעים אותם, למשל צלילי לעיסה ומצמוץ שפתיים, נשימות קולניות, הקלדה במקלדת והקלקה על עטים. אלו תמיד צלילים שנוצרו על ידי אדם, ואף פעם לא צלילים שהסובלים ממיזופוניה יוצרים בעצמם.

דיווחים מדעיים ראשוניים על מיזופוניה הופיעו כבר ב-2008, אולם ב-2013 שלושת הזוכים פירסמו מאמר שבו הם הגדירו את התופעה לעומק. התגובה לצליל המרגיז היא לרוב הירתעות וגועל, אבל לעתים קרובות היא עלולה ליהפך לאגרסיבית כלפי מי שמייצר את הרעש, בין אם מילולית ולפעמים גם פיזית. חמישה מהמטופלים במחקר הזה סיפרו כי הכו את בני זוגם כשאלו יצרו רעש מרגיז. 

המטופלים דיווחו שחשו שהתגובה לרעש לא היתה רציונלית ואף תיארו אותה כאובדן שליטה זמני. כולם סיפרו שהם עושים מאמצים ניכרים כדי להימנע מהצלילים שמרגיזים אותם, בין אם על ידי הימנעות ממפגשים חברתיים או הליכה עם אוזניות. רמות הלחץ, החרדה והדיכאון שהם מדווחים עליהן גבוהות מהממוצע באוכלוסייה.

יותר ממחצית מהסובלים ממיזופוניה שהשתתפו במחקר היו מאובחנים עם OCPD, הפרעה אישיותית טורדנית כפייתית. אין לבלבל אותה עם OCD, על אף שיש הרבה דמיון בין השניים, יש לא מעט שוני. אם ב-OCD המחשבות הטורדניות הן מטרד של ממש עבור המטופל, ב-OCPD הן חלק מהאופי והאישיות של המטופלים, והם לא מרגישים שמדובר במטרד ולרוב לא מודעים לכך שמשהו לא בסדר. יש הרבה דמיון בין העיסוק האובססיבי בצלילים המרגיזים לבין האובססיביות שמפגינים מטופלים עם OCPD. לאנשים עם OCPD יש שורה של כללים נוקשים להתנהגות, וייתכן שהתגובה לצליל המרגיז היא תגובה להפרה של הכללים שהם מציבים לעצמם ולאחרים.

עם זאת, איש מהמטופלים עם OCPD לא קישר בין המיזופוניה לבין האופי והאישיות שלו. וכמו כן, התנהגות אגרסיבית אינה סימפטום מוכר של OCPD, לכן עדיין לא ברור מה הקשר בין השניים. יש חוקרים שטוענים שלא בטוח שבכלל קיים קשר כזה, ושהסיבה שנמצאו במחקר הנ"ל כל כך הרבה מטופלים עם OCPD ומיזופוניה היא שמלכתחילה קבוצת הנדגמים היתה קטנה יחסית (42 מטופלים), ולכן היא אינה משקפת.

ומה קורה במוח במיזופוניה? כשסרקו את מוחותיהם של אנשים שסובלים ממיזופוניה ב-MRI, זיהו שבעת השמעת הצלילים המרגיזים האינסולה שלהם פועלת ביתר. האינסולה היא אזור במוח שקשור לרגשות, ומזוהה בין היתר עם תגובות של גועל ולעתים גם של כעס, שתי תחושות שכאמור רואים לא מעט במיזופוניה.

כיצד אפשר לטפל במיזופוניה? שלישיית הזוכים חשבו ששיטה שיכולה להיות יעילה היא CBT, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי. זו שיטה שבין היתר חושפת את המטופלים לסיטואציות שבעייתיות עבורם ומנסה להתמודד איתם. במאמר שפירסמו לפני כשנתיים, הם הראו שמתוך 90 משתתפים עם מיזופוניה שעברו טיפול ב-CBT, אצל כמחצית מהם נצפה שיפור מהותי בתסמינים.

המיזופוניה היא דוגמה יפה למסר שאיג נובל מנסה להעביר. ברגע הראשון המחשבה על אנשים שמשתגעים מכך שמישהו לועס אוכל לידם נראית מצחיקה, אבל כשמבינים את התופעה לעומק, רואים שיש כאן מצוקה אמיתית שצריך למצוא דרך להתמודד עמה. אני בטוח שהפרס יעלה את התופעה למודעות, יגרום לעוד אנשים ברחבי העולם להבין שהם סובלים ממיזופוניה, ובכך ישפר את ההבנה שלנו את התופעה, ואולי גם יקל על חייהם של רבים.

מוח

יואב מה-טוב | סיור מוחות

יואב מה-טוב, דוקטורנט למדעי המוח מהאוניברסיטה העברית ואיש תוכן ב"פרויקט המוח האנושי" של האיחוד האירופי. מעביר הרצאות העשרתיות לכל הגילאים במטרה לחשוף את עולם מדעי המוח בצורה חווייתית גם למי שלא למד את הנושא מעולם. פרטים נוספים ניתן למצוא באתר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker