כיצד צום משפיע על המוח?

בעת צום ממושך יש ירידה בכמות הסרוטונין, מה שעלול להוביל לדכאון, חרדות, לחץ וניתוק חברתי. בנוסף, מנגנונים מוחיים שונים, כמו השעון הביולוגי, תלויים במחזורי האכילה שלנו ויכולים להשתבש בעת צום ארוך

מוח
יואב מה-טוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
תל אביב ביום כיפור
תל אביב ביום כיפורצילום: תומר אפלבאום

אתמול ציינו את צום גדליה, ובשבוע הבא יחול יום הכיפורים. לצומות הללו יש חשיבות דתית גדולה, אולם רבים תוהים לעצמם האם ייתכן שהם גם טובים לבריאות, ועל כך נדבר הפעם.

ראשית, אדם בריא שצם יממה לא מסכן את עצמו. לכולנו יש פרקים של שעות רבות של אי אכילה, למשל בעת שינת לילה ארוכה, או בעת מחלה שמורידה את התיאבון. מי שבעייתי בצומות הוא המוח שלנו, שהוא זללן האנרגיה של הגוף - המוח צורך כרבע מחילוף החומרים בגוף, ובניגוד לשאר תאי הגוף, תאי העצב צורכים אנרגיה רק באמצעות פחמימות. עם זאת, לגוף יש מאגרי סוכר פנימיים, וגם כשהם נגמרים הוא יודע לייצר גלוקוז בתהליך שהוא מעט בזבזני, אך בטווח הקצר הוא מספק את הסחורה.

צום ארוך יותר עלול לפגוע בשורה של תהליכים במוח. סרוטונין, שמוכר בתור "החומר הכימי שאחראי על מצב הרוח" במוח, מופרש בין היתר כשאנחנו אוכלים. בעת צום ממושך יש ירידה בכמות הסרוטונין, מה שעלול להוביל לדכאון, חרדות, לחץ וניתוק חברתי. בנוסף, מנגנונים מוחיים שונים, כמו השעון הביולוגי, תלויים במחזורי האכילה שלנו ויכולים להשתבש בעת צום ארוך. ממצאים הראו שגם התפקוד הנוירו-מוטורי נפגע, וידוע למשל שבחודש הרמדאן יש עלייה בכמות תאונות הדרכים במדינות מוסלמיות.

אדם מסוגל לשרוד ללא אוכל כחודש. גם כשמאגרי הסוכר בגוף נגמרים, הגוף מייצר גופיפי קטון מהשומנים שבגוף, והמוח ניזון מהם, אך כשאלה נגמרים צריך לעבור לחלבונים. בשלב הזה מערכת החיסון כל כך חלשה ולא מסוגלת להתמודד עם פולשים, כך שהסוף יכול להגיע בכל רגע.

שבירת צום הרמדאן בפקיסטן
שבירת צום הרמדאן בפקיסטןצילום: MOHSIN RAZA/רויטרס

ישנם כאלה הטוענים שהם יכולים לחיות ללא צורך במזון, אולם אף אחד מהם לא הצליח להוכיח את הטענה שלו לאורך זמן. "גורו" כזו שהמקרה שלה מפורסם במיוחד היא ג'סמוהין האוסטרלית. עם זאת, כשתוכנית טלוויזיה עקבה אחריה בזמן צום, ראו שגם היא החלה להתייבש, לחץ הדם שלה עלה, וכעבור כמה ימים הצוות הרפואי של התוכנית עצר את הצילומים מחשש לבריאותה. היא זכתה בכמה פרסים של ספקנים שצחקו עליה, ובראש ובראשונה בפרס איג נובל לספרות.

אחת האמירות הנפוצות לגבי צום היא שהוא "מנקה את הגוף מרעלים". לזה, אפשר לומר בפה מלא, אין כלל שחר. הגוף שלנו יודע לנקות את עצמו מרעלים בצורה מאוד מאוד טובה, יש לנו מערכות ניקוי פסולת מוצלחות מאוד, כמו הכליות והכבד, שאצל אנשים בריאים מתפקדות מצוין ולא צריכות שום עזרה בניקוי הגוף מרעלים. אין שום הוכחה שצום כלשהו מסוגל לעזור במקרים של פגיעה בתפקוד המערכות האלה. כך שאם מישהו מציע לכם "ניקוי רעלים", זה אמנם נשמע טוב ויכול למכור נהדר, אבל זכרו תמיד שהגוף שלכם מסוגל לנקות רעלים מצוין לבד.

אך מה לגבי דיאטות שמשלבות בין ימי צום לבין ימי אכילה? האם לכך יש יתרונות בריאותיים? ובכן, קשה קצת להגיד. יש כל כך הרבה דיאטות עם שוני בין אחת לשנייה ואין מספיק מחקרים קליניים מבוקרים שבחנו אותן בבני אדם. מחקרים בבעלי חיים כן מעידים על כך שדיאטות כאלה יכולות להפחית סיכון למחלות דם ולב, ויש הטוענים שגם להפחית את הזדקנות הגוף. עם זאת, יש עוד מחקר רב לעשות בתחום, ובכל מקרה לא מומלץ להכנס לדיאטה כזו ללא ליווי של אנשי מקצוע כמו תזונאים ורופאים.

בנימה זו, אאחל צום מועיל לכל הצמים, וחתימה טובה לכולכם.

מוח

יואב מה-טוב | |סיור מוחות

יואב מה-טוב, דוקטורנט למדעי המוח מהאוניברסיטה העברית ואיש תוכן ב"פרויקט המוח האנושי" של האיחוד האירופי. מעביר הרצאות העשרתיות לכל הגילאים במטרה לחשוף את עולם מדעי המוח בצורה חווייתית גם למי שלא למד את הנושא מעולם. פרטים נוספים ניתן למצוא באתר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker