בחזה נפוח? על האשליה של תנוחות הכוח (ושל המחקרים עליהן)

מה קורה כשמנסים לשחזר תוצאות של מחקר פופולרי, ומתברר שאי אפשר לאשש אותן? במקרה של תיאוריית "תנוחות הכוח", לפיה גם בני אדם, מסוגלים להעלות את תחושת הכוח והביטחון שלהם בתנוחה פיסית המבטאת עוצמה — לא כל החוקרים מיהרו לרדת מהעץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גוהנדה, גורילת הרים, שצולמה בפארק הלאומי וולקנוס ברואנדה ב-2005

תחושת כוח וביטחון עצמי הן יכולות מאוד מאוד חשובות, גם בעולם המודרני. רבים משקיעים הרבה זמן והמון משאבים, כולל כלכליים, כדי למצוא דרכים לחוש יותר ביטחון עצמי. כולנו היינו שמחים לשמוע על דרך פשוטה שיכולה לתת לנו תחושת כוח בלי הרבה מאמץ, והיום נספר על עלייתה ונפילתה של שיטה שהדהימה את העולם בעשור האחרון, עד שהמציאות טפחה על פניה. הכירו את תנוחות הכוח, או באנגלית "Power poses", תנוחות מסוימות שעמידה או הימצאות בהן אמורה לגרום לכם לשדר יותר כוח וביטחון עצמי. 

יש לא מעט סיבות לחשוב שזה עובד, צ'ארלס דארווין שם לב כבר במאה ה-19 לקשר שבין שפת הגוף שלנו לבין התחושה הפנימית שלנו. קופים שנמצאים בעמדת כוח נוטים להפגין אותה בתנוחותיהם. גם בני אדם, הן ילדים והן בוגרים, שנהנים מדומיננטיות חברתית, הולכים זקוף יותר מאלה שלא, ונבדקים שמקבלם ציון גבוה במבחן, מעין "טפיחה על האגו", זוקפים את קומתם. 

אם כן, תחושת כוח בהחלט מתבטאת בתנוחות זקופות, אבל האם התנוחות עצמן יכולות להעלות את הביטחון העצמי שלנו? ובכן, ב-2010 התפרסם מחקר מפתיע במיוחד. החוקרים גרמו לקבוצת נבדקים לעמוד בתנוחות פרושות ופתוחות המשדרות כוח (למשל: עומדים כשידיהם פרושות או יושבים עם רגליים על השולחן), בעוד שקבוצה אחרת הושמה בתנוחות מכונסות, שמשדרות חוסר כוח. התברר להם שאלה שעמדו או ישבו כמה דקות בתנוחת כוח הפגינו יותר ביטחון עצמי.

השינוי אפילו נצפה ברמה ההורמונלית, כשרמת הסטסטוסטרון שלהם, שמזוהה עם דומיננטיות חברתית, עלתה, ורמת הקורטיזול, שמזוהה עם לחץ וגם עם חוויות של חולשה וכניעה, ירדה. במחקר המשך החוקרים גם הראו שנבדקים שעומדים בתנוחות כוח מתפקדים אחר כך טוב יותר בראיונות עבודה, ועושים רושם טוב יותר על המראיינים.

המחקר כמובן עשה רעש, אבל לא רק בקהילה המדעית. ד"ר איימי קאדי, אחת החוקרות, הציגה את ממצאיה בהרצאת TED שזכתה מיד לפופולריות אדירה, בייחוד בזכות סצינת הפתיחה שלה, שבה קאדי עומדת בתנוחת כוח ומאחוריה תמונה של וונדר וומן בתנוחה זהה. אפילו היום, למרות שעבר עשור שלם, ההרצאה הזו נמצאת במקום השני במדד הצפיות מבין כל הרצאות ה-TED שהוקלטו אי פעם! גם אני, שהייתי אז סטודנט צעיר לתואר ראשון, נשבתי בקסמי תנוחות הכוח וכתבתי עבודה סמינריונית בנושא.

מכאן ההצלחה התפשטה כמו אש בשדה קוצים. ספרים, קורסים וסדנאות הבטיחו לקהל נוסחת קסם: עמדו כמה דקות בתנוחת כוח, וראו כיצד הביטחון העצמי שלכם עולה. קאדי עצמה הפכה לגורו של תנוחות כוח, זכתה במגוון פרסים וקיבלה משרה יוקרתית באוניברסיטת הרווארד. נראה היה שעתידתן של תנוחות הכוח ורוד, אבל אז קרה דבר שמתרחש פעמים רבות בקהילה המדעית.

ההתעניינות האדירה בתנוחות כוח הובילה חוקרים רבים לנסות לבחון את התופעה בעצמם. כמה וכמה מחקרים ניסו לשחזר את תוצאותיהם של קאדי ועמיתיה, הפעם על הרבה יותר נבדקים. בחלק מהמחקרים הדבר היחיד שנמצא היה שנבדקים שהושמו בתנוחות כוח, אכן דיווחו כי הם מרגישים ביטחון עצמי רב יותר, אבל לא נמצא שום הבדל בהתנהגות שלהם, או ברמות ההורמונים. במחקרים אחרים לא נמצא שום הבדל כלל, אפילו לא בתחושה האישית של הביטחון העצמי. 

למעשה, המחקרים לא הצליחו לשחזר את המחקר המקורי, ולא הצליחו להגיע לאותן תוצאות. וכאשר דבר כזה קורה, האמינות של המחקר יורדת. תנוחות הכוח ספגו מכה קשה נוספת לאחר שפרופ' דנה קרני, שותפתה של קאדי למחקרי תנוחת הכוח המקוריים, פירסמה הצהרה לפיה היא אינה מאמינה עוד שלתנוחות כוח יש אפקט אמיתי, אינה חוקרת את הנושא, לא מלמדת אותו ועליו, והיא ממליצה לחוקרים שלא לעסוק בו יותר.

גורילות בטבע. במחקרים בבני אדם שניסו לשחזר את התוצאות של ד"ר קאדי ועמיתיה, לא נמצא שום הבדל ברמות ההורמונים.צילום: Pakalou / Shutterstock.com

עם זאת, לתנוחות הכוח יש עדיין קהל מאמינים רחב. ראשית משום שלא כל מה שקורה בקהילה המדעית מחלחל לציבור, אבל גם משום שקאדי עצמה ממשיכה להגן על ממצאיה ולהאמין בהם. היא נשענת על כך שמחקרים רבים כן הראו שתנוחות כוח מעלות את תחושת הביטחון העצמי, מכאן שיש להן, לטענתה, עדיין תפקיד משמעותי בדרך להשגת ביטחון עצמי ותחושת כוח.

סיור מוחות

יואב מה-טוב | סיור מוחות

יואב מה-טוב הוא חוקר במרכז למדעי המוח באוניברסיטה העברית. מעביר קורסים והרצאות העשרתיות לכל הגילים במטרה לחשוף את עולם מדעי המוח בצורה חווייתית גם למי שלא למד את הנושא מעולם. פרטים נוספים ניתן למצוא באתר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker