ספורטאים טרנסג'נדרים הם דבר נדיר - אבל המהלך של ספיר ברמן יכול לשנות את זה

ברמן עשתה היסטוריה כשהחליטה לחשוף כי החלה בהליך להתאמה מגדרית. היום היא תעשה היסטוריה נוספת ותהפוך לטרנסג'נדרית הראשונה שתשפוט בליגת העל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספיר ברמן במסיבת עיתונאים של התאחדות הכדורגלצילום: איתמר קציר

קשה היה שלא לשים לב להתרגשות שהיתה במסיבת העיתונאים הראשונה שערכה שופטת הכדורגל הטרנסג'נדרית ספיר ברמן ביום שלישי שעבר. "אף שאנחנו במאה ה-21, מה שקורה פה זה לא דבר טריוויאלי ואני מודה לכל מי שמלווה אותי ותומך בי", אמרה ברמן, "הרגשתי שאני אישה כבר בגיל צעיר. לא ידעתי איך לקרוא לזה, אבל תמיד היתה לי משיכה לצד הנשי. חייתי עם זה לצד דמות מאוד גברית. בתור גבר הייתי גבר מצליח - אם זה באיגוד השופטים ואם זה בלימודים ואם זה עם בנות, ובמשפחה ראו גבר. אבל כשהייתי לבד - אני הייתי אישה".

מסיבת העיתונאים נערכה לאחר שברמן חשפה כי החלה בהליך להתאמה מגדרית. בכך היא עשתה היסטוריה ונהפכה לשופטת הטרנסג'נדרית הראשונה בתולדות ליגת העל. עד כמה משמעותי המהלך של ברמן תעיד העובדה שהוא זכה לתהודה לא רק בישראל, אלא גם ברחבי העולם. 

ברמן תעשה היום (ב') היסטוריה נוספת, כשתהפוך לטרנסג'נדרית הראשונה שמנהלת משחק בליגת העל – ותשפוט את ההתמודדות בין בית"ר ירושלים להפועל חיפה. כמה כלי תקשורת, ובהם דויטשה וולה הגרמני, כלי התקשורת הרוסי RT וכלי התקשורת הספרדי אס, התייחסו למסיבת העיתונאים של ברמן – ולא בכדי. המהלך של ברמן הוא מהלך בעל חשיבות חברתית, ששולח מסר חשוב לנערים ונערות בכלל, וכאלה שמרגישים מבולבלים בנוגע לזהות המינית שלהם בפרט. בתוך כך, יש לו גם את הפוטנציאל לעזור לשינוי השיח כלפי קהילת הלהט"ב.

קהילת הלהט"ב רשמה בשנים האחרונות הישגים במאבקיה למען שוויון זכויות, והיחס כלפי הומוסקסואלים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסנג'נדרים השתנה במאה הנוכחית. ב-15 ביוני למשל, בית המשפט העליון של ארה"ב קבע כי אסור להפלות עובדים על רקע נטייתם המינית. משמעות הקביעה היא שחוק זכויות האזרח מ-1964, שאוסר על מעסיקים להפלות עובדים על רקע מיני, גזעי, דתי או לאומי, תקף גם לקהילת הלהט"ב.

למרות זאת, יש עדיין דרך ארוכה לצעוד בה עד שקהילת הלהט"ב בכלל וטרנסג'נדרים בפרט יזכו ליחס השוויוני שמגיע להם, בעולם ובישראל. רק באפריל האחרון מושלת אלבמה, הרפובליקאית קיי אייבי, חתמה על חקיקה שמגבילה את השתתפותם של תלמידים ותלמידות טרנסג'נדרים בקבוצות ספורט שאינן תואמות את המין הביולוגי שלהם. בפועל, החוק נועד להגביל את השתתפותן של ילדות טרנסיות בקבוצות ספורט נשים בתחרויות.

בסקר של משרד הכלכלה שנערך ב-2014, 68% מהטרנסג'נדרים בישראל דיווחו כי חוו אפליה במקום העבודה. בתוך כך, שיעור האפליה שעליו מדווחים טרנסג'נדרים גבוה משמעותית מהשיעור המדווח על ידי הומוסקסואלים, לסביות וביסקסואלים - 39%. כמו כן, לפי הסקר, 39% מהטרנסג'דרים נדרשו בידי הממונים עליהם להתלבש בהתאם ל"מינם המקורי". בקרב הומוסקסואלים, ביסקסואלים ולסביות, 41% דיווחו על כך שנאלצו להתמודד עם בדיחות על חשבונם מצד עמיתים לעבודה.

דו"ח שפורסם שנתיים לאחר מכן, בפברואר 2016, ממחיש בצורה טובה את החשיבות שבמעשיה של ברמן, ואת הקושי הנקודתי שחווים טרנסג'נדרים בשוק העבודה. לפי הדו"ח שפורסם על ידי נציבות שוויון הזדמנויות במשרד הכלכלה, 82% מקרב ההומוסקסואלים, הלסביות והבי-פנסקסואלים דיווחו שמקום העבודה שלהם יודע על נטייתם המינית, לעומת  65% בלבד מקרב טרנסג'נדרים. בנוסף, הרוב המכריע, 93%, מקרב ההומוסקסואלים, הלסביות והבי-פנסקסואלים סיפרו כי ציינו מרצונם את נטייתם המינית, לעומת כשני שלישים בלבד מקרב הטרנסג'נדרים.    

המאבק עדיין לא נגמר

בחשבון הטוויטר של ההתאחדות לכדורגל האירופאית, אופ"א, נכתב על הסיפור של ברמן כי "מדובר בסיפור מעורר השראה שמדגיש את רוח הכדורגל. כל הכבוד ספיר ברמן – אנחנו תומכים בך". ואכן, יש התעוררות גם בענף הספורט בנוגע למאבק למען זכויות עבור קהילת הלהט"ב,

בנובמבר 2017 למשל, אורי קוקיה, ששיחק אז בהפועל ר"ג מהליגה הלאומית, נהפך לכדורסלן הראשון בישראל שיוצא מהארון. ב-NBA, עד סיומה של עונת 2013-2012 לא היה כדורסלן שהכריז על יציאה מהארון. בסיומה של אותה עונה הודיע ג'ייסון קולינס כי הוא הומוסקסואל. ב-2014, כשחתם רשמית בברוקלין נטס, הוא נהפך לספורטאי הראשון שיוצא מהארון ומשחק בליגה שנחשבת לטובה בעולם.

למרות זאת, ספורטאים טרנסג'נדרים ושופטים טרנסנג'נדרים הם עדיין דבר נדיר, כמו גם יציאה מהארון של ספורטאים וספורטאיות. הקיבעון המגדרי בספורט עובר תהליך, אבל המאבק בשביל ספורטאים וספורטאיות טרנסג'נדרים עדיין לא נגמר. החשיבות בקבלת הקהילה בענפי הספורט נובעת מההשפעה החברתית שיש לספורט, ומכך שספורטאים וספורטאיות הם מודלים לחיקוי. לכן התמיכה בברמן על ידי ההתאחדות לכדורגל ואיגוד השופטים, כפי שבאה לידי ביטוי במסיבת העיתונאים, היא דבר חשוב מאוד, אבל היא לא מספיקה.

הפועל ירושלים, הפועל תל אביב וקבוצות נוספות הביעו תמיכה במהלך של ברמן, כמו גם הכדורגלנים דני עמוס ועמרי אלטמן, אבל קולם של עוד ספורטאים ועוד קבוצות צריך להישמע. האומץ של ברמן להיחשף יכול ליצור פתח לשינוי נוסף בשיח כלפי טרנסג'נדרים והמעמד שלהם בספורט – ואסור לתת לשינוי הזה להתמסמס.

יואב כהן | יציע הכסף

איש תקשורת מ-2010, כותב על ספורט ב-11 השנים האחרונות. אוהב כדורגל וכדורגל אנגלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker