"השרה הבטיחה תקציבים - אבל לא היה כיסוי": ההסכם ההיסטורי שהוכיח שאפשר גם אחרת

באוסטרליה נחתם בשבוע שעבר הסכם שלפיו שחקניות נבחרת הכדורגל ירוויחו כמו השחקנים. ובינתיים, בישראל, תקציבים שהובטחו לכדורגלניות, כדורסלניות ואיגוד הכדורשת - לא מגיעים ליעדם

יואב כהן
יואב כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
השרה מירי רגב
השרה מירי רגבצילום: עופר וקנין

במקרה שבו צריך להגדיר במלה אחת את ההסכם שאליו הגיעו ההתאחדות לכדורגל האוסטרלית וראשי איגודי השחקנים ושחקניות הכדורגל באוסטרליה, המלה הזאת תהיה: היסטוריה. במסגרת ההסכם שנחתם ב-6 בנובמבר, ותוקפו יהיה לארבע שנים, נקבע כי שחקניות הנבחרת ירוויחו כמו השחקנים, יזכו בתנאי אימונים שווים וחלוקת ההכנסות של ההתאחדות בין הצדדים תהיה שווה.

בתוך כך, נבחרת הנשים תקבל 24% מההכנסות של ההתאחדות כבר העונה, שעל פי הערכות מסתכמות ביותר ממאה מיליון דולר, ובכל אחת משנות החוזה תירשם עלייה של אחוז בהכנסות שהנבחרת תקבל. בנוסף, בהתאחדות האוסטרלית הסכימו להשקיע כספים בתוכניות אימון לילדות ונערות. המשמעות של ההסכם הוא שהמשכורות שיקבלו נשים יעלה מ-38 אלף דולר השנה לכ-60 אלף דולר ב-2020.

שחקניות נבחרת אוסטרליה. בהסכם ישנה גם התייחסות לשחקניות שנכנסו להריון או נמצאות בחופשת לידה
שחקניות נבחרת אוסטרליה. בהסכם ישנה גם התייחסות לשחקניות שנכנסו להריון או נמצאות בחופשת לידהצילום: Andrew Vaughan/אי־פי/ אנ�

דווקא בזמן שבחו"ל מתרחשת היסטוריה, וספורט נשים מקבל את היחס שמגיע לו, בישראל ספורטאיות עדיין נאבקות על מנת לקבל תנאים שוויוניים יותר. בענף הכדורגל מתקיים מאבק מול בג"ץ על מנת להשיג תקציב שיוויוני יותר, לאחר שנטען בעתירה כי משרד התרבות והספורט הפר את התחייבויותיו לבג"ץ, לתקצב את קבוצות הכדורגל ב-450 אלף שקל כל אחת, ומתקצב אותן ב-100 אלף שקל.

לא רק הכדורגלניות נאבקות על התנאים שלהן, אלא גם כדורסלניות ושחקניות כדורשת. "התנהלו במקביל שלושה הליכים בבג"ץ; גם של הכדורגלניות, גם של הכדורסלניות, וגם של איגוד הכדורשת", מספר ל-TheMarker עו"ד אורי כהנא, המייצג את העותרים. "בכל הקשור לכדורסל, אנחנו טוענים לאפליה מגדרית בין גברים לנשים, בין השאר בכל הקשור להסכמי השיווק שקיימים מול הטוטו. מה שקרה הוא שכשהבטיחו לכדורגל נשים עוד כסף, אז לקחו אותו מכדורסל נשים. כלומר, אמרו 'יש לנו עוגה שבנויה על כסף ציבורי, ובמקום להגדיל את העוגה של הנשים נחלק אותה אחרת".

במכתב שנשלח בסוף אוקטובר למשרד התרבות והספורט ולמשרד האוצר על ידי מנהלת ליגת העל לנשים, צוין כי ב-2017 הועברו 470 אלף שקל לקבוצה, בהתאם להתחייבות המדינה בבג"ץ מאוקטובר 2016 – אז הציעה המדינה כי יוכפל תקצוב הבסיס של כל אחת מקבוצות הליגה הבכירה פי שלושה. בניגוד לכך, ב-2018 הסכום ירד ל-420 אלף שקל, והשנה הוא צפוי לרדת פעם נוספת, ל-313 אלף שקל. בנוסף, הוקצו 1.6-1.4 מיליון שקל למינהלת הליגה לצורך שיווק, ביחס לתקציב של 3 מיליון שהובטח בעבר.

"מדובר בכסף שהקבוצות הסתמכו עליו"

"מדובר במקרה אבסורדי שבו מתחייבת המדינה לשילוש התקציב לספורט הנשים, מתקבלת החלטה על ידי הגורמים המוסמכים במשרד התרבות והספורט, מפורסמת 'תקנת תמיכה' המיועדת ליישם את התחייבות המדינה לבג"ץ, אך בפועל התקציב שמוקצה לעניין איננו מספיק למטרות שלשמן הוקצה", נכתב על ידי המינהלת. "כך נוצר מצב שבו המדינה הודיעה לבית המשפט על כוונתה לתקצב את קבוצות כדורסל הנשים באופן ראוי, אבל לא תבצע זאת בפועל. ברור כי אין מדובר במצב ראוי, וכי מדיניות משרד הספורט בעניין איננה סבירה באופן קיצוני".

כהנא מסביר כי הבעייתיות במצב הנוכחי היא ש"צריך לקחת בחשבון שמדובר בכסף שהקבוצות הסתמכו עליו. הן הגיעו לרשות לבקרה התקציבית של האיגוד, הגישו תקציב בהתאם וחתמו על חוזים. במצב הנוכחי יהיה חסר לקבוצות בליגה העליונה בכדורסל נשים 150 אלף שקל כל אחת. מדובר בסכום משמעותי".

חוץ מבענפי הכדורגל והכדורסל, גם בענף הכדורשת נאבקים על מנת לקבל תקציבים שוויוניים, ובג"ץ קיים בשבוע שעבר דיון בנושא. "מדובר בספורט שהתחיל כעממי וכעת יש ארבע ליגות של בוגרות, עשרות ליגות לנוער ו-4,000 ספורטאיות רשומות", מספר כהנא. "במשרד התרבות והספורט הבטיחו לאיגוד, שהוא בערך הרביעי בגודלו בארץ, שני מיליון שקל לעונה לפני שנתיים, אבל זה לא קרה.

"לאחר מכן האיגוד קיבל רק 50 אלף שקל, ונכון לעכשיו השנה עדיין לא התקבל תקציב. בדיון טען המשרד שלא הספיק לתקצב את האיגוד השנה והבטיח לטפל בנושא בשנה הבאה. למעשה, במשרד הודו שההבטחה שניתנה בנוגע לתקצוב על ידי השרה מירי רגב – ניתנה ללא כיסוי. אחרי שניתנה התחייבות להחזיר את התקציב שלא ניתן וכי יגדילו אותו בשנה הבאה, סוכם כי נמשוך את העתירה וננהל משא ומתן בחודשיים הקרובים, עד 31 בדצמבר".

מצד אחד, עבור המסתכל מהצד, העתירות האחרונות עלולות לסמל, ובצדק, את הדרך הארוכה שספורט נשים צריך לעבור במדינת ישראל לפני שנוכל לדבר על שוויון זכויות אמיתי. מצד שני, ההסכם שנחתם באוסטרליה נותן אור של תקווה, שבעקבות המאבקים האחרונים, ההיסטוריה שהתרחשה שם תגיע בשלב מסוים גם לכאן.

כדורשת
כדורשתצילום: נמרוד גליקמן

"משרד התרבות והספורט ימשיך לתמוך ולעודד ספורט נשים"

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה לעתירה של ענף הכדורשת: "בית המשפט מחק את העתירה של איגוד הכדורשת כנגד משרד התרבות  והספורט, לקבלת הכרה ותמיכה כאיגוד על פי הגדרתו. בית המשפט קבע כי העותרים לא עמדו בנטל כדי להוכיח טענותיהם. ואף אסר עליהם להשתמש בשם איגוד מעבר לתום השנה האזרחית (כחודשיים מהיום) אלא אם יוכיחו אחרת".

שרת התרבות והספורט, ח"כ מירי רגב, מסרה כי "מתחילת הדרך פעלתי להגדלת התקציבים של הכדורשת. אני שמחה שבית המשפט קיבל את עמדת המשרד. משרד התרבות והספורט ימשיך לתמוך ולעודד ספורט נשים".

בנוגע לעתירה הקשורה בכדורגל נשים, נמסר מהמשרד כי "המשרד רואה חשיבות רבה בפיתוח וקידום ספורט הנשים ובכלל זה כמובן גם ענף הכדורגל. לאור הדיון שהתקיים בנושא, המשרד בוחן את המצב המשפטי ויגבש את עמדתו בימים הקרובים. המשרד מבין את דחיפות העניין לאור לוחות הזמנים ופתיחת עונת המשחקים הקרובה ומחויבותנו לנושא, ובכוונתנו לשבת עם מינהלת הליגה בהקדם כפי שאף הומלץ בדיון".

יואב כהן

יואב כהן | יציע הכסף

איש תקשורת מ-2010, כותב על ספורט בשבע השנים האחרונות. אוהב כדורגל וכדורגל אנגלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker