היום שבו ישראל הצטרפה לחבל הבלקן, או: כך עוקפים את הנחיות הממשלה

לאחר דיון שנמשך שעות רבות, החליטה ועדת החוקה של הכנסת כי אין צורך לשנות את האיסור על קיומם של אימונים לקבוצות המקצועניות בתקופת הסגר. קבוצות שמשתתפות במפעלים אירופיים הוחרגו מההחלטה

יואב כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זבליאק, מונטנגרוצילום: saiko3p / Getty Images / iStockp
יואב כהן

'כתב האישום' שהגיש ביום שישי שר התיירות המתפטר אסף זמיר נגד הממשלה והעומד בראשה רמז, ולא במעט, על הדרך שבה ממשלת ישראל מתמודדת עם משבר הקורונה. "‎תמיד האמנתי בניסיון להשפיע מבפנים, גם במחיר של ביקורת ציבורית, כל עוד האמנתי שתוצאות פעולותיי עושות הבדל, עושות טוב. אני כבר לא מרגיש ככה", כתב זמיר בעמוד הפייסבוק שלו. 

עוד כתב זמיר כי "‎לאחר ארבעה חודשים וחצי כחבר בממשלה אני קובע בצער כי משבר הקורונה על השלכותיו הנוראיות נמצא במקרה הטוב במקום השני בסדר העדיפויות של ראש הממשלה. השיקולים האישיים והמשפטיים הם אלה שעומדים בראש מעיניו של נתניהו. זה ניכר בכל צעד ושעל. הקורונה מכה בישראל ואנחנו במשך שבועות עוסקים כמעט רק בהפגנות".

ביום חמישי קיבלנו דוגמה לניהול הבעייתי של משבר הקורונה שאליו התייחס זמיר, כשהממשלה קיבלה החלטה שאין הגיון מאחוריה. לאחר דיון שנמשך שעות רבות, החליטה ועדת החוקה של הכנסת כי אין צורך לשנות את האיסור על קיומם של אימונים לקבוצות המקצועניות בתקופת הסגר. קבוצות שמשתתפות במפעלים אירופיים הוחרגו מההחלטה. איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, הסביר במהלך הדיון כי "ברגע שנחריג את הספורט נפגע ביסודות של המלחמה בקורונה, שזה עניין המסכות, ההתקהלות והיציאה מהבית".

מקבלים החלטות - בלי לספק נתונים

מכיוון שנתונים שעל בסיסם התקבלה ההחלטה לא סופקו – ראוי להתייחס לציטוט הזה ככזה שמראה בעיקר דבר אחד: אין בסיס ברור לקבלת ההחלטה שלא לאפשר לכל הקבוצות להתאמן. עד עכשיו אני מנסה להבין את הקשר בין ידיעה על אימונים של ספורטאים, שניתן בקלות לדאוג שהם יהיו תחת תנאי בידוד, לבין יצירת רצון עז לסכן את הבריאות שלי ושל הסביבה שלי.

השאלה שעולה מההחלטה היא האם הקורונה מבדילה בין ספורטאי לספורטאי. כלומר, מבחינה בריאותית איזה היגיון יש בלאפשר לספורטאי אחד להתאמן ולשני לא? במיוחד לאור העובדה שקל יותר לשמור על תנאי בידוד כשאתה כדורסלן בקבוצה שמשתתפת בליגת העל – ומתאמן כל הזמן באותו מגרש אימון עם אותם שחקנים – לעומת כדורסלן שהוא חלק מסגל של קבוצה שלוקחת חלק במפעל אירופי וטסה למשחקים בחו"ל ובחזרה. בעיה נוספת שנוצרת מההחלטה היא חוסר שוויון ספורטיבי שיבוא לידי ביטוי בהמשך, כששחקנים מסוימים יהיו בכושר טוב יותר מאחרים.

על פי גורמים בכדורסל הישראלי, הקבוצות הבכירות בענף הפסידו בעונה שעברה עשרות מיליוני שקלים מכך שלא הכניסו קהל למגרשים. אצל קבוצות בדרגים נמוכים יותר מדובר בהפסדים שבין מאות אלפי לשקלים למיליונים בודדים. ניתן להעריך כי בסיטואציה שבה הליגה לא תחודש, הקבוצות יספגו הפסדים נוספים.

ביום שישי מצאו במנהלת ליגת העל בכדורסל דרך יצירתית לעקוף את הנחיות הממשלה. לפי הודעת המנהלת, 12 קבוצות מליגת ווינר סל נרשמו לליגה הבלקנית, שמוכרת על ידי פיב"א מיום היווסדה ב-2008 על ידי שופט העבר הישראלי שי שטריקס, והעונה הקרובה תהיה ה-13 שלה ברציפות.

משמעות ההצטרפות היא שהקבוצות הישראליות שנרשמו למפעל יוכלו להתחיל להתאמן מיידית. המשחקים יחלו במהלך החודש, כש-12 הקבוצות הישראליות ישחקו בארבעה בתים בני שלוש קבוצות. כל קבוצה תשחק ארבעה משחקים בשלב המוקדם ובסיומו ראש בית א' תשחק מול ראש בית ב' וראש בית ג' מול ראש בית ד', כששתי המנצחות יעפילו לשלב הבא, שבו יתמודדו מול קבוצות מהבלקן.

אלבניהצילום: Truba7113 / Shutterstock.com

"אלפי משפחות יזכו לפרנסה"

רגע לפני ההודעה של המנהלת, אחד משחקניה המובילים של הפועל תל אביב, בר טימור, ניסח היטב את התחושה של לא מעט ספורטאים, כפי שבאה לידי ביטוי ברשתות החברתיות, בתוכנית "מגרש פתוח" בערוץ הספורט. "אנחנו חווים ימים לא פשוטים", סיפר טימור. "אנחנו נמצאים במצב הזוי. רק לפני שבוע שיחקנו בקפריסין ועכשיו אנחנו לא יודעים מה קורה איתנו דרך הגורמים הרלוונטים ואנחנו מתעדכנים דרך האינטרנט.

"כל רגע מבטלים לנו עוד אימון ועוד אימון. אחרי שבשנה שעברה החזרנו את הליגה בלי תלונות, תחת תנאים נוראיים של בידוד בבית במשך חודשיים. במצב הנוכחי, שבו קבוצה שלמשל משתתפת במפעל אירופי שמתחיל בינואר יכולה להתאמן ואנחנו לא – הייתי מציע למנהלת הליגה לרשום את כולם למפעל אירופי".

קרואטיהצילום: xbrchx / Shutterstock

טימור הוא לא היחידי שהתבטא בנושא. כדורגלן מכבי נתניה, אלמוג כהן, למשל, כתב ביום שישי בעמוד הפייסבוק שלו כי "אני לא יכול להישאר אדיש להחלטה לא לאפשר את אימוני קבוצות הספורט המקצועני (ולא רק הכדורגל). כשחקן שייצג את מדינת ישראל, הן בלבישת המדים הלאומיים והן כישראלי ששיחק תשע שנים על אדמת גרמניה, אני חייב להסביר ולהבהיר למקבלי ההחלטות שכדורגל ובספורט בכלל, זה הרבה מעבר למשחק; זו תרבות, זו דת, זו אמונה. יש אלפי ומאות אלפי אנשים שדווקא עכשיו מחפשים את המפלט מול הטלוויזיה כשהם צופים בנו. וזה עוד לפני שהזכרתי את אלפי המשפחות (ולאו דווקא של הכדורגלנים) שיזכו שוב לפרנסה ראויה בימים קשים אלה.

"האימונים והמשחקים כפי שהיו בסוף העונה שעברה הוכיחו את עצמם, הליגה הסתיימה וכולם היו שמחים ומאושרים. הפגיעה בשבועיים או יותר ללא אימונים היא אנושה לספורטאי מקצועני, החזרה לשגרה תיקח לא מעט זמן והחשש לפציעות לא קטן".

הפתרון ההגיוני במצב הנוכחי היה לאפשר לספורטאים להתאמן, שכן ניתן לעשות זאת בתנאי בידוד שלא מסכנים את הציבור. הדבר היה מאפשר להחזיר את הליגה לפעילות מלאה בהמשך, ללא קהל בשלב הראשון, לא סיכון בריאותי של הספורטאים שהיו שומרים על כושרם. בסופו של דבר לא מדובר רק בספורטאים שמתאמנים, אלא בתעשייה שמפרנסת לא מעט אנשים, ובהם אפסנאים, אנשי אדמיניסטרציה, מנהלים, אנשי תקשורת ועוד.

ועדת החוקה של הכנסת יכולה היתה לתקן את המעוות ולאפשר מהלך שהוא חשוב, גם מבחינה כלכלית, לאנשים רבים – אבל עושה רושם, במיוחד לאור דבריהם של זמיר, טימור וכהן, כי הבעיות של הציבור הרחב אינן נמצאות בראש מעייני הממשלה – והבלאגן חוגג.

ההחלטה של מנהלת הליגה בכדורסל ביום שישי מהווה תגובה הגיונית להחלטה שרירותית שבעיקר גורמת לנזק – והיא מסמלת את הכאוס הממשלתי שקיים בניהול הקורונה. תסכימו איתה או לא, כשדוחקים ענף שלם לפינה, וראשיו כנראה מרגישים שאין עם מי לדבר, אל תופתעו שהוא יחפש דרכים יצירתיות לשרוד. גם אם זה אומר למצוא פרצות בתקנות שיעזרו לו לעשות זאת.  

סופיה, בולגריהצילום: stoyanh / Shutterstock.com

יואב כהן | יציע הכסף

איש תקשורת מ-2010, כותב על ספורט ב-11 השנים האחרונות. אוהב כדורגל וכדורגל אנגלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker