אפילו הלובסטרים יודעים להתמודד עם מגפה יותר טוב מאתנו

הכירו את בעלי החיים שיודעים להתרחק מהחברה בזמן מחלה

מוח
יואב מה-טוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לובסטר
לובסטרצילום: תומר אפלבאום

בני אדם הם יצורים מאוד חברתיים; יש שיגידו אפילו שכוחנו מגיע מהיכולת ליצור קשרים עמוקים עם אנשים רבים. לכן, ההנחיות החדשות להתרחק האחד מהשני כדי להפחית את הסיכוי להידבק בקורונה, מרגישות קשות מאוד. אבל האמת היא שאנחנו לא בעלי החיים היחידים שמבינים את החשיבות של ריחוק חברתי, התופעה הזו קיימת במקומות שונים בעולם הטבע. ואני לא מדבר על חיות כמו דורבנים או בואשים, שמשתמשות בקוצים או בריח רע כדי להרחיק טורפים, אלא בבעלי חיים שיודעים לזהות סימנים של מחלה ולהתרחק כדי להימנע מהדבקה.

קופי המנדריל הם חיות חברתיות מאוד. כשחיים בקבוצה, טפילים יכולים לדלג בקלות מקוף לקוף ולהדביק את כל האוכלוסייה. כשאחד הקופים נדבק בטפילים, זה משפיע על הריח של הצואה שלו. הקופים האחרים מזהים זאת, ונמנעים מלגעת בו ולהעניק לו את הטיפול המפורסם שהם נותנים אחד לשני. רק כשהקוף הנגוע ייפטר מהטפילים שלו יחזרו שאר חבריו להתחבר אתו. כשנותנים לקופי מנדריל להריח צואה שהגיעה מקוף אחר עם טפילים, הריח דוחה אותם ועושים הכל כדי להימנע ממנו.

אנחנו רואים את ההתנהגות הזו גם בבעלי חיים עם מוח פשוט הרבה יותר. כך למשל  מין של לובסטר קוצני שחי בים הקריבי. ישנו נגיף מסוים שנוהג לתקוף את בני המין הזה. באופן מעניין, אנחנו רואים שלובסטרים מעדיפים להתרחק מפריטים שנדבקו בנגיף ולא לשהות לצדם. כיצד הם מזהים זאת? בזכות כימיקל מסוים שמופרש בשתן של אותם לובסטרים נגועים. קולטן שיושב במערכת הריח של הלובסטרים מזהה את הכימיקל הזה ומתריע למערכת העצבים של הלובסטר שכדאי להתרחק משם. ואכן, אנחנו רואים שכשהלובסטרים שומרים על מרחק מפריטים אחרים, ההתפשטות של הנגיף באוכלוסייה נעצרת.

במינים של נמלים ודבורים, כשאחת הפועלות נדבקת, פעמים רבות היא תעזוב מרצונה את הקן ותצא לגלות, מה שכנראה יגזור את מותה. הפועלת מקריבה את עצמה כדי לא להדביק את שאר חברותיה ולהביא כליה על הקן כולו. למרות שההתנהגות הזו נראית רעה עבור הפרט הבודד, מבחינה אבולוציונית יש בה יתרון, משום שהפועלת עצמה אינה מביאה צאצאים לעולם, אבל הגנים שלה עוברים לדור הבא דרך המלכה, שבזכות ההקרבה של הפועלת יכולה להביא צאצאים בריאים שימשיכו את השושלת.

אלו רק שלוש דוגמאות קטנות של בעלי חיים שלמדו שעל אף של"ביחד" יש חשיבות מאוד גדולה, לעתים צריך ללמוד להתרחק כדי לא להפיץ מחלות. עם זאת, בניגוד לכל אותם בעלי חיים, כשהתנאים דורשים מאיתנו ריחוק פיזי, אין זה אומר שאנחנו צריכים להתרחק גם חברתית. לנו, בניגוד למנדרילים או לסרטנים, יש עדיין את היכולת לשמור על קשר עם הסביבה שלנו גם כשאנחנו מבודדים, וחשוב שננצל  את הטכנולוגיה שמאפשרת לנו לעשות זאת, כדי להפחית את הקשיים הנפשיים שריחוק חברתי יכול להביא אתו.

מוח

יואב מה-טוב | סיור מוחות

יואב מה-טוב, דוקטורנט למדעי המוח מהאוניברסיטה העברית ואיש תוכן ב"פרויקט המוח האנושי" של האיחוד האירופי. מעביר הרצאות העשרתיות לכל הגילאים במטרה לחשוף את עולם מדעי המוח בצורה חווייתית גם למי שלא למד את הנושא מעולם. פרטים נוספים ניתן למצוא באתר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker