האנשים הזעירים מהאי לוזון: מין אדם חדש התגלה בפיליפינים

הגילוי החדש מעמיק את אחת התופעות המסתוריות באבולוציה של האדם. על אף שמהשרידים הקיימים לא ניתן להעריך את גובהו של הומו לוזוננסיס, השיניים הטוחנות שהתגלו הן מהקטנות ביותר שנמצאו אי פעם בקרב כל מיני האדם הקדום

מוח
יואב מה-טוב
המערה שבה נמצאו עצמות ההומו לוזוננזסיס
המערה שבה נמצאו עצמות ההומו לוזוננזסיסצילום: Callao Cave Archaeology Project

פצצה חדשה הוטלה לקראת סוף השבוע האחרון בעולם האבולוציה של האדם: מין חדש של אדם התגלה בפיליפינים. שרידים ראשונים של בני אדם התגלו במערת קאיאו שבאי לוזון כבר ב-2007, אולם כעת התפרסמו תגליות של תריסר עצמות השייכות לשלושה אנשים שונים לפחות.

העצמות מתוארכות כבנות 80-50 אלף שנה (תקופה שבה היו על פני כדור הארץ סוגי אדם אחרים כמו הניאנדרתלים והדניסובים). לפי החוקרים, הן שונות מהותית משרידים של כל קבוצת אדם אחרת, ולכן הוחלט להגדיר מין חדש: הומו לוזוננסיס, על שם האי לוזון בו התגלו השרידים.

הגילוי החדש מעמיק את אחת התופעות המסתוריות באבולוציה של האדם. באינדונזיה התגלו בעשור שעבר שרידים ממין נכחד של אדם שזכה לשם הומו פלורסיינסיס. מדובר בבני אדם קטנים במיוחד שגובהם הוא כמטר בלבד, ולכן זכו לכינוי "ההוביטים".

הפיליפינים לא מאוד רחוקים (יחסית) מאינדונזיה, ועל אף שמהשרידים הקיימים לא ניתן להעריך את גובהו של הומו לוזוננסיס, השיניים הטוחנות שהתגלו הן מהקטנות ביותר שנמצאו אי פעם בקרב כל מיני האדם הקדום, אפילו קטנות יותר משל ההוביטים מאינדונזיה, מה שעשוי להעיד שגם הומו לוזוננסיס היה קטן.

שיניים של הומו לוזוננזסיס
שיניים של הומו לוזוננזסיסצילום: Callao Cave Archaeology Project

הסיפור נהפך להיות מעניין יותר כשמסתכלים על המוח. הממצאים החדשים מהפיליפינים לא הכילו גולגלות, אך ישנם שרידי גולגולת מאינדונזיה. נפח מוחם של ההוביטים היה קטנטן, דומה לנפח מוח של שימפנזות, וקטן פי שלוש מנפח מוחו של אדם בוגר, זהו נפח המוח הקטן ביותר של מין אדם שנמצא עד היום, זאת על אף שמדובר במינים מאוחרים מאוד ולא במין אנושי שהיה שלב באבולוציה בדרך ליצירת בני המין שלנו. ההוביטים התקיימו במקביל לבני האדם המודרני גדולי המוח. כיצד זה אפשרי?

כאן יש ויכוח בקהילה המדעית. ישנם כאלה שטוענים שמדובר בצאצאים של מינים קדומים מאוד של אדם, שפשוט המוח שלהם לא התפתח. וישנם הטוענים אחרת. באינדונזיה נתגלו שרידים של הומו ארקטוס, שמוחו גדול בערך פי 2 ממוח ההוביט, שהם בני 900 אלף שנה, וגם בפיליפינים נתגלו לאחרונה שרידי כלים אנושיים מלפני 700 אלף שנה. מדענים רבים טוענים שההוביטים התפתחו מתוך אותן אוכלוסיות.

הסיבה, לטענתם, שנפח המוח הצטמצם היא כי האוכלוסייה חיה על אי מבודד ולא התערבבה עם אוכלוסיות אחרות. זיווגי הקרובים גרמו להתפשטות של מוטציות ומחלות הרסניות (כפי שקורה כיום באוכלוסיות מודרניות שדוגלות בנישואי קרובים), וייתכן שחלקן הובילו להקטנת גודל המוח באוכלוסייה.

מי היו אותם בני אדם ננסיים מאיי דרום מזרח אסיה? מה הם יכלו לבצע באמצעות מוחם הקטן, ואילו יכולות היו חסרות או פגועות אצלם?  כיום עדיין איננו יודעים לענות על שאלות אלה, אך תגליות עתידיות עוד יביאו איתם מידע חדש שיעזור לנו להבין גם את המסתורין הזה.

מוח

יואב מה-טוב | |סיור מוחות

יואב מה-טוב, דוקטורנט למדעי המוח מהאוניברסיטה העברית ואיש תוכן ב"פרויקט המוח האנושי" של האיחוד האירופי. מעביר הרצאות העשרתיות לכל הגילאים במטרה לחשוף את עולם מדעי המוח בצורה חווייתית גם למי שלא למד את הנושא מעולם. פרטים נוספים ניתן למצוא באתר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker