חיסונים לא פוגעים במוח, חצבת דווקא כן

אחרי שהוכח שהרופא שטען שיש קשר בין חיסונים לאוטיזם זייף את תוצאות הניסוי כדי להרוויח כסף על חיסון שפיתח בעצמו, הגיע הזמן לדבר על הקשר בין מחלת החצבת למוח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיסונים בבתי ספר
חיסונים בבתי ספרצילום: אילן אסייג

בשבוע האחרון, לאחר רגיעה קלה, נושא החיסונים שוב נמצא חזק בכותרות. כתבתי בעבר לא אחת מדוע אין סיבה לחשוש שחיסונים יגרמו לנזקים במוח. הטענה השקרית שלפיה חיסונים - ובאופן ספציפי החיסון לחצבת, אדמת וחזרת שתינוקות מקבלים בגיל שנה - גורמים לאוטיזם, הופרכה. התברר שהרופא שעומד מאחורי הסיפור זייף תוצאות של מחקר במטרה לגרום לדעת קהל שלילית נגד החיסון, מכיוון שהוא פיתח חיסון אלטרנטיבי לחצבת - במלים אחרות, הוא ניסה להרוויח כסף על חשבוננו, אז הוא הפיץ שקרים וגרם לבהלה גדולה.

ואולם בין חצבת לבין המוח דווקא קיים קשר. חצבת גורמת לאחת ממחלות המוח הקשות שיש - (SSPE) Subacute sclerosing panencephalitis. מחלה חשוכת מרפא שמביאה עמה גזר דין מוות, והדיון המחודש בנושא החיסונים הוא הזדמנות טובה לספר לכם על המחלה הזאת.

כשנגיף החצבת מדביק אדם, הוא יכול להתפשט למקומות שונים וליצור שם בעיות שונות. פעמים רבות מערכת החיסון מצליחה להתגבר על הנגיף, ואז המחלה נשארת קלה. במקרים מסוימים מופיעים סיבוכים קשים של המחלה. במקרים נדירים מאוד, הנגיף מצליח לעשות את דרכו למוח. בהתחלה הוא נכנס לשלב "רדום", בדיוק כמו נגיף HIV או נגיפי הרפס. שלב זה נמשך בדרך כלל שש-שבע שנים שבמהלכם הילד שנדבק בחצבת חי את חייו כרגיל, מבלי שתהיה לו אפשרות לחשוד אפילו שבמוח שלו יושבת פצצה מתקתקת.

כשהנגיף "מתעורר", הוא מתחיל להדביק את תאי המוח וליצור זיהום קטלני. הזיהום מתפשט בקצב מהיר. הוא גורם לתאים למות, ולחומר הלבן, שדרכו מועברים אותות בין אזורים שונים במוח, להיפגע, כמו שקורה בטרשת נפוצה אך בהיקפים גדולים יותר ובמהירות רבה יותר.

כשתאים במוח מתחילים למות, גם התפקידים שעליהם המוח אחראי נפגעים. בהתחלה מזהים שינויים באופי, הילדים נעשים רגזניים יותר ומתנהגים שונה. בנוסף, הזיכרון שלהם נפגע והם מסתדרים פחות עם הלימודים. אולם בשלב המתקדם של המחלה, התופעה מחמירה מאוד, וככל שהזיהום מתפשט לעוד אזורים במוח - שינוי האופי נהפך לחריף, הילד מפתח רעידות באיברי הגוף, התקפי אפילפסיה, חוסר שיווי משקל, ליקויים קוגניטיביים חמורים, הפרעות בתקשורת ובעיות נפשיות.

בשלב הסופי של המחלה המוח כבר לא מצליח לשלוט בגוף, התסמינים המוחיים מחמירים, ולעתים מצטרפים אליהם עיוורון או תרדמת.

המחלה קטלנית מאוד, מרגע הופעת הסימפטומים הילד צפוי למות בתוך שלוש שנים. במקרה של וירוס אלים במיוחד, זה יכול לקרות גם בתוך שלושה חודשים.

המחלה היא חשוכת מרפא ואין לה תרופה. עם זאת, יש מקרים מעטים שבהם זיהוי של הזיהום בשלבים מוקדמים שלו עשוי להציל חיים. במצב זה הילד לא ימות - אך יאלץ לחיות עם תרופות כל חייו, וייתכן שגם לא יתפקד כמו ילד נורמלי.

בעבר חשבו שהסיבוך הזה הוא נדיר מאוד, אבל בשנים האחרונות אנחנו מבינים שהוא נפוץ משחשבנו. מחקר שפורסם לפני שנתיים הראה שבקרב תינוקות שנדבקו בחצבת מתחת לגיל שנתיים, הסיכוי לחלות ב-SSPE הוא אחד ל-1,400, ובקרב תינוקות שנדבקו מתחת לגיל שנה- אחד מכל 600 יחלה במחלה.

הבעיה הגדולה היא שכשילד נדבק בחצבת, ההורים יכולים לחשוב שהכל בסדר ושהוא עבר בסך הכל מופע קל של המחלה. הם לא יודעים שייתכן שבעוד שבע שנים מצבו של הילד שלהם יהיה שונה לחלוטין.

אלא שעל אף שמדובר במחלה קטלנית וחשוכת מרפא, יש דרך להמנע ממנה - על ידי חיסון לחצבת. הרי נגיף החצבת הוא זה שגורם למחלה, ואכן אנחנו רואים שככל שחיסון החצבת נפוץ ברחבי העולם ושיעורי ההתחסנות עולים, כן גם השיעור של ה-SSPE יורד.

בזכות החיסון, ילדים רבים שהיו אמורים למות - קיבלו את חייהם בחזרה.

המסקנה מכך היא אחת, חיסונים נוצרו כדי לשמור עלינו ממחלות קשות. הן עברו את כל הבדיקות הנדרשות ונמצאו בטוחים מאוד לשימוש. אז אנא, למען הבריאות של כולנו, חסנו את ילדיכם.

מוח

יואב מה-טוב | סיור מוחות

יואב מה-טוב, דוקטורנט למדעי המוח מהאוניברסיטה העברית ואיש תוכן ב"פרויקט המוח האנושי" של האיחוד האירופי. מעביר הרצאות העשרתיות לכל הגילאים במטרה לחשוף את עולם מדעי המוח בצורה חווייתית גם למי שלא למד את הנושא מעולם. פרטים נוספים ניתן למצוא באתר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker