בדרך לטיפול יעיל ראשון לאלצהיימר? המדע שמאחורי הבשורה של ביוג'ן

במארס השנה הודיעה ביוג'ן שהיא מפסיקה את הניסויים הקליניים שבחנו את הטיפול באלצהיימר, כי הם לא הראו שהוא יעיל. איך ייתכן שכחצי שנה מאוחר יותר, נהפכה התרופה מכשלון מוחלט להצלחה סנסציונית?

מוח
יואב מה-טוב
איור אלצהיימר. אישה זקנה עם מוח "פתוח" שבו רואים חדר עם דלת פתוחה
צילום: BILL SANDERSON / Science Photo L

ביום שלישי הוטלה פצצה שהרעישה הן את הקהילה המדעית-רפואית והן את עולם הבורסה: חברת התרופות ביוג'ן הודיעה כי בתחילת 2020 תגיש ל-FDA בקשה לאישור שיווק ראשוני של טיפול חדש למחלת אלצהיימר. זו בשורה מרגשת במיוחד, מאחר שכיום אין באמת לאלצהיימר טיפול אמיתי, אך זו גם בשורה מפתיעה ביותר, בהינתן שרק לפני כחצי שנה הודיעה אותה ביוג'ן שהיא מפסיקה את הניסויים הקליניים שבחנו את הטיפול הזה כי הם לא הראו שהוא יעיל. איך תרופה יכולה להפוך תוך חצי שנה מכשלון מוחלט להצלחה סנסציונית?

אלצהיימר מוכרת בעיקר בגלל ההידרדרות התפקודית האטית של החולים. אם בהתחלה נפוצות בעיות זיכרון והתמצאות במרחב, ככל שהזמן עובר נפגעות יותר ויותר יכולות מוחיות אצל החולים. זה קורה משום שהתאים במוח מתים באופן הדרגתי. מה גורם לכך? החשוד המרכזי הוא עמילואיד בטא, חלבון שנחתך בצורה לא נורמלית אצל חולי אלצהיימר ומצטבר למשקעים במוח, שמעודדים תהליכים שגורמים לתאים למות. מחקרים בתרביות תאים ובחיות מעבדה הראו שעל ידי הרס של משקעי העמילואיד, אפשר לעצור את ההידרדרות באלצהיימר.

הממצאים הללו הובילו חברות תרופות ליצור טיפולים שמטרתם לפרק את משקעי העמילואיד. אולם מה שהצליח בעכברים לא עבד בבני אדם, ואף חברה לא הצליחה לעבור את שלושת שלבי הניסויים הקליניים.

הטיפול של ביוג'ן מבוסס על הזרקה חודשית של נוגדן בשם aducanumab, שיכול להוביל לפירוק העמילואיד. בשלבים ראשונים של הטיפול, הראו כי הוא מסוגל להרוס יותר מ-90% מהמשקע, ולעצור את ההידרדרות בתפקוד המוח. ביוג'ן צלחה את שני השלבים הראשונים של הניסויים הקליניים, ועברה לשלב השלישי, שבו היא היתה צריכה להוכיח שהטיפול יעיל גם על מספר גדול מאוד של נבדקים. כאן, כאמור, ביוג'ן כשלה. ההודעה שהיא פירסמה במארס גרמה למניית החברה לצנוח, וגררה אכזבה אדירה בקהילה המדעית. זה היה קש אחרון בשורה של כישלונות שגרמו לרבים לחשוב שלעולם לא נצליח לרפא את מחלת האלצהיימר.

צילום PET של מוח במסגרת מחקר אלצהיימר
צילום PET של מוח במסגרת מחקר אלצהיימרצילום: Matt York/אי־פי

אז מה השתנה מאז? לפי החברה עצמה, לא מעט. קודם כל, הם מספרים שבהתחלה חששו שם מאוד מתופעות לוואי, ולכן נתנו מינונים נמוכים של הטיפול. אולם כשמסתכלים על ההשפעה של הטיפול שניתן במינונים גבוהים, ניתוח של המידע דווקא מספק תוצאות שמראות אפקט משמעותי. מידע נוסף הצטבר בחברה לאורך הזמן, והם הגדילו עוד יותר את מספר הנבדקים (שכעת כולל יותר מ-2000 בני אדם), וכעת ניתן לומר שהתרופה יעילה. יש לציין שביוג'ן עוד לא פירסמו את המידע והניתוח לקהל הרחב, לכן אנחנו לא יודעים הרבה מעבר לכך.

אז מה עכשיו? האם התרופה תשווק? הכדור בידיים של ה-FDA, שצריך לעבור על התוצאות, להחליט אם הן אמינות ולהכריע. יכול להיות שב-FDA יבקשו מהחברה לבצע עוד בדיקות או לחזור על ניסויים כדי לאשש את המסקנות, מה שאולי יאריך את משך הזמן עד האישור הסופי, אך יעזור להבין אם הטיפול באמת יעיל. בביוג'ן מציינים שהם התייעצו עם ה-FDA לאורך כל השנה האחרונה לגבי הממצאים שלהם, וקיבלו מהם פידבק חיובי, מה שאולי יכול לתת תקווה חדשה שלראשונה אי פעם אנחנו בדרך לטיפול יעיל ראשון לאלצהיימר שישווק לציבור.

מוח

יואב מה-טוב | |סיור מוחות

יואב מה-טוב, דוקטורנט למדעי המוח מהאוניברסיטה העברית ואיש תוכן ב"פרויקט המוח האנושי" של האיחוד האירופי. מעביר הרצאות העשרתיות לכל הגילאים במטרה לחשוף את עולם מדעי המוח בצורה חווייתית גם למי שלא למד את הנושא מעולם. פרטים נוספים ניתן למצוא באתר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker