עסקה של 300 מיליון שקל התפוצצה עם סימן שאלה גדול

מעבר לכך שבמקום שבו מעורבים כספים ציבוריים ראוי שתהיה שקיפות רבה יותר, ההיגיון אומר שאם הכל בעסקה כשר, אין סיבה להסתיר את התהליך שעומד מאחוריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה חוגג באימון של בית"ר ירושליםצילום: EMMANUEL DUNAND - AFP
יואב כהן

בית"ר ירושלים, אחד המועדונים האהודים בכדורגל הישראלי, עמד לעשות היסטוריה. בדצמבר הודיעה הקבוצה כי נחתמה עסקת שותפות בבעלות על הקבוצה בין משה חוגג לשייח' חאמד בן ח'ליפה אל-נאהיאן מאיחוד האמירויות. מההודעה עולה כי בן ח'ליפה, שאמור היה להחזיק ב-50% מהמועדון, התחייב להשקיע בקבוצה יותר מ-300 מיליון שקל בעשר השנים הקרובות (כולל החזר השקעת בעלים).

"הכסף שייכנס לקופת המועדון ישמש בראש ובראשונה להשקעה בתשתיות, נוער ורכישת שחקנים פוטנציאליים", נמסר בהודעת הקבוצה, "כמו כן, יוקם דירקטוריון חדש לקבוצה, שיכלול גם את בנו של השייח׳, מוחמד בן חאמד בן ח׳ליפה, שיהיה נציגו בכל הקשור למועדון". לפי ההודעה של הקבוצה, בן ח'ליפה צפוי היה להשקיע בבית"ר ירושלים 30 מיליון שקל בעונה – סכום משמעותי במונחים של הכדורגל הישראלי.

לא מעט גבות הורמו בנוגע לעסקה. משתמשי רשתות חברתיות בעולם הערבי בעלי קהל עוקבים גדול התייחסו לפן המוזר שקיים בה. לטענתם, לא בטוח שבן ח'ליפה הוא באמת בן ח'ליפה וציינו כי יש לבן ח'ליפה עמוד ויקיפדיה שקיים מספר ימים מועט – ואין בו כמעט מידע בנוגע לאיש ופועלו.

סימני השאלה סביב מכירת 50% מהמועדון רק התגברו והלכו עד שביום חמישי התרחשה תפנית בנוגע לעסקה. ההתאחדות לכדורגל הודיעה כי בית"ר ירושלים משכה את הבקשה להעברת 50% מהבעלות. מההודעה עולה כי במועדון יוכלו להגיש בקשה חדשה בעתיד. במלים אחרות, העסקה נכון לעכשיו ירדה מהפרק. ההודעה נמסרה לאחר כמה פרסומים ב-TheMarker שהגבירו את החשדנות בנוגע לעסקה.

משה חוגג והשייח' בן ח'ליפה, לאחר חתימת העסקה בין הצדדיםצילום: ביתר ירושלים

לא יודעים מה מתרחש מאחורי הקלעים

בדצמבר פורסם כי מסמכים שהגיעו לידי TheMarker מעלים אפשרות שהמכירה לבן ח'ליפה היתה כדי לפרוע התחייבות שעשה חוגג ביחס לקבוצת הכדורגל. המסמכים נוגעים להסכם שנחתם ב-13 במארס, בין חוגג וחברת ההשקעות שלו סינגולריטים לרועי חיון - עבריין שהורשע ב-2016 במסגרת הסדר טיעון בעריכה, ניהול וארגון הימורים, במרמה ובפעולות ברכוש אסור, ונגזרו עליו 28 חודשי מאסר.

חיון הסכים להעניק לחוגג הלוואה פרטית בסך 15.5 מיליון דולר (כ-50 מיליון שקל), בריבית שנתית של 12%, ואילו חוגג התחייב כי אם לא יוכל להשיב את הכסף, הוא יפעל למכור את כרטיסי השחקן של שחקני בית"ר וכי מהכספים שיקבל במכירה הוא ימשוך את הלוואת הבעלים שהעניק לקבוצה ויעבירה לחיון. נציין כי התחייבות זאת מנוגדת לתקנון של ההתאחדות לכדורגל – שאוסר על שעבוד של כרטיסי שחקנים.

החשדנות סביב העסקה התגברה בעקבות פרסום נוסף שנגע לדיוני הוועדה להעברת זכויות בהתאחדות לכדורגל - שתפקידה לוודא כי לכל גורם המבקש לקנות מועדון יש את היכולות הכספיות לכך, ואין לו עבר פלילי. מהפרסום עלה החשש כי בן ח'ליפה הוא איש קש. בתוך כך נמצא כי בבעלותו עשרות חברות לא פעילות, ונטען כי יש פערים משמעותיים בין הצהרת ההון שמסר להתאחדות לבין הנכסים שברשותו בפועל. כמו כן, הוועדה קיבלה מידע על קשריו של בן ח'ליפה עם אנשים ששמם נקשר, בין היתר, בהונאות ובהלבנות הון.

השעיית העסקה על ידי חוגג, והפרסומים האחרונים, מראים עד כמה חשובה השקיפות בכדורגל הישראלי, שחלקו ממומן מכסף ציבורי. הבעייתיות מתחילה בכך שלא כל מועדוני הכדורגל המקצועניים מחויבים בחשיפת התקציב שלהם ובהצגת דו"חות כספיים, וממשיכה בכך שאין מידע מספק בנוגע להליך שבו מועברת הבעלות על קבוצות כדורגל. במהלך בדיקת העסקה עם בן ח'ליפה, למשל, ציינו בהתאחדות לכדורגל כי "נדרשו הבהרות בנוגע לנושאים שונים שעלו בדיון של הוועדה להעברת זכויות". מה הם אותם נושאים ברומו של עולם אתם בטח שואלים? אלה לא זכו להתייחסות באותה הודעה.

שחקני בית"ר ירושלים, העונהצילום: ניר קידר

להבטיח ניהול ראוי

מעבר לכך שבמקום שבו מעורבים כספים ציבוריים ראוי שתהיה שקיפות רבה יותר, ההיגיון אומר שאם הכל בעסקה כשר, אין סיבה להסתיר את התהליך שעומד מאחוריה. אם ביקשו בהתאחדות כי בן ח'ליפה יוכיח כי יש לו איתנות פיננסית, מדוע לא להתייחס לכך בהודעה שמוסרים לתקשורת? אין פה כוונה לחדור לפרטיות ולדרוש פרטים אישיים בנוגע לרוכש, אבל האם לא ראוי שאוהדי כדורגל, שמספקים גם הם חלק מהותי מההכנסות של קבוצותיהם, יידעו יותר בנוגע לתהליכים שקשורים בקבוצות שהם תומכים בהן?

למועדוני כדורגל יש היבטים שלא רק מתחילים ונגמרים בספורט, במיוחד בישראל, הן בגלל אוהדי הספורט והן בגלל העובדה שמעורב בענף כסף ציבורי. על אף שמרבית המועדונים בליגות הבכירות מוחזקים בבעלות פרטית, מועדוני הכדורגל בישראל מוגדרים גוף דו-מהותי. כלומר, גוף השייך גם לציבור אף שהוא מצוי בבעלות פרטית. בהתאם לכך, ראוי שהציבור יכיר יותר לעומק את התהליכים שמתרחשים מאחורי הקלעים של הכדורגל הישראלי. בתוך כך, אותה שקיפות אף יכולה להבטיח בצורה יעילה כי מועדוני כדורגל מנוהלים בצוררה שפויה וראויה - ולא מנוצלים להלבנת הון.

ההודעה על העסקה הלא שגרתית לוותה במחשבות אופטימיות בנוגע להשלכות של עסקה מסוג זה על בית"ר ירושלים, הכדורגל הישראלי והחברה הישראלית. לאור ההיסטוריה הגזענית והשנויה במחלוקת של האולטראס של בית"ר ירושלים, לה פמיליה, הוצאתה לפועל של העסקה היתה יכולה להשפיע על המאבק בגזענות, ולהוביל לחתימה של כדורגלן ערבי בבית"ר ירושלים בפעם הראשונה בהיסטוריה. גם אוהדי בית"ר ירושלים, שהביעו תמיכה בעסקה, יכולים היו ליהנות מרוח גבית בעקבות אישורה.

מצד אחד חבל שהיא הוקפאה עד הודעה חדשה. מצד שני, ההליכים שהתרחשו סביבה והפרסומים שנגעו לאישורה הוכיחו פעם נוספת עד כמה זה חשוב שתהיה שקיפות בכדורגל הישראלי. שקיפות שתבטיח שהענף יהיה נקי יותר – וינוהל בהתאם לסטנדרטים ראויים.

יואב כהן | יציע הכסף

איש תקשורת מ-2010, כותב על ספורט ב-11 השנים האחרונות. אוהב כדורגל וכדורגל אנגלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker