בדיקה גנטית פשוטה יכולה להציל את החיים שלכם. זה הזמן לעשות אותה

אחת מכל 40 יהודיות אשכנזיות היא נשאית למוטציה ב-BRCA, ותהיה בסיכון גבוה לחלות בסרטני שד ושחלה - יותר מ-68% מהנשאיות בישראל יפתחו סרטן שד, וכ-50% מהן סרטן שחלה ■ גם אחד מכל 40 גברים יהודים אשכנזים יהיה נשא, וגם הם נמצאים בסיכון, בעיקר לסרטן הערמונית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צעדה להעלאת המודעות לסרטן השד בבודפשט, הונגריה, 2015קרדיט: אי־פי
יואב מה-טוב

נפתח עם התקציר המאוד חשוב: בשנה שעברה נכנסה לסל הבריאות בדיקה גנטית פשוטה שיכולה לזהות סיכון לסרטן השד והשחלה. מאחר שיהודים אשכנזים נמצאים בסיכון מוגבר מאוד, כדאי ללכת להיבדק, זה יכול להציל חיים.

אוקטובר הוא חודש המודעות לסרטן השד. זהו הסרטן הנפוץ ביותר בעולם, והשיעורים שלו באוכלוסייה רק עולים משנה לשנה. עמותת "אחת מתשע", שפועלת להעלאת המודעות למחלה, הוקמה ב-1994, אבל מאז המספרים עלו וכיום כמעט אחת מכל שבע נשים, כ-13%, תחלה בסרטן השד. 

סרטן היא מחלה גנטית, כלומר מחלה שנוצרת בעקבות פגיעה בדנ"א שלנו. ישנם כמה גנים מסוימים שמוטציות שמופיעות בהן יכולות להעלות את הסיכון לפתח סרטן. שניים מהגנים הללו הם BRCA1 ו-BRCA2. אלו גנים שיוצרים חלבונים שמבקרים את הדנ"א שלנו בחלוקת התא. כשתאים מתחלקים (ומתרבים), הדנ"א שבתוך התא צריך להשתכפל, כדי שלכל אחד משני התאים החדשים יהיה עותק דנ"א משלו. בתהליך השכפול יכולות להופיע כל מיני טעויות, וחלבוני BRCA נמצאים שם כדי לזהות את הטעויות הללו ולתקן אותן. אם יש מוטציה בחלבוני BRCA, הם לא מתפקדים, ואז הסיכוי שטעויות יופיעו ולא יתוקנו הוא גדול יותר, חלק מאותן טעויות יכולות לגרום לשינויים שיובילו לסרטן, למשל שינויים שיגרמו לתאים להתחלק בלי הפסקה, וכך ליצור גידול.

אחת מכל 40 יהודיות אשכנזיות היא נשאית למוטציה ב-BRCA, ותהיה בסיכון גבוה לחלות בסרטני שד ושחלה. לא כל מי שיש לה מוטציה בהכרח תחלה בסרטן, אבל יותר מ-68% מהנשאיות בישראל יפתחו סרטן שד, וכ-50% מהן סרטן שחלה. מוטציה בגן BRCA2 עלולה בנוסף לכל לגרום לסוגי סרטן אחרים כמו סרטן קיבה וסרטן לבלב.

צילום רנטגן של שדצילום: Getty Images

גם אחד מכל 40 גברים יהודים אשכנזים יהיה נשא, וגם הם נמצאים בסיכון, בעיקר לסרטן הערמונית. גבר נשא של מוטציה ב-BRCA1 יהיה בסיכון מוגבר של פי 3.5 לחלות בסרטן הערמונית, ומוטציה ב-BRCA2 תעלה את הסיכון עד פי 8.6. בנוסף, סרטן שד יכול להופיע גם בגברים, וכ-8% מהנשאים הגברים יפתחו סרטן שד. 

הבדיקה הגנטית החדשה יכולה לזהות את המוטציות ולאבחן אם אתם נמצאים בסיכון. כיום הבדיקה מומלצת למי שיש לה היסטוריה של סרטני שחלה או שד (גם בגברים) במשפחה, והיא חינם לנשים ממוצא אשכנזי. בהסתכלות על היסטוריה משפחתית, חשוב לזכור שגם גברים יכולים להעביר את המוטציה, לכן חשוב להסתכל גם על המשפחה של האב, ולא רק על המשפחה של האם. למרות שההמלצה פונה בעיקר לנשים עם היסטוריה משפחתית, יש כיום מחקרים שמראים ששיעור לא מבוטל מקרב הנשאיות של המוטציה מגיעות ללא היסטוריה משפחתית מחשידה של מקרי סרטן שד ושחלה, גם יהודיות אשכנזיות ללא היסטוריה משפחתית זכאיות לקבל את הבדיקה חינם, והיא בדיקה פשוטה ולא מסוכנת.

מדוע חשוב להיבדק? בעיקר כי יש הבדל מהותי בין סרטן שמתגלה בשלב מאוחר לסרטן שהתגלה בתחילת דרכו. ככל שהאבחון מוקדם יותר, כך סיכויי ההחלמה עולים. נשאיות רבות גם בוחרות בטיפולים מניעתיים, שמפחיתים משמעותית את הסיכוי לפתח סרטן.

אגיד זו שוב, מדובר בבדיקה חינמית שיכולה להציל חיים, בדיקה שהיא רלוונטית לרבות ולרבים מאיתנו, על אף שהמודעות אליה לא גבוהה מספיק. אז אנא, שמרו אותה בזיכרון, ספרו עליה לסובבים אתכם, וקחו רגע כדי לחשוב על ההיסטוריה המשפחתית שלכם.

יואב מה-טוב | סיור מוחות

יואב מה-טוב הוא חוקר במרכז למדעי המוח באוניברסיטה העברית. מעביר קורסים והרצאות העשרתיות לכל הגילים במטרה לחשוף את עולם מדעי המוח בצורה חווייתית גם למי שלא למד את הנושא מעולם. פרטים נוספים ניתן למצוא באתר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker