הספורט הישראלי הראה למיכה ואצילי את הדרך החוצה - אבל האם זה מספיק?

בתחילת אוגוסט החליטה מכבי תל אביב כי שני הכדורגלנים ישוחררו מהמועדון. השניים היו מועמדים להצטרף לבית"ר ירושלים, אבל בסופו של דבר התקשו למצוא קבוצה בישראל, ועזבו לקבוצות בקפריסין

יואב כהן
יואב כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דור מיכה ועומר אצילי. השניים סיימו את דרכם במכבי תל אביב
דור מיכה ועומר אצילי. השניים סיימו את דרכם במכבי תל אביבצילום: ניר קידר

"חור בלב. אוהב אותך ובטוח שתצליח אח שלי", כך כתב כדורגלן מכבי תל אביב יהונתן כהן, לאחר ששחקן המועדון לשעבר, עומר אצילי, פירסם באינסטגרם פוסט פרידה מקבוצתו. אצילי שוחרר ממכבי תל אביב לאחר שפורסם כי על פי החשד, שני כדורגלני מכבי תל אביב קיימו יחסי מין עם שתי נערות בנות 15. לאחר מכן פורסם כי אותם שחקנים הם אצילי ודור מיכה. 

ב-14 ביוני הודיעה המשטרה כי "החל הליך גביית העדויות בתיק החקירה שעניינו חשד לעבירות מין בקטינות. להזכירכם, בימ"ש השלום בראשל"צ הוציא צו איסור פרסום על כל פרט מפרטי החקירה, כל פרט העלול לזהות את החשודים וכל פרט העלול לזהות את הקטינות. בימים האחרונים מופצים ברשתות החברתיות חומרים רבים הנחזים כקשורים לחקירה. אין בכוונתנו להתייחס בשלב זה לדברים עד לבירור העובדות בתיק ועד להסרת צו איסור הפרסום בנדון".

בתחילת אוגוסט החליטה מכבי תל אביב כי שני הכדורגלנים ישוחררו מהמועדון. השניים היו מועמדים להצטרף לבית"ר ירושלים, על פי דיווחים בתקשורת הישראלית, אבל בסופו של דבר התקשו למצוא קבוצה בישראל במהלך חלון ההעברות הנוכחי, והם עזבו לקבוצות בקפריסין. 

ב-23 באוגוסט חתם אצילי באפואל ניקוסיה מהליגה הקפריסאית. בשבוע שעבר חתם גם מיכה בקבוצה מהליגה הקפרסיאית – והצטרף לאנורתוסיס פמגוסטה. הפרשה שבה השניים היו מעורבים חזרה לכותרות, לאחר שנפוצו דיווחים על כך שהתיק נסגר. בתגובה הודיעה הפרקליטות כי "במענה לפניות כתבים, ובניגוד לפרסומים, פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) טרם קיבלה החלטה בתיק המכונה בתקשורת 'פרשת הכדורגלנים'".

ספורט כחלק מהמאבק באלימות מינית

לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי, כ-35% מהנשים עוברות פגיעה מינית-פיזית במהלך חייהן. על פי הערכות המשרד לביטחון פנים, אחת מכל שלוש נשים תותקף מינית בחייה – כאשר 84 אלף נשים נפגעות בשנה. המשמעות היא כי בישראל מתרחשות כ-230 תקיפות מיניות מדי יום. בנוסף, מחקרים שונים בעולם מציגים נתונים שלפיהם בין 20% ל-25% מהנשים עוברות אונס, או ניסיון אונס, במהלך חייהן. במחקר רחב היקף שנערך בישראל ב-2013, במסגרת מיזם טריאנה, נמצא כי 18.3% מהנערות הותקפו מינית בטרם מלאו להן 16 שנים.

לפי נתונים שאספה עורכת הדין עדי עזוז, ב-2010–2014 נפתחו במשטרה 3,608 תיקים בגין אונס. מתוכם, פחות מאחוז (0.8%) נסגרו מחוסר אשמה, בעוד כמעט מחציתם (48.7%) נסגרו מחוסר ראיות. ב-2001-2004- נפתחו 410 תיקים במשטרה בגין אונס, 11% מתוכם נסגרו מחוסר אשמה.

בחברה שבה אנחנו חיים הרף הפלילי הוא חשוב, ומטרתו להוביל לכך שאדם שביצע עבירה ייענש על מעשיו – אבל יש רף נוסף שיש להתייחס אליו, והוא הרף המוסרי. העובדה שקרוב ל-50% מהתיקים שנפתחו בגין אונס בין השנים 2010 ל-2014 נסגרו בגלל חוסר ראיות היא מדאיגה, במיוחד לאור המחקרים שמוכיחים כי תלונות שווא הן תופעה שולית ביותר. 

ניתן להניח שבגלל אותו רף מוסרי החליטה מכבי תל אביב לשחרר את דור מיכה ועומר אצילי. מבחינת החוק היבש, בית המשפט הוא זה שכמובן יחליט אם בוצעה עבירה שמצריכה ענישה בהתאם לרף הפלילי או לא, אבל מבחינה מוסרית – השחרור שלהם והעובדה שהם התקשו למצוא קבוצה מדברת בעד עצמה. 

קבוצות בליגת העל, ובהן מכבי תל אביב, נקטו במהלך שמהווה נקיטת עמדה ברורה מאוד בנוגע לפרשה שבה היו מעורבים לכאורה שני הכדורגלנים. עמדה הפוכה מזו שנקטו הקבוצות בקפריסין, שהחליטו בסופו של דבר להחתים את מיכה ואצילי. 

לקחת בחשבון את הפן המוסרי

הציטוטים של שחקני מכבי תל אביב לאחר עזיבת אצילי הוכיחו כי אמנם העמדה שנקטה מכבי תל אביב ראויה לציון, אבל על הכדורגל הישראלי לעשות צעדים נוספים על מנת להיות חלק מהשינוי החברתי שקורה, ועדיין צריך לקרות, בנוגע ליחס כלפי נשים. לספורט יש תפקיד חברתי, והמקרה הזה יכול להיות הרגע שבו נעשתה תפנית נוספת לטובה במאבק הזה.

העובדה שמחזור הפתיחה של ליגת העל בכדורגל, שהתקיים בסוף אוגוסט, הוקדש למאבק נגד אלימות מינית כלפי נשים, היא התחלה טובה – כמו גם הדיווחים על כך שכדורגלנים יצטרכו לעבור הדרכות בנושא הטרדות מיניות – אבל אסור לעצור שם. על ספורטאים, שמהווים מודלים לחיקוי, ומועדונים, להביע עמדות נחרצות לאורך זמן נגד אלימות מינית. לקיחת חלק מהמערך החינוכי בנושא, ושיחה עם תלמידים, למשל, יכולים לעזור ליצור שינוי נוסף בשיח הציבורי.

אמנם אצילי ומיכה לא הורשעו ויכול להיות שהתיק שלהם ייסגר מחוסר ראיות או מסיבה אחרת, אבל הפן המוסרי שליווה את הפרשה שלהם לא ייעלם – בלי קשר לאיך שהפרשה תסתיים. ישנן קבוצות ישראליות שיכולות היו להרשות לעצמן מבחינה כלכלית להחתים את מיכה ואצילי, אבל הן החליטו שלא לעשות זאת. ניתן רק לקוות שאותה עמדה מוסרית תינקט גם בעתיד. הרי גם כשהפרשה תישאר זיכרון מעומעם עבור אוהדי הכדורגל בישראל, היא תלווה את הנערות שהיו במסיבה ההיא כל החיים.  

יואב כהן

יואב כהן | יציע הכסף

איש תקשורת מ-2010, כותב על ספורט בשבע השנים האחרונות. אוהב כדורגל וכדורגל אנגלי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker