האהבה כמעט הרסה את הקריירה – ואז ההיגיון ניצח

בענפי ספורט שאינם קבוצתיים קיים פרדוקס מסוים. עיקר התמיכה בספורטאי מתקבלת בעקבות ההישגים שלו, ועל מנת לרשום הישגים הוא צריך לקבל תקציב

יואב כהן
יואב כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קטי ספיצ'קוב
קטי ספיצ'קובצילום: פייר לוקט

"כולנו זקוקים לחסד, כולנו זקוקים למגע" - המשפט המדובר של המשורר נתן זך מתאר בצורה פואטית ויפה את הצורך האנושי במציאת אהבה. באחרונה נוצרה סערה סביב הספורטאית קטי ספיצ'קוב, כשנודע כי היא במערכת יחסים עם מאמן נבחרת הנשים בגלשני רוח, פייר לוקה. בעקבות כך, הוחלט באיגוד השייט לפטר את המאמן.

התקציב של אגודות השייט, שפועלות תחת האיגוד, בנוי בין השאר על כסף שמתקבל באמצעות המועצה להסדר ההימורים בספורט, ותקציבו של האיגוד מבוסס על כסף שמגיע ממשרד התרבות והספורט. תקציבו של האיגוד, כולל תקציב לרכישת ציוד, מסתכם ב-10 מיליון שקל בשנה.

תקציבי האיגוד מורכבים מכמה סעיפים, ובהם סעיפים שבאמצעותם כל ספורטאי מתוקצב באופן אישי – בהתאם לתוכנית ספציפית. בתוך כך, התקציב עוזר לממן את הפעילות הספורטיבית של הספורטאים, בארץ ובחו"ל. מעבר לכך, ספורטאים אולימפיים מקבלים מלגות מהקרן המשותפת של הוועד האולימפי ומשרד התרבות והספורט.

ספיצ'קוב, שסיימה במקום השני והמכובד באליפות העולם שנערכה ב-2019, מקבלת למשל מלגה חודשית על סך 8,500 שקל. בנוסף, היא קיבלה מענק חד פעמי של 100 אלף שקל.

האירועים האחרונים יצרו סיטואציה בעייתית עבור איגוד השייט, הן מבחינת הפן הערכי והן מבחינת הפן המקצועי. בסביבת האיגוד הבהירו ל-TheMarker כי הוא מודע לסיטואציה המורכבת שאליו הוא נקלע, וכעת מנסים באיגוד לעזור לספורטאיות לחזור לשגרה.

לאחר הסערה שנוצרה, הוקמה על ידי איגוד השייט ועדת בדיקה שמטרתה להעריך אם למערכת היחסים היתה השפעה על התנהלות הנבחרת. הוועדה, בראשות מנכ"לית האיגוד סמדר פינטוב, כללה גם את סמנכ"לית הוועד האולימפי והשייטת האולימפית לשעבר עו"ד ורד בוסקילה, מנכ"ל היחידה לספורט הישגי דני אורן והיועץ המשפטי של האיגוד, עו"ד אייל יפה. 

מהדו"ח שפורסם השבוע עולה כי הוועדה בחנה את הישגי הגולשות בתחרויות בחו"ל ובאליפויות ישראל, מתחילת עבודת הנבחרת בינואר 2017 ועד היום, וכן את טבלת הניקוד של המבחנים האולימפיים של הגולשות. בנוסף, זומנו למתן עדות גורמים שונים המעורים בנעשה בנבחרת ואנשי מקצוע בלתי תלוים.

"מכלל העדויות וחוות הדעת עולה כי ברמה המקצועית לא היתה העדפה או יתר התייחסות לגולשת קטי ספיצ'קוב", נכתב בין השאר במסקנות הוועדה. "הישגיה של קטי נובעים מיכולותיה הטובות יותר מאשר של חברותיה לנבחרת, בתקופה זאת של המבחנים למשחקים האולימפיים בטוקיו".

"ההישגים נקבעים על ידי שופטים בלתי תלויים"

בהתייחסות להשפעה הפסיכולוגית שהיתה למערכת היחסים בין ספיצ'קוב ללוקה, ציינו בוועדה כי "הוועדה מבינה שההתוודות של המאמן בפני קטי על רגשותיו, היוזמה שלו לקיים קשר רומנטי, והסתרת הקשר הרומנטי פגעה בכל אחת מחברות הנבחרת, כולל קטי. ייתכן שהקשר הרומנטי פגע בעבודת הנבחרת, תהליך המבחנים והפוטנציאל האפשרי של כל אחת מארבע הגולשות. התהליך לא היה סטרילי".

עוד צוין בדו"ח בנושא זה כי "הוועדה מקבלת את חוות דעתו של הפסיכולוג נועם אייל, כי קיים קושי לבצע הפרדה מוחלטת בין הרגש למקצועיות. החלקים הלא מודעים, כנראה אצל המאמן במיוחד, אולי השפיעו ואולי לא, אך לא מצאה השפעות בפועל. ובכל מקרה, לא ניתן לבדוק ולכמת את מידת ההשפעה של הקשר על כל אחת מארבע הגולשות. בנוסף יש לזכור כי מדובר בענף ספורט אישי וההישגים בו נקבעים על ידי שופטים בינלאומיים בלתי תלויים".

יש לקחת בחשבון שבענפי ספורט שאינם קבוצתיים קיים פרדוקס מסוים. עיקר התמיכה בספורטאי מתקבלת בעקבות ההישגים שלו, ועל מנת לרשום הישגים הוא צריך לקבל תקציב. לכן, בהתחשב במצב שנוצר, טוב עשתה הוועדה כשהמליצה לא לפגוע בניקוד שרשמה ספיצ'קוב בתחרויות שלה, ועל ידי כך פגיעה בסיכויים שלה להגיע למשחקים האולימפיים. 

במלים אחרות: גם הוועדה הבינה שנכון לעכשיו השייטת המדוברת היא בעלת הסיכויים הגבוהים ביותר להשגת מדליה בקיץ הקרוב – כפי שאף עולה מהדו"ח עצמו: "עולה באופן ברור כי הגולשת קטי ספיצ'קוב עשתה את הקפיצה המשמעותית ביותר בנבחרת, וכי היום לאור התוצאות בתחרויות, היא הגולשת ההישגית ביותר בנבחרת הישראלית, בפער משמעותי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker