המחלה המסתורית שמאיימת על עתידן של הפומות

ב-2018 החלו מתקבלים דיווחים ממטיילים בפלורידה על פומות צולעות שמתקשות מאוד בהליכה, ולעתים מאבדות את שיווי משקלן ■ בבדיקות MRI התגלתה פגיעה באקסונים שמעבירים את המידע מחוט השדרה למוח, וכעת חתולי הענק נמצאים שוב בסכנת הכחדה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פומה. בחוט השדרה שלהן התגלו חורים של ממש

הפומות בפלורידה שבארה"ב נמצאות בסכנת הכחדה חמורה. שטחי המחיה של הפומות - חיה שהטריטוריה שלה משתרעת על פני כ-500 קמ"ר - מצטמצמים מאוד בעקבות הבנייה והפיתוח המואצים בפלורידה. בנוסף, הכבישים המהירים הרבים שנסללו במדינה הובילו לתאונות דרכים רבות שגבו קורבנות רבים בקרב הטורף החתולי הזה. כשמוסיפים לכך את הציד הלא חוקי ואת הקרבות האלימים בין פומות שונות, הגענו למצב שבו בשנות ה-90 חיו רק כמה עשרות בודדות של פומות בכל פלורידה. מאמצי שימור קדחתניים העלו את מספרן של הפומות בעשורים האחרונים לכ-250-120 פומות - אך עכשיו מסתבר שמחלה נוירולוגית מסתורית מאיימת לשנות את המצב.

הדיווח הראשון לרשויות על אותה מחלה, שזכתה לשם "לויקומיאלופתיה חתולית", נשלח עוד ב-2018, ומאז תושבים, מטיילים ופקחים תיעדו מקרים נוספים: הפומות, שנעות כציידות גאות ומהירות, התחילו לצלוע, להתקשות מאוד בהליכה, ולעתים לאבד את שיווי משקלן.

לבעיה הזו יש השלכות קטלניות: מעקב אחרי נקבת פומה עם קשיים בתנועה הראה שהיא לא מצליחה לצוד את הטרף הרגיל שלה, נאלצת להתפשר על מזון פחות משובח ובסוף מתה מרעב. כמו כן, פומות כאלה פגיעות הרבה יותר להיות קורבן לתאונת דרכים, ומוצאות את מותן על הכביש. עד היום תועדו כ-20 מקרים של המחלה הזו, אך בהתחשב בגודל האוכלוסייה הקטן כל כך של הפומות, אפשר להתייחס לכך כמו למגפה.

כאשר סורקים את הפומות ב-MRI מגלים "חורים" של ממש בחוט השדרה שלהן. חוט השדרה מעביר מידע מהמוח לשרירים שמיועד להפעיל אותם. פגיעה בעצבים שעוברים שם משמעה שהמידע לא עובר כמו שצריך, והמוח לא מצליח להפעיל את השרירים בצורה תקינה. הפגיעה היא באקסונים, הסיבים הארוכים של תאי העצב שעטופים ב"חומר הלבן" מיאלין, שמבודד אותם ומאפשר להעביר את האות החשמלי בצורה יעילה. בש כך קיבלה המחלה המסתורית את שמה.

מה גורם למחלה הזו? עד היום אנחנו לא יודעים. ההשערה הראשונה היתה שהפומות נחשפו לרעל או גורם זיהום כלשהו שפגע במערכת העצבים שלהן. אבל הפומות שתועדו ונלקחו לטיפול עברו סריקה מקיפה של רעלנים, ועד היום לא נמצא אף רעלן חשוד. השערה נוספת הייתה שהמחלה נגרמה מווירוס חדש שהדביק את הפומות, אבל הדבקה כזו אמורה ליצור תגובה של מערכת החיסון, ואין סימנים לתגובה כזו. מכיוון שאיננו יודעים עדיין מה גורם למחלה המסתורית, אנחנו גם לא יודעים כיצד לטפל בה, והפומות ממשיכות לסבול.

שונרים מצויים. סובלים גם הם מבעיה דומהצילום: אי־פי

עם הזמן הסתבר שהתופעה קיימת גם במין אחר ממשפחת החתוליים: השונרים המצויים, שאמנם לא נמצאים בסכנת הכחדה, אך נמצאו סובלים מאותן התופעות במספר דומה לזה של הפומות הסובלות. הדבר התחיל להעלות חשש בקרב תושבי פלורידה בעלי החתולים - האם גם חתול הבית יכול לחלות באותה מחלה שקרובי משפחתו ששוכנים בטבע הסמוך לביתו חולים בה? עד כה אין עדויות ללויקומיאלופתיה חתולית בקרב חתולי בית, אבל אי־אפשר לשלול את הסברה שגם הם עשויים לסבול ממנה.

הרשויות בפלורידה, יחד עם מתנדבים ושוחרי טבע רבים, התגייסו למבצע לנטר את מצבן של כל אחת ואחת מהפומות במדינה, בעוד מדענים וחוקרים נוברים בספרות כדי לנסות לאתר מקרי עבר דומים שאולי יכולים ללמד אותנו משהו על המחלה המסתורית. כך או כך, אותה לויקומיאלופתיה חתולית היא רק בעיה אחת. שלל סכנות, שרובן הן תוצאה של פעילות האדם, מאיימות להכחיד את הפומה מפלורידה. המעט שאנחנו יכולים לעשות הוא להעלות את המודעות, מתוך תקווה שהתכנון האורבני המואץ שמתרחש במדינה הזו יתחשב יותר בשכנים החתוליים של בני האדם בפלורידה, לפני שהם יימחקו מפני האדמה.

סיור מוחות

יואב מה-טוב | סיור מוחות

יואב מה-טוב הוא חוקר במרכז למדעי המוח באוניברסיטה העברית. מעביר קורסים והרצאות העשרתיות לכל הגילים במטרה לחשוף את עולם מדעי המוח בצורה חווייתית גם למי שלא למד את הנושא מעולם. פרטים נוספים ניתן למצוא באתר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker