יואב כהן
יואב כהן

התאריך:  ארבעה בינואר. המקום: אצטדיון בלומפילד בתל אביב. השעה: 14:50. עוד מספר דקות צפוי להתחיל משחק כדורגל במסגרת ליגת העל הישראלית, בין בני יהודה לסקציה נס ציונה. אבל תוכניות לחוד ומזג אוויר סוער לחוד. ממנהלת הליגה נמסר באותה שעה כי "משחק הכדורגל בין קבוצות בני יהודה ת"א לסקציה נס ציונה נדחה וזאת בשל התנאים שנוצרו כתוצאה מהגשמים הרבים, לרבות קשיים בהגעת הקהל והחשש להפעלת מערכות החשמל בתנאים אלה. הודעה על מועד המשחק תועבר בנפרד בהמשך".

אין ספק שנכון היה להחליט לדחות את ההתמודדות, אבל השאלה שצריכה להישאל פה היא מדוע להודיע על כך זמן כל כך קצר לפניה, וכך לפגוע בקהל שרצה לדעת אם להגיע לאצטדיון. "במהלך היום ירדו בתל אביב-יפו 92 מ"מ גשם – כמות גשמים חסרת תקדים השווה לכ-20% מההיקף הממוצע בשנה. עיקר הגשם נרשם ב-13:30-10:30".

הציטוט האחרון נמסר מעיריית תל אביב, כחלק מהודעה שעסקה בסערה שהתרחשה ביום שבת שעברה. כלומר, כבר במהלך הבוקר ניתן היה להבין שככל הנראה אין ערך ספורטיבי לקיומו של המשחק בבלומפילד. הדבר שנכון היה לעשותו היה להודיע כבר בסביבות 13:00 כי המשחק מבוטל.

מעבר לאווירה ביציעים, התמיכה שעוזרת לקבוצה הביתית והקהילתיות שקיימת בקרב אוהדי ספורט – יש לקחת בחשבון פן חשוב נוסף שאליו קשורים אוהדים, הפן הכלכלי. ההכנסות ממכירת כרטיסים, מנויים ומרצ'נדייס (מוצרים ממותגים של קבוצות כדורגל) חשובים לקיומן של קבוצות ספורט בכלל וכדורגל בפרט. בנוסף, כמות האוהדים משפיעה גם על החוזים שנחתמים על ידי קבוצות מול הגופים שמשדרים אותן.

לא סתם ראשי הפרמייר-ליג (הליגה האנגלית הבכירה) אמרו בעבר ל-BBC כי "אנחנו עובדים קשה על מנת למלא את האצטדיונים, בין השאר על ידי קביעת רף מקסימלי למחירי כרטיסים במשחקי חוץ". לאמירה זאת יש אחיזה במציאות. בעונת 2017/18, למשל, אחוז תפוסת האצטדיונים בפרמייר-ליג היה 96%. בסוף אותה עונה ניתנה דוגמה לאופן שבו מרצ'נדייס משפיע על ההכנסות של מועדוני כדורגל, כאשר ביולי 2018 חתם ביובנטוס האיטלקית כריסטיאנו רונאלדו.

כריסטיאנו רונאלדו
כריסטיאנו רונאלדוצילום: Alexander Zemlianichenko/אי־

לפי הגארדיאן, יובנטוס מכרה 520 אלף חולצות עם שמו של רונאלדו בשווי של 60 מיליון דולר תוך 24 שעות מהרגע שבו הודיעה כי החולצות עומדות למכירה. הרווח מהמכירות הסתכם על פי הערכות בין 6 ל-9 מיליון דולר.

בישראל, התקנון אינו מחייב את הרשות לבקרה תקציבית של ההתאחדות לכדורגל, המפקחת בין השאר על ההתנהלות הפיננסית של קבוצות כדורגל בליגות העל והלאומית, לחשוף את נתוני ההכנסות של הקבוצות ממכירת כרטיסים ומנויים, אבל מנתונים שהגיעו לידי TheMarker עולה כי בעונת 2017/18 סך ההכנסות של כל קבוצות ליגת העל ממכירת כרטיסים ומנויים הסתכם ב-99 מיליון שקל, מתוך הכנסות של 575 מיליון שקל.

בעונה שעברה הכניסה בני יהודה סכום המוערך בכ-2 מיליון ממכירת כרטיסים ומנויים, מתוך סך הכנסות של כ-20 מיליון שקל. בית"ר ירושלים הכניסה ממכירת כרטיסים ומנויים כ-12 מיליון שקל, מתוך סך הכנסות של כ-40 מיליון שקל. הפועל תל אביב הכניסה ממשחקים (כרטיסים ומנויים) 7.5 מיליון שקל, מתוך סך הכנסות של כ-19 מיליון שקל (ניתן להעריך כי הכנסות אלה גדלו בעקבות חזרתה לאצטדיונה הביתי בלומפילד שהיה בשיפוצים). העונה, למשל, מכבי חיפה הכניסה על פי הערכות 15 מיליון שקל ממכירת מנויים, כאשר יש לקחת בחשבון כי הכנסות נוספות הגיעו ממכירות כרטיסים למשחקים.

בסופו של דבר, תרבות כדורגל אינה יכולה להתקיים ללא קהל אוהדים שמגיע לאצטדיון. כמו שתזמורת לא תהנה מנגינה באולם ריק, כך אף ספורטאי אינו רוצה לשחק באצטדיון ריק. על מנת למשוך את הקהל למגרשים, צריכים לדאוג לו לתנאי הצפייה הטובים ביותר שניתן לספק ולהתייחס אליו כראוי. הודעה מוקדמת על ביטול משחקים יכולה להיות התחלה טובה.

יואב כהן

יואב כהן | יציע הכסף

איש תקשורת מ-2010, כותב על ספורט בשבע השנים האחרונות. אוהב כדורגל וכדורגל אנגלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker