"זה לא מצחיק יותר": כשוועדת האיתור למנהל הבא נהפכת לתוכנית ריאליטי

מועמדותו של אייל ברקוביץ' לאימון הנבחרת והשיח סביב המועמדות העביר את התחושה שניסיון באימון כדורגל אינו קריטריון חשוב. פתאום אדם שאין לו כמעט ניסיון ניהולי בתחום הספורטיבי יכול לקבל על עצמו את אחד התפקידים היוקרתיים בכדורגל הישראלי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל ברקוביץ'
אייל ברקוביץ'צילום: ניר קידר

"אנחנו לא מקצוענים מספיק". כך אמר אנדראס הרצוג לאחר עוד רגע מתסכל בתולדות נבחרת ישראל. ב-10 בספטמבר 2019, בדקה ה-63 של ההתמודדות בין הנבחרת הישראלית לזאת של סלובניה במסגרת מוקדמות יורו 2020, נראה היה שהנבחרת הלאומית בדרך להשיג ניצחון חשוב.

ביברס נאתכו וערן זהבי הובילו את נבחרת ישראל ליתרון 1:2, אבל בדקה ה-90 הושלם מהפך סלובני בזכות בנימין ורביץ'. ההפסד ההוא, מתסכל ככל שיהיה, היה בסך הכל עוד יום בנבחרת הישראלית. הוא היווה הוכחה נוספת לדרך הארוכה שהכדורגל הישראלי צריך לעבור על מנת להגיע לרמות הגבוהות ביותר. 

נבחרת ישראל סיימה בינתיים במקום החמישי והמאכזב בבית המוקדמות, משבר הקורונה הגיע לחיינו והרצוג עזב את תפקידו. בשורה התחתונה, הרצוג עזב את הנבחרת לפני שהוא הצליח להוביל אותה לטורניר גדול, אבל האם זה אומר שהוא נכשל? בהסתכלות על הקדנציה שלו לא ניתן להגיד שהתשובה לשאלה הזאת היא חד משמעית. 

הכישלון במשחק ההוא לא משנה את העובדה שבמהלך הקדנציה של הרצוג נדמה היה שלנבחרת יש שיטה. השחקנים הציגו לפרקים כדורגל חיובי ונדמה היה שהם מתקדמים. מבחן התוצאה הוא חשוב מאוד בספורט, אבל לפעמים הוא יכול להטעות – במיוחד אם אתה רוצה להצליח גם בטווח הארוך. הרי גם אם הרצוג היה משיג את המטרה שלשמה הוא מונה למאמן – ומעפיל עם הנבחרת לטורניר גדול – האם זה היה מראה שהכדורגל הישראלי התקדם משמעותית? שרשרת האירועים שהתרחשה מאז עזיבתו של הרצוג ב-24 ביוני מוכיחה שלא.

אנדי הרצוג נפרד
אנדי הרצוג נפרדצילום: שרון בוקוב

עם עזיבתו של הרצוג התקבלה התחושה שהכדורגל הישראלי מנוהל כמו תוכנית ריאליטי – כל אחד יכול להציע את מועמדותו לאימון הנבחרת, כל מה שצריך זה תשוקה לכדורגל והבנה של המשחק. הדבר היחידי שהיה חסר הוא שמישהו יציע שהמועמדים השונים שמעוניינים בתפקיד יגיעו לוועדת האיתור שהוקמה על ידי ההתאחדות לכדורגל במטרה למצוא מועמדים ראויים לאימון הנבחרת, לצאת עם חברי הוועדה ל"דייטים" ולבצע משימות שונות במטרה לזכות בתפקיד הנחשק.

מועמדותו של אייל ברקוביץ' לאימון הנבחרת והשיח סביב המועמדות חיזק את התחושה הזאת יותר מכל. פתאום ניסיון באימון כדורגל אינו קריטריון חשוב. פתאום אדם שאין לו כמעט ניסיון ניהולי בתחום הספורטיבי יכול לקבל על עצמו את אחד התפקידים היוקרתיים בכדורגל הישראלי. 

כמו שבחברה עסקית שמכבדת את עצמה צריך להתחיל מלמטה על מנת להגיע לתפקידים בכירים, כך גם בכדורגל. לא יכול להיות שאדם שאין לו ניסיון באימון קבוצת כדורגל, גם אם הוא היה כדורגלן נהדר, ייחשב כמועמד לגיטימי לאימון נבחרת של מדינה שמתייחסת לענף הכדורגל ברצינות. לפרטים נוספים ניתן לפנות לאוהדי נבחרת ארגנטינה, שזכו לראות את מי שנחשב לאחד הכדורגלנים הטובים בכל הזמנים, מראדונה, נכשל כישלון חרוץ לאחר שהוא ממונה לאימון הנבחרת המקומית.

האפשרות שברקוביץ' יאמן את הנבחרת ירדה בסופו של דבר מהפרק, לאחר שב-12 ביולי הודיע בתוכנית הספורט של fm102 כי הוא מסיר את מועמדותו. כדורגלן העבר אמר כי לא יגיע לוועדת האיתור שהוקמה על ידי ההתאחדות לכדורגל לצורך דיונים בנוגע למאמן הבא. יום לאחר מכן הודיעה ההתאחדות לכדורגל כי ועדת האיתור, שכוללת את יו"ר ההתאחדות לכדורגל אורן חסון, כדורגלן ומאמן העבר אלי אוחנה, מאמן העבר אלי כהן, יו"ר הוועדה המקצועית שינו זוארץ, המנהל הטכני ווילי רוטנשטיינר ומנכ"ל ההתאחדות רתם קמר, קיימו פגישה בת כשעתיים וחצי שבה דנו בתהליך הבחירה ובלוחות הזמנים למינוי המאמן הלאומי. 

המאמן הבא: זה שהיה אמור לאתר אותו

בהתאחדות הוסיפו כי בהתאם להחלטת הוועדה, מאמן הנבחרת יהיה ישראלי ומשך ההתקשרות עם המאמן יהיה עד מוקדמות מונדיאל 2022 עם אופציה להארכה. עוד נקבע כי המנהל הטכני יכין פרופיל מפורט לגבי המאמן הלאומי המיועד וייקבעו המטרות שיוצבו בפניו. "הוועדה תמפה בישיבה הבאה, יחד עם המנהל הטכני, את המועמדים הפוטנציאליים לאימון הנבחרת, ולאחר מכן רוטנשטיינר יקיים עמם ראיונות אישיים. בשלב הבא יציג רוטנשטיינר בפני חברי הוועדה את חוות דעתו ובהתאם לה יוזמנו לראיונות המועמדים הרלוונטיים", הוסיפו בהודעה.

יומיים לאחר מכן קיימה הוועדה את ישיבתה הנוספת, שלאחריה הכריזה כי הוועדה תקיים שתי פגישות נוספות, ביום ראשון וביום רביעי, שבהן ייבחן באופן נקודתי כל אחד מהמאמנים שנמצאו מתאימים ויוחלט את את מי לזמן לראיונות עם המנהל הטכני. ביום ראשון הסאגה סביב מינוי המאמן נהפכה למוזרה אף יותר, כשהתגלה באופן מפתיע כי הדיון הנוסף בנושא שתוכנן ליום רביעי נהפך למיותר. הסיבה לכך היא שביום ראשון החליטה ועדת האיתור להמליץ להנהלת ההתאחדות לכדורגל על מינוי צוות מקצועי בראשות המנהל הטכני ווילי רוטנשטיינר ואלון חזן, שיוביל את הנבחרת הלאומית בקמפיין ליגת האומות דרג ב' ובמשחקי הפלייאוף ליורו 2020 מול סקוטלנד בחצי הגמר וסרביה/נורווגיה בגמר. 

ווילי רוטנשטיינר (מימין) ואנדי הרצוג. המאמן היוצא והמנהל הטכני שנהפך למאמן הנכנס
ווילי רוטנשטיינר (מימין) ואנדי הרצוג. המאמן היוצא והמנהל הטכני שנהפך למאמן הנכנסצילום: ניר קידר

בהתאחדות לכדורגל הודיעו כי "המלצת הוועדה התקבלה לאחר דיונים ארוכים וסיעור מוחות מעמיק ולנוכח ההיכרות המצוינת של רוטנשטיינר וחזן עם סגל שחקני הנבחרת הבוגרת בשנתיים האחרונות, בזכות העבודה הצמודה אתם, חוסר הוודאות באשר לקיום המשחקים בספטמבר ובאוקטובר בשל נגיף הקורונה, המצב הכלכלי המאתגר והעובדה שנכון לעכשיו קיים ספק לגבי הפעילות הבינלאומית של הנבחרות הצעירות".

במלים אחרות, מי שהיה חלק מוועדת האיתור של המאמן הבא והגיע לוועדת האיתור כנראה במחשבה שהוא יעזור לבחור את המאמן הבא, יהיה בסופו של דבר חלק מצוות האימון של הנבחרת. רוטנשטיינר אמור במסגרת תפקידו כמנהל טכני להתוות תוכניות מקצועיות ולעזור בפיתוח שחקני העתיד של הכדורגל הישראלי, אבל כעת הוא יצטרך להשקיע את זמנו גם באימון. בסופו של דבר, עצם העובדה שמצפים שרוטנשטיינר יבצע את שני התפקידים במקביל מראה על חוסר רצינות.

הסיכויים לכך קטנים מאוד, אבל גם אם רוטנשטיינר יצליח להדהים את חובבי הכדורגל בישראל ולהוביל את הנבחרת ליורו 2020, סוגיית המינוי שלו מציבה את קברניטי הענף באור רע. הסאגה האחרונה הראתה כי במקום להנחיל תרבות ניהולית חכמה בכדורגל הישראלי ולחשוב לטווח ארוך – שוב הלכנו כמה צעדים אחורה. כפי שהרצוג עצמו אמר לאחר ההפסד המתסכל ההוא מול סלובניה: "זה כבר לא מצחיק".

יואב כהן

יואב כהן | יציע הכסף

איש תקשורת מ-2010, כותב על ספורט בשבע השנים האחרונות. אוהב כדורגל וכדורגל אנגלי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום