כבר לא צעצוע שניתן לזרוק: התחום החדש של קרנות ההשקעות

המעורבות הגדלה של העולם הפיננסי בעולם הכדורגל עלולה ליצור בעיות: משקיעים שלא מרוצים ממצבה של הקבוצה יכולים למכור את המניות שברשותם ולפגוע במועדון. בעיה נוספת יכולה להיווצר במקרה שקרנות גידור יעדיפו להפסיק את השקעתן בקבוצות משיקולים פיננסיים

יואב כהן
יואב כהן
מנצ'סטר סיטי מול ליברפול
מנצ'סטר סיטי מול ליברפולצילום: PHIL NOBLE/רויטרס
יואב כהן
יואב כהן

את התקופה האחרונה, לפחות בפן המקצועי, מנצ'סטר סיטי תרצה לשכוח. הקבוצה רשמה ניצחון אחד בלבד בארבעה משחקים, ובהם הפסד ליריבה שלה במאבק על אליפות הפרמייר-ליג (הליגה האנגלית הבכירה), ליברפול. בפן הכלכלי, לעומת זאת, אוהדיה של אחת הקבוצות העשירות בכדורגל העולמי קיבלו חדשות מעניינות.

ביום שלישי דווח בפיינשנל טיימס כי קרן ההשקעות סילבר לייק תרכוש מניות של סיטי פוטבול גרופ, שמחזיקה בבעלותה את מנצ'סטר סיטי, בשווי 500 מיליון דולר או 10% ממניות החברה - לפי שווי של 4.8 מיליארד דולר. הדיווח אושר על ידי המועדון עצמו יום לאחר מכן. החתימה על העסקה בוצעה ביום שבת שעברה. כחלק מההסכם, מנהל שותף בסילבר לייק, אגון דורבן, יצטרף להנהלת מנצ'סטר סיטי. על פי דיווחים, הכספים מהשקעת הקרן יעזור לממן את הצמיחה העסקית הבינלאומית ולפתח את התשתיות של המועדון.

על פי פיינשנל טיימס, בסילבר מתכננים להחזיק במניות בעשר השנים הקרובות, אבל קיים סיכוי שבקרן ינסו להוביל מהלך להנפקתן או למכור אותן לקרן אחרת. בנוסף, סילבר לייק בדקה את האפשרות להשקיע כספים במועדוני כדורגל נוספים באירופה.

בשנים האחרונות מנצ'סטר סיטי הפכה את עצמה לכוח כלכלי משמעותית בכדורגל העולמי, בעקבות  רכישת המועדון על ידי קבוצת משקיעים מאבו דאבי לפני כעשור – מהלך ששידרג אותה מבחינה פיננסית. מאז אותה רכישה, ועד השנה שעברה, הרוכשים השקיעו במועדון קרוב ל-1.3 מיליארד דולר.

שחקני מנצ'סטר סיטי במפגש מעריצים בסין
שחקני מנצ'סטר סיטי במפגש מעריצים בסיןצילום: TYRONE SIU/רויטרס

בתוך כך, על פי הדו"חות הכספיים של הקבוצה, היא רשמה במהלך עונת 2018/19 הכנסות שיא בגובה של 686.66 מיליון דולר – עונה 11 ברציפות שבה נרשמת עלייה בהכנסות המועדון. מדובר בקבוצה השנייה בלבד בהיסטוריה של הפריימיר-ליג שרושמת הכנסות שנתיות המסתכמות ביותר מ-500 מיליון ליש"ט. עלויות השכר של המועדון גדלו אף הן בהתאם להגעת הבעלים החדשים. החל מעונת 2007/08 עד העונה שעברה הן גדלו פי שלושה, מ-54 מיליון ליש"ט ל-174 מיליון ליש"ט.

מנצ'סטר סיטי היא לא קבוצת הכדורגל הראשונה שמושקע בה סכום כסף משמעותי על ידי קרנות שונות. בנובמבר 2018 למשל, נמכרה קבוצת הכדורגל הצרפתית בורדו לקרן הגידור האמריקאית GACP תמורת 88 מיליון ליש"ט. באותה שנה, קבוצה הכדורגל האיטלקית מילאן עברה לידי קרן הגידור אליוט.  ניתן להניח כי הקרנות רואות במועדוני כדורגל יעד להשקעה שטומן בתוכו הזדמנויות רבות. דוגמה לכך הוא תחום הסכמי זכויות השידור שמגלגל סכומי כסף גבוהים מאוד.

הפיכתם של מועדוני כדורגל לגוף פיננסי באה לידי ביטוי גם בעובדה שקבוצות שונות נסחרות בבורסה. מנצ'סטר יונייטד, יריבתה העירונית של מנצ'סטר סיטי, שמשחקת גם היא בפרמייר-ליג, נסחרת בבורסה של ניו יורק; אייאקס ההולנדית נסחרת בבורסה של אמסטרדם; ואילו יובנטוס ורומא, מהליגה האיטלקית הבכירה (סריה א'), נסחרות בבורסה במילאנו.

התהליך המדובר הוביל גם למגמה מבורכת שבמסגרתה קבוצות כדורגל נהפכו להיות שקופות יותר, שכן חברות ציבוריות מחויבות בכללים מסוימים. המשמעות היא שאוהדים ברחבי העולם יכולים להיחשף למידע פיננסי הקשור בקבוצותיהם האהובות.

בתוך כך, יש לקחת בחשבון כי המעורבות הגדלה והולכת של העולם הפיננסי בעולם הכדורגל יכולה גם להביא איתה בעיות חדשות. משקיעים שלא מרוצים ממצבה של הקבוצה, על המגרש ומחוץ לו, יכולים למכור את המניות שברשותם – ולהשפיע על המועדון בפן הכלכלי. בעיה נוספת, שיש שיטענו כי היא רצינית יותר, יכולה להיווצר במקרה שקרנות גידור יעדיפו להפסיק את השקעתן בקבוצות משיקולים פיננסיים. בסיטואציה כזאת, יהיה מעניין לראות אם אכן תקציב ההעברות (הסכום שקבוצה משקיעה בקניית שחקנים וחיזוק הסגל) יושפע לרעה.

התלות של קבוצות כדורגל בבעלות פרטית הוכיחה את עצמה בעבר כבעייתית, ולא פעם כשאנשי עסקים החליטו כי הם לא מעוניינים להשקיע יותר כסף בקבוצות כדורגל או כדורסל שרכשו - והתייחסו אליהן כאל צעצוע שניתן לזרוק אותו - האחרונות קרסו מבחינה כלכלית ופשטו רגל. כעת, ניתן לקוות שמעורבות העולם הפיננסי בענף הכדורגל, תצליח לייצב אותו ולא תתגלה כמלכודת דבש.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ