"הסוד האפל של הענף": העדות שפתחה תיבת פנדורה

לקראת סוף מארס עלתה ב-BBC הסדרה התיעודית Football's Darkest Secret. יותר מ-800 עדויות קורעות לב הובאו בסדרה, בנוגע להתעללות המינית שעברו בתור ילדים במחלקות נוער שונות של מועדוני כדורגל באנגליה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מועדון הכדורגל קרו אלכסנדרהצילום: Martin Rickett/אי־פי
יואב כהן

כדורגל נחשב לענף הספורט המוביל באנגליה. הפרמייר-ליג, הליגה האנגלית הבכירה, נחשבת לאחת הליגות הטובות בעולם. בנובמבר 2016 נפתחה תיבת פנדורה שחשפה צד מזעזע בענף. אנדי וודוורד, שחקן קרו אלכסנדרה לשעבר, אחד ממועדוני הכדורגל הוותיקים באנגליה שמשחק כיום בליגה השלישית, חשף בראיון ל"גארדיאן" שהוא חווה התעללות מינית כנער ממאמן הנוער בארי בנל. בכך נהפך לכדורגלן הראשון שדן בנושא באופן פומבי.  

וודוורד, 1999. מהראשונים לחשוף את סיפורוצילום: Malcolm Croft/אי־פי

שבוע לאחר אותו ראיון, פול סטיוארט, כדורגלן טוטנהאם ונבחרת אנגליה לשעבר, סיפר בראיון לדיילי מירור שהוא חווה התעללות מינית מהמאמן פרנק רופר כאשר היה ילד. העדויות לא הפסיקו שם. בדצמבר של אותה שנה כדורגלן צ'לסי לשעבר גארי ג'ונסון סיפר כי המועדון שילם לו 50 אלף ליש"ט על מנת שלא ידבר על התעללות מינית שיוחסה לסקאוט שעבד במועדון, אדי הלת', שבינתיים הלך לעולמו.

מדיווחים בתקשורת הבריטית וסיפורים של כדורגלנים נוספים שהצטברו מאז, עולה תמונה מזעזעת בנוגע לדרך שבה התמודדו גורמים בכדורגל האנגלי עם מקרים אלה. במארס 2021 פורסם ב-BBC כי דו"ח שבדק את התנהלות ההתאחדות לכדורגל האנגלית בנוגע לבטיחות ילדים שלוקחים חלק במסגרות שלה, עולה כי "ההתאחדות לכדורגל הגיבה לאט מדי ולא עשתה מספיק על להבטיח את בטיחותם של ילדים שמשחקים כדורגל".

גם לאחר מאי 2000, נטען בדו"ח, כאשר ההתאחדות לכדורגל האנגלית השיקה תוכנית שמטרתה להגן על ילדים שמשחקים כדורגל, היא נכשלה בהתמודדות שלה עם בארי בנל ובו היגינס, שני מאמנים שנטען כי תקפו מינית ילדים, ולא השעתה אותם מפעילות בענף. 

פול סטיוארט מספר את סיפורו ב-BBC. "נפשי היתה מרוקנת"

מנכ"ל ההתאחדות לכדורגל, מארק בולינגהאם, אמר בתגובה כי "ההתאחדות מתנצלת מעומק ליבה בפני הקורבנות. אין דרך שבה נוכל להצדיק את התנהלותנו. אף ילד לא צריך לחוות התעללות. מה שהם חוו הוא נוראי והיינו צריכים לעשות יותר על מנת לספק לילדים את ההגנה שהם זקוקים לה".   

לקראת סוף מארס הפרשה חזרה לכותרות בעקבות הסדרה התיעודית Football's Darkest Secret, ששודרה ב-BBC. יותר מ-800 עדויות קורעות לב הובאו בסדרה, בנוגע להתעללות המינית שעברו בתור ילדים במחלקות נוער שונות של מועדוני כדורגל באנגליה. "זה משהו שגרם לי לבעיות מנטליות. התחושה היא שאתה מחביא עמוק אצלך סוד מלוכלך. גם אם אתה רוצה לחשוף אותו, יש משהו במוח שלך שמקשה עליך לחשוף אותו", אומר וודוורד באחד הפרקים. "זאת הסיבה שהרבה אנשים יקחו את הסוד הזה איתם לקבר מבלי להגיד מלה בנושא", הוא מוסיף. 

בהמשך הפרק מספק וודוורד, באומץ רב ותוך כדי שזולגות דמעות מעיניו, פרטים נוספים על מה שאירע לו. "אני יודע בוודאות שיש עוד ילדים שזה קרה להם, ואני מקווה שבאמצעות מה שאני עושה עכשיו אני אתן להם כוח". תיבת הפנדורה שפתח וודוורד ב-2016 אכן סיפקה לסטיב וולטרס, את האנרגיות לחשוף את ההתעללות שהוא עבר על ידי בנל. "אני זוכר שעידכנו אותי לגבי הכתבה ההיא ב'גארדיאן' והלכתי לקרוא אותה. קפאתי בהתחלה. אחרי זה חשבתי לעצמי שאני חייב להוריד ממני את המועקה הזאת", אמר וולטרס.    

50 פניות בשעתיים

העדויות בסדרה מחזקות את הטענות שהועלו בדו"ח שפורסם ב-BBC. ההתאחדות לכדורגל חייבת לעשות בדק בית אמיתי על מנת למנוע ממקרים כמו אלה של וודוורד וולטרס לחזור על עצמם. בנוסף, עליה לספק עזרה למתלוננים. מועדון כדורגל אמור להיות מקום בטוח עבור ילדים, כמו בית ספר או כל מסגרת אחרת שהם שייכים אליה. הוא אמור לספק לילדים מעטפת שבאמצעותה הם יכולים להגשים את החלומות שלהם – חלומות שנהפכו ברגע אחד עבור רבים לסיוט מתמשך. זאת הסיבה שאסור להתעלם גם מחלקם של המועדונים בפרשה. 

מעבר לעובדה שהם אמורים לשמש חממה בטוחה עבור הילדים שמתאמנים אצלם, לקבוצות כדורגל יש תפקיד מהותי מבחינה חברתית ועליהן להתנהל בהתאם. על עובדים בכירים במחלקות הנוער השונות לעבוד בצמוד עם פסיכולוגים ולשוחח לעתים תדירות עם ילדים בנוגע למתרחש במועדון עצמו.

בנל במהלך משפטו בארה"בצילום: Will Dickey/אי־פי

ל-Football's Darkest Secret יש את הפוטנציאל ליהפך לסדרה בעלת חשיבות חברתית עצומה. במלים אחרות, היא יכולה להוביל לשינוי מהותי, הן בכדורגל הבריטי והן בנוגע לתקיפות מיניות של ילדים וגברים. אחד השינויים שכבר התרחשו הם הקמת קו תמיכה לכדורגלנים שחוו התעללות מינית כילדים על ידי ארגון NSPCC, שמטרתו להגן על ילדים מהתעללות ולעזור להם. הקו, שהוקם בעזרת ההתאחדות לכדורגל האנגלית, קיבל 50 פניות בשעתיים הראשונות להקמתו.

ניתן אף לקחת בחשבון שהעדויות שפורסמו בסדרה יכולות לעודד אחרים להתוודות בנוגע לתקיפות מיניות שהם עברו, או לעזור להם מבחינה נפשית להתמודד עם מה שהם חוו. הקושי להיחשף ולדבר על הטרדות ותקיפות מיניות הוא רב, והוא זכה להתייחסות גם בסדרה עצמה. "בשלב מסוים הבנו שלא מדובר רק בבנל וכי התרחשו התעללויות מיניות במקומות אחרים", אומר בסדרה עיתונאי BBC ג'ים ריד. 

הסדרה החזירה את הפרשה לכותרות וסיפקה פן נוסף לדברים המזעזעים שמתרחשים מאחורי הקלעים של הכדורגל הבריטי. כעת ניתן לקוות שלא יתנו לסיפורים האלה לדעוך, ושהם יובילו לרפורמה אמיתית במחלקות הילדים והנוער בכדורגל הבריטי בכלל – ובכדורגל העולמי בפרט.    

יואב כהן | יציע הכסף

איש תקשורת מ-2010, כותב על ספורט ב-11 השנים האחרונות. אוהב כדורגל וכדורגל אנגלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker