נראה שיש מי שחושבים שהקורונה תוקפת רק נשים

ההחלטה להמשיך את קיומו של הספורט היא חשובה עבור עתידו המקצועי והכלכלי של הענף, אבל מתוכה זועקת אפליה קשה. בימים אלה נאבקות כדורגלניות ליגת העל על פתיחת הליגה, כשנכון להיום, מועד תחילתה נדחה מספטמבר לדצמבר

יואב כהן
יואב כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסכה על פסל בגני טרוקדרו בפריז
מסכה על פסל בגני טרוקדרו בפריזצילום: בלומברג

"אני מבקש להודות באופן אישי לחילי טרופר, שר התרבות והספורט; ליולי אדלשטיין, שר הבריאות; ותודה מיוחדת לפרופ' חזי לוי, מנכ"ל משרד הבריאות ולפרופ' איתמר גרוטו, על האפשרות להמשיך לשחק כדורגל בתקופה קשה זו. המשך הפעילות הסדירה יאפשר את פרנסתם של 5,000 משפחות, יאפשר לליגה להתנהל בצורה ספורטיבית, ויאפשר למועדונים המשתתפים במפעלים האירופים להתכונן לאתגרים בצורה מיטבית".

דברים אלה נאמרו על ידי יו"ר מנהלת הליגות בכדורגל, ארז כלפון, בנוגע להחלטה לאפשר את המשך עונת הכדורגל – למרות הסגר שנכנס לתוקפו ביום שישי. יו"ר מנהלת ליגת העל בכדורסל שמואל פרנקל הוסיף: "אני מברך את שר הספורט חילי טרופר על השגיו הערב למען המשך הכדורגל והכדורסל. אני שמח וגאה שהוא שר הספורט שלנו".

ההחלטה להמשיך את קיומו של הספורט היא חשובה עבור עתידו המקצועי והכלכלי של הענף, אבל מתוכה זועקת אפליה קשה. בימים אלה נאבקות כדורגלניות ליגת העל על פתיחת הליגה, כשנכון להיום, מועד תחילתה נדחה מספטמבר ל-10 בדצמבר, לאחר שבתחילה דובר על כך שהליגה תתחיל בינואר. בסוף אוקטובר יתקיים טורניר קדם עונה, גביע הליגה, שאינו מחייב את הקבוצות בהצגת סגלים מלאים.

משמעות ההחלטה היא שהכדורגלניות נידונו לתקופת אבטלה לא מבוטלת, וענף שלם נמצא תחת סכנה קיומית. "בימים האחרונים אני מקבלת פניות מעיתונאים ומסרים מאנשי ההתאחדות שמאוד 'מודאגים' מהמצב", כתבה באחרונה אחת ממובילות המאבק להחזרת הליגה לפעילות, הכדורגלנית אשרת עיני, בעמוד הפייסבוק שלה. "כולם שואלים 'מה אתן רוצות? למה אתן באות בטענות על זה שפותחים את ליגת העל לנשים רק בינואר? יש עלייה ברמת התחלואה ויש רק 88 שחקניות ישראליות בכל ליגת העל, אז איך יקיימו את הליגה? ואתן יודעות שבתקופה כזאת קשה להביא זרות, אז איך אפשר לפתוח את העונה בלי זרות בכלל?'"

התשובה לכך, לדברי עיני היא שההתאחדות שכחה שהיא עצמה התגאתה בכך שמספר השחקניות נמצא במגמה עלייה, ואף זוקפת לזכותה את הקרדיט לכך: "הם שכחו את מה שהם אומרים ומצהירים. ממש לא מזמן ההתאחדות פירסמה מסמך שכתובים בו שורה של הישגים שבלעדיה זה לא היה קורה: 'חל גידול מרשים במספר השחקניות הפעילות בליגות הנשים והנערות. 2,764 שחקניות רשומות, 1,637 פעילות בשש ליגות שונות', והיה אזכור לזה שגם 'המחזור השביעי באקדמיה סיים את השנה' אז 'עוד 22 שחקניות אמורות לפתוח את העונה'".

בניגוד למגמה בעולם

2019 היתה השנה שבה ספורט נשים הרים את ראשו. המונדיאל שנערך בקיץ האחרון העלה לקדמת הבמה את ספורט הנשים בכלל וכדורגל נשים בפרט. 14.3 מיליון בני אדם צפו בשידור של הגמר בפוקס ספורטס, 22% יותר מגמר הגביע העולמי לגברים. זהו משחק הכדורגל הנצפה ביותר אי-פעם בארה"ב ששודר בערוץ דובר אנגלית. בנוסף, 28.1 מיליון איש צפו בשידורי המונדיאל של ה-BBC - כ-47% מאוכלוסיית בריטניה - בטלוויזיה ובאינטרנט. לשם השוואה, בגביע העולם לנשים הקודם שנערך בקנדה, צפו 12.4 מיליון איש.

המצב עדיין לא מושלם, אבל נרשמו בשנה שעברה ניצנים של הצלחת המאבק למען שוויון מגדרי בספורט. בנובמבר 2019, למשל, ההתאחדות האוסטרלית לכדורגל וראשי איגודי השחקנים ושחקניות הכדורגל באוסטרליה הגיעו להסכם היסטורי, שבמסגרתו שחקניות הנבחרת ירוויחו כמו השחקנים, יזכו בתנאי אימונים שווים וחלוקת ההכנסות של ההתאחדות בין הצדדים תהיה שווה. בתוך כך, נבחרת הנשים תקבל 24% מההכנסות של ההתאחדות כבר העונה, שעל פי הערכות מסתכמות ביותר ממאה מיליון דולר, ובכל אחת מארבע שנות החוזה תירשם עלייה של השיעור בהכנסות שהנבחרת תקבל. בנוסף, בהתאחדות האוסטרלית הסכימו להשקיע כספים בתוכניות אימון לילדות ונערות. 

בספטמבר השנה הצטרפו למגמה ברזיל ואנגליה. נשיא קונפדרציית הכדורגל הברזילאית, רוג'ריו קבוקלו, הכריז כי כדורגלניות נבחרת ברזיל יקבלו את אותו שכר כמו כדורגלנים. משמעות ההחלטה היא שכדורגלניות שמייצגות את נבחרת ברזיל יקבלו שכר ומענקים כמו המקבילים הגברים שלהן. בתוך כך, הודיעה ההתאחדות לכדורגל האנגלית כי גם באנגליה כדורגלניות הנבחרת מקבלות את אותם מענקים כמו הכדורגלנים הגברים המקבלים שלהן.

"ראוי שיתייחסו אלינו כמו שמתייחסים למקצוענים"

בשיחה עם TheMarker הסבירה עיני כי "טוענים שהליגה מקצוענית, אבל לא מתייחסים אלינו בהתאם. היתה פגיעה גם כלכלית וגם מקצועית בענף. משרד האוצר צריך לקחת את זה בחשבון כשהוא מתייחס לקריטריונים שלפיהם הוא מפצה את הענף. הבעיה היא שמבחינתו הסוגיה הזו לא הועלתה בינתיים על השולחן. צריך גם לקחת בחשבון שיש עדיין תקציבים שמגיעים לענף שעדיין לא קיבלנו. בהתאם להחלטת בג"ץ, תקציב הכדורגל אמור היה לגדול פי שלושה. משרד התרבות והספורט הסכים לכך שהכסף יעבור, אבל זה עדיין לא קרה". 

מסתמן כי התנאים שבמסגרתם הענף יקבל רשת הביטחון דומים לאלה שבכדורגל גברים, כלומר על בסיס הכנסות ממכירות מנויים כרטיסים. הבעיה היא שלענפים האלה יש צרכים שונים, ונקודת הפתיחה שלהם אינה שווה. ספורט הנשים בישראל סובל ממחסור מתקציבים והשקעה. כתוצאה מכך הפופולריות שלו נמוכה יותר מספורט גברים. לכן, ההכנסות שלו מקהל למשל נמוכות. כך נוצר חטא כפול. מצד אחד לא משקיעים בענף ומזניחים אותו ומצד שני טוענים שהוא מקצעוני ולכן הקריטריונים שלו לפיצוי צריכים להיות אותם קריטריונים.

גורם במשרד התרבות והספורט התייחס לסוגיה ואמר ל-TheMarker כי "כל הכספים שהובטחו הועברו בהתאם לפסיקות בג"ץ. השר החדש פועל רבות בנושא, אבל צריך לקחת בחשבון שהוא לא זה שאחראי על לוח המשחקים. במשרד פועלים למתווה שיעזור לכלל ענפי הספורט נשים במטרה שהליגה תיפתח כמה שיותר מהר. היו דיונים עם משרד האוצר בנוגע לרשת ביטחון של 110 מיליון שקל לליגות הכדורגל, בהתאם להכנסות ממינויים, כרטיסים ותקציבי הקבוצות. בהמשך יינתן מענה בדמות מתווה לכלל הענפים, בהתאם לצורך של כל ענף".

בתקופה שבה הוחלט להמשיך לקיים כרגיל משחקי כדורגל – ולאפשר לקבוצות הכדורסל להמשיך בהכנות לקראת העונה הקרובה - ראוי שגם ענפי הנשים יקבלו מענה לצרכים שלהן. בעולם כבר מזמן הבינו את החשיבות הקיימת בספורט נשים, בין השאר ככלי לקידום שוויון. בהתאם, על ההתאחדות לכדורגל, משרד האוצר ומשרד התרבות והספורט לשתף פעולה – ולהוציא לדרך חדשה וטובה יותר את ספורט הנשים במדינת ישראל.

יואב כהן

יואב כהן | יציע הכסף

איש תקשורת מ-2010, כותב על ספורט בשבע השנים האחרונות. אוהב כדורגל וכדורגל אנגלי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker