לילה עם בנות 15? בוא נתבע את הקבוצה על נזק תדמיתי

הכדורגלנים דור מיכה ועומר אצילי נחשדו בקיום יחסי מין עם נערות בנות 15. גם אם ברף הפלילי הוחלט שלא להענישם, הרי שחייבים להתייחס גם לרף המוסרי – ולמסר שמתקבל מהפרשה. השניים מצדם רואים את זה קצת אחרת, ושוקלים עכשיו להגיש תביעה נגד מכבי ת"א

יואב כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מלמעלה: דור מיכה ועומר אצילי, בינואר 2020צילום: ניר קידר
יואב כהן

עונת 2018/19 היתה כנראה עונת השיא בקריירה של דור מיכה. 12 בישולים, יותר מכל שחקני הליגה באותה עונה, וארבעה שערים עזרו למכבי תל אביב לזכות באליפות ראשונה מזה שלוש שנים. זו היתה האליפות הרביעית של מיכה בקריירה עם המועדון שבו גדל. לו הייתם שואלים אוהד כדורגל מה אחד החלומות הגדולים ביותר שלו הוא כנראה היה עונה: "לזכות באליפות עם הקבוצה שאני אוהד". מיכה זכה להגשים את החלום הזה, תוך שהוא הופך לאחד השחקנים החשובים בקבוצה.

עונה לאחר מכן זכה מיכה באליפות החמישית שלו עם המועדון, לפני ששוחרר ממנו – והמשך החלום נגדע. הסיבה לשחרור היה חשד כי הוא ושחקן נוסף במכבי תל אביב, עומר אצילי, קיימו יחסי מין עם בנות 15. התיק נגד השניים בסופו של דבר נסגר על ידי הפרקליטות "מחוסר אשמה".

הקריירה של השניים לא נפגעה משמעותית בעקבות החקירה המשטרתית שהם עברו. לאחר זמן קצר באפואל ניקוסיה מהליגה הקפריסאית, חזר אצילי לישראל וחתם במוליכת הטבלה מכבי חיפה. מיכה חתם באנורתוסיס פמגוסטה, גם היא קבוצה מקפריסין – ואף דווח במהלך חלון ההעברות בינואר כי הוא מועמד לחזור בשלב מסוים לישראל במטרה לחתום בהפועל באר שבע. מנגד, אני רק יכול להניח שאירועי אותו לילה וההשפלות וההכפשות שעברו הנערות יישארו איתן למשך תקופה ארוכה, אולי לכל החיים.

לפי גרסתה של אחת הנערות, כפי שפורסמה ביוני בחדשות 13 על ידי העיתונאי אלמוג בוקר, הן הוזמנו על ידי אחד הכדורגלנים לדאבל דייט, לאחר שהכירו במסיבת יום הולדת: "הוא כתב 'תשאלי את חברה שלך מתי דאבל דייט?' לא הבנו מה המשמעות". לפי הדיווח, הנערה סיפרה כי יומיים לאחר מכן הוזמנה לה מונית לבית של אחד מהכדורגלנים.

"בחלק הראשון של הערב אכלנו פיצה. הם לחצו שנשחק משחק וקשרו לתוכו שתיית אלכוהול בשוטים. הם נתנו לנו לשתות שוב ושוב", תיארה הנערה. "אני אפילו לא יודעת מה שתינו, אבל זה היה הרבה אלכוהול, הרבה שוטים. הם מזגו לנו, זה היה חלק מהמשחק שלהם כדי לטשטש אותנו ולממש את התוכנית שלהם".

בלי קשר לעדות זאת, שמספקת נקודת מבט נוספת על הפרשה, לא קשה להבין שגם אם ברף הפלילי הוחלט שלא להעניש את אצילי ומיכה, הרי שחייבים להתייחס גם לרף המוסרי – ולמסר שמתקבל מהפרשה. כדורגלנים, במיוחד ברמת הפרסום שממנה נהנים מיכה ואצילי, הם גם מודלים לחיקוי. כמו כל אישיות ציבורית, להתנהגות שלהם יש השלכות מרחיקות לכת, כאלה שלא מתחילות ומסתיימות בהתנהלות שלהם.

ההודעה שמברכת את אצילי על הצטרפותו למכבי חיפהצילום: צילום מסך מאתר מכבי חיפה

תופסים את עמדת הקורבן

ביום חמישי דיווח העיתונאי רז אמיר באתר one כי מיכה ואצילי שוקלים כעת להגיש תביעה נגד מכבי ת"א, בגין נזק תדמיתי ואישי. לפי הדיווח, השניים שקלו להגיש את התביעה לפני מעברם בקיץ לליגה הקפריסאית, אבל החליטו להמתין עם כך. לא ברור אם הם החליטו על דעת עצמם להגיש את התביעה, או שקיבלו עצה מאדם אחר, אבל במקרה שתביעה כזאת אכן תוגש – הרי שהיא תהווה הוכחה נוספת להתנערות של מיכה ואצילי מהתוצאות של המעשים שלהם.

אצילי לא מצא לנכון להתנצל בפני הנערות כאשר חתם במכבי חיפה, ומיכה היה מועמד לגיטימי לקבוצת כדורגל בכירה בישראל. בסופו של דבר, למרבה התדהמה, לשיטתם הם אלה שנפגעו בפרשה – ולא בנות 15, קטינות שעדיין לא סיימו תיכון.

לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי, כ-35% מהנשים עוברות פגיעה מינית-פיזית במהלך חייהן. על פי הערכות המשרד לביטחון פנים, אחת מכל שלוש נשים תותקף מינית בחייה – כאשר 84 אלף נשים נפגעות בשנה. המשמעות היא כי בישראל מתרחשות כ-230 תקיפות מיניות מדי יום. בנוסף, מחקרים שונים בעולם מציגים נתונים שלפיהם בין 20% ל-25% מהנשים עוברות אונס, או ניסיון אונס, במהלך חייהן. במחקר רחב היקף שנערך בישראל ב-2013, במסגרת מיזם טריאנה, נמצא כי 18.3% מהנערות הותקפו מינית בטרם מלאו להן 16 שנה.

מיכה ואצילי הראו לאורך כל הדרך שהם לא מבינים, או לא רוצים להבין, את החומרה שבמעשיהם. גם אם הם לא הורשעו בפן הפלילי, אין זה אומר שצריך להתעלם מהפן החברתי שבמעשים שלהם, ושלא נפל פגם רציני מאוד בהתנהגות שלהם. במקום זאת, הם מעדיפים לתפוס את עמדת הקורבן.

בעידן שבו אנו חיים יש לכדורגלנים יותר כוח מבעבר, בזכות חסויות ורשתות חברתיות. הם יכולים להעביר מסרים משמעותיים, ולהוביל לשינויים. בחלק מאותם שינויים צריכה לקחת חלק גם התקשורת – בין השאר על די הוקעה של אנשים מסוימים מהשיח הציבורי, או מסגור שלהם בצורה מסוימת. ההנחה שהקורבנות בסיפור הזה הם הכדורגלנים צריכה להימחק מהפרוטוקול – וכמה שיותר מהר.

מצד שני, במדינה שבה נותנים לגיטימציה לאנשים כמו חיים רמון ונתן אשל, אי אפשר להתפלא על כך ששני כדורגלנים חושבים, כנראה, שקבוצת כדורגל היא זאת שפגעה בשמם הטוב, ושוקלים להגיש נגדה תביעה. קל להטיל אשמה על אחרים. לקחת אחריות על המעשים שלך זה הרבה יותר קשה.

יואב כהן | יציע הכסף

איש תקשורת מ-2010, כותב על ספורט ב-11 השנים האחרונות. אוהב כדורגל וכדורגל אנגלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker