מדעי המיאו: מה החתול שלכם מנסה להגיד לכם?

חתולים מתקשרים ביללות בינם לבין עצמם, אבל לפי סוזן שוץ, שוודית מעולם ההפרעות בתקשורת, התקשורת עם בני אדם היא שהפכה את ה"שפה" של החתולים למורכבת. לחתולים מבויתים יש צלילים מגוונים יותר, עשירים יותר, ועם הרבה יותר ניואנסים מאשר לחתולי הבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חתולצילום: Richard Vogel / AP
יואב מה-טוב

בלילה שבין חמישי לשישי הוכרזו פרסי האיג נובל ל-2021. אני מאוד אוהב את הפרס הזה, שניתן למחקרים ש"בהתחלה גורמים לך לצחוק, ואז גורמים לך לחשוב". השנה זכו מגוון של מחקרים שכאלו, כמו מחקר שבחן האם אנשים מזוקנים מוגנים יותר כשהם חוטפים אגרוף לפנים, או מחקר שבחן מה הדרך הטובה ביותר להרים קרנף. אבל הפעם נדבר על הזוכה בפרס האיג נובל לביולוגיה. הכירו את סוזן שוץ, חוקרת שוודית מעולם ההפרעות בתקשורת, שכתבה עשרות מחקרים וספרים שמנתחים את הדיבור של החתולים. כן כן, שוץ חוקרת את מדעי המיאו. 

אז הטור של היום יוקדש לתקשורת חתולים, ואולי הוא יעזור לנו להבין מה הם מנסים לומר לנו. העדויות הראשונות להימצאות חתולים בחברת אדם (עד היום מדענים מתווכחים בינם לבין עצמם האם נכון לומר שהם בויתו או לא), הופיעו בקפריסין לפני 9,500 שנה. בקפריסין אין חתולי בר באופן טבעי, אך נראה שבני האדם הביאו אותם איתם מהיבשה, ייתכן שכדי לחסל מכרסמים ושאר מזיקים שמאיימים על החקלאות, שהיתה אז בראשית דרכה. בהמשך, בזכות מראם החמוד (וזו סיבה מדעית בהחלט) הם שיגשגו בקרב בני אדם. כיום יש כ-600 מיליון חתולי בית שחיים כחיות מחמד בבתים בכל רחבי העולם.

חתולים מתקשרים ביללות בינם לבין עצמם, הן משום היותם יצורים חברתיים, הן כי הם פעילים בלילה, והן בתקשורת בין אם לגוריה, שם לקולות יש תפקיד מרכזי. אבל לפי שוץ, התקשורת עם בני אדם היא שהפכה את ה"שפה" של החתולים למורכבת. לחתולים מבויתים יש צלילים מגוונים יותר, עשירים יותר, ועם הרבה יותר ניואנסים מאשר לחתולי הבר.

לחתולים יש יכולת למידה מרשימה בכל הנוגע לתקשורת עם בני אדם, והם בוחנים ומחפשים את הדרך האידיאלית לתמרן את הסובבים אותם כדי להשיג את מבוקשם. חתולים שזה עתה אומצו כחיות מחמד, ינסו לתקשר עם הבעלים החדש שלהם במנעד רחב של צלילים כדי לבקש אוכל, עד שהם ימצאו את הצליל האידיאלי שבתגובה אליו האדם נותן להם ארוחה דשנה וטעימה, ויעברו לתקשר בעיקר באותו צליל שהשיג את התוצאה הרצויה.

גם אם לאוזן בלתי מקצועית נשמע שחתולים משתמשים באותו הצליל בכל סיטואציה, נראה שיש הבדל מהותי בין יללותיהם במצבים מנטלים שונים (ואגב, כמה אנשים שחיים עם חתולים תקופה ארוכה סיפרו לי שעם הזמן הם למדו להבחין בין המצבים). שוץ בחנה כ-800 "מיאוים" (האם יש ל"מיאו" בכלל צורת רבים?), של חתולים במגוון מצבים מנטליים, והראתה שיש הבדל מובהק בין הצלילים. מיאו במצב מנטלי חיובי נוטה להיות קצר יותר, בעל מלודיה עולה ולהשתמש יותר בתדר היסודי של הגל, ובמצב מנטלי שלילי קורה ההפך. אנחנו לא תמיד מבחינים בהבדלים האלה, ולכן בעלי חתולים לרוב בוחנים גם את שפת הגוף של החתול כדי להבין מה הוא מרגיש.

לשוץ עצמה, אל תדאגו, עוד יש לא מעט תוכניות לעוד מגוון של מחקרי מיאו חדשים. המחקר הנוכחי שעליו היא עובדת מנסה להשוות בין מיאו של חתולים מלונד, העיר שבה היא גרה, לבין מיאו של חתולים שגרים בשטוקהולם, כדי לנסות ולהבין האם שוני ביללות יכול להעיד על כך שלחתולים שגרים במקומות שונים יש מבטא שונה. 

צילום: streetprince / Shutterstock

אז מזל טוב לזוכה המאושרת, וכרבול נעים לכל בעלי החתולים באשר הם. וכרגיל נזכיר שחלוקת האיג נובל השנתית בעצם מבשרת על כך שאנחנו מתקרבים לשבוע הנובל שעתיד להתקיים, כמו תמיד, בתחילת אוקטובר הקרוב. אתם מוזמנים להמשיך לעקוב, אני כמובן אסקר אותו כאן בבלוג.

יואב מה-טוב | סיור מוחות

יואב מה-טוב הוא חוקר במרכז למדעי המוח באוניברסיטה העברית. מעביר קורסים והרצאות העשרתיות לכל הגילים במטרה לחשוף את עולם מדעי המוח בצורה חווייתית גם למי שלא למד את הנושא מעולם. פרטים נוספים ניתן למצוא באתר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker