נקלעת למצב פיננסי קשה בגיל 25? אתה עלול להפוך למטרה

בסוף אוקטובר התרחשה מחאה של שחקני וראקרוס מליגת הכדורגל המקסיקנית, שבה סירבו לשחק במשך ארבע דקות ו-20 שניות במחאה על כך שהם לא מקבלים שכר ■ כיצד נוקטת פיפ"א על מנת להילחם בתופעה, והאם זה מספיק?

יואב כהן
יואב כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כדורגל הגנה
כדורגלנים ברחבי העולם חווים בעיות הקשורות לתשלום המשכורות שלהםקרדיט: AFP
יואב כהן
יואב כהן

בסוף אוקטובר התרחשה מחאה שלא רואים כל יום במגרשי הכדורגל. שחקני וראקרוס מליגת הכדורגל המקסיקנית הבכירה סירבו לשחק במשך ארבע דקות ו-20 שניות במשחקם הביתי מול טיגרס, במחאה על כך שהם לא מקבלים שכר. שחקני היריבה שיתפו פעולה עם המחאה במשך 60 שניות, ולאחר מכן החלו לשחק כרגיל. תוצאת המשחק, הדבר השולי הפעם בהתמודדות, היתה 3:1 לרעת המארחת.

ההתאחדות לכדורגל המקסיקנית אישרה קודם לכן כי היא מודעת למחאה המתוכננת של שחקני ואקרוס, שחלקם לא קיבלו שכר במשך חצי שנה. לא ידוע בוודאות מדוע חיכו כדורגלני המועדון המקסיקני תקופה ארוכה כל כך לפני שהוציאו לפועל את המחאה המדוברת, אבל ניתן להניח שהסיבה לסיטואציה שבה ספורטאים סובלים מהלנת שכר היא יותר מורכבת ממה שניתן לחשוב.

ספורטאים, כמו כל עובד במשק, חושבים על הפרנסה שלהם ושל משפחותיהם, אבל הטיפול באי קבלת השכר בזמן מסובכת יותר משנדמה. הוא כרוך בפניה לרגולטורים השונים, ובהם איגודי הספורט וההתאחדויות השונות, על מנת שיעזרו להם לקבל את שכרם. בנוסף, אותו טיפול כולל בדרך כלל גם מאבק מול יושבי ראש ובעלים של קבוצות – שיכולים להשפיע על הרצון של קבוצות אחרות להחתים את אותם שחקנים.

המקרה של וראקוס הוא לא ייחודי. כדורגלנים ברחבי העולם חווים בעיות הקשורות לתשלום המשכורות שלהם. השנה, למשל, לוריס קאריוס, שוער בשיקטאש, אחד ממועדוני הכדורגל המובילים בטורקיה, הגיש תלונה לפיפ"א, ההתאחדות לכדורגל העולמית, בטענה כי לא קיבל משכורת במשך ארבעה חודשים – שווי של 1.13 מיליון דולר. שחקן המועדון באותה תקופה, גוהאן טורה, הודה כי גם הוא לא קיבל משכורת במשך תקופה ארוכה, תשעה חודשים במקרה שלו.

מדו"ח שפורסם ב-2016 על ידי ארגון שחקני הכדורגל העולמי, עולה תמונה לא מעודדת בנוגע להעסקת חלק נכבד של כדורגלנים. אחד הממצאים, שהתגלו באמצעות סקר שנערך בקרב 14 אלף כדורגלנים מרחבי העולם בעלי שכר חציוני שנע בין 1,000 ל-2,000 דולר, העלה כי 41% מהכדורגלנים חוו הלנת שכר.

סוגיית הלנות השכר מצריכה טיפול מעמיק – שכולל בין השאר בדיקה טובה יותר של איתנות פיננסית כאשר בעלי קבוצות מעוניינים לרכוש קבוצת כדורגל, ולקיחת בטוחות מהבעלים לטווח ארוך ובסכומי כסף מספקים.

מעבר לפגיעה האישית והעבירה על החוק, שחייבים כמובן לתת עליהן את הדעת, יש פן נוסף שיש לקחת בחשבון כאשר דנים בסוגיות של הלנות לשכר – הטיה של תוצאות משחקים. בסקר שנערך ב-2017 במסגרת פרויקט של התוכנית למען חינוך וספורט של האיחוד האירופי, נמצא כי מתוך 600 ספורטאים מ-13 ענפי ספורט שונים - 35% מאמינים כי בענף שבו הם מעורבים הוטו תוצאות בניגוד לחוק. 20% הודו כי הם יודעים בוודאות שבוצעו מניפולציות בנוגע למשחקי ספורט. 15% מהנשאלים אף הודו כי פנו אליהם במטרה להיות מעורבים במכירת משחקים וציינו כי קשיים פיננסים ורווח כלכלי קל פיתו אותם להסכים להצעות.

המסקנה המתבקשת מכך היא שספורטאי, שנקלע למצב פיננסי קשה בגלל עיכוב בשכר, עלול להתפתות להצעה למכור משחק מאחר שמדובר ברווח קל. מסקנה זאת קיבלה משנה תוקף ממחקר שערך העיתונאי החוקר דקלן היל, שחלק ממסקנותיו פורסמו על ידי ארגון שחקני הכדורגל העולמי. "כאשר מועדונים לא משלמים לשחקנים שלהם בזמן אז הסיכוי שגורמים המעוניינים להטות תוצאות של משחקנים יפנו אליהם – גדל", אומר היל בשיחה עם הארגון, "במקרה שבו היחס אל כדורגלנים הוא לא מקצועי, אז בעיית מכירת המשחקים הופכת לחמורה יותר. בסופו של דבר, כדורגלנים שעברו את גיל 25, ולא קיבלו משכורות, הם מטרות להטיות מסוג זה".

ההסכם שיעזור לפתור את הבעיה?

באוקטובר הודיעה פיפ"א כי היא הגיעה להסדר עם התאחדות המועדונים האירופית, ארגון השחקנים ופורום הליגות העולמי – שמייצגים מועדוני כדורגל רבים – במטרה להקל על כדורגלנים שלא מקבלים שכר לעזוב את המועדון שלהם. בתמורה, משכו בארגון השחקנים את התלונה שהגישו לנציבות של האיחוד האירופי בנוגע להתנהלות של שוק ההעברות (המערכת שמסדירה העברות שחקנים בין קבוצה לקבוצה). בהתאחדות הכדורגל העולמית טענו כי לא ניתן להוסיף פרטים נוספים לפני החתימה הסופית על ההסכם, שצפויה להתרחש במאי הקרוב.

המהלך האחרון של פיפ"א ראוי להערכה, אבל הוא צריך להיות רק חלק אחד ממאבק חסר פשרות של הרגולטורים האחראים נגד בעלי קבוצות שמרשים לעצמם לא לשלם משכורות. ובכל מקרה, רק כאשר נראה שההסכם אכן יוצא לפועל, ניתן יהיה לשפוט אותו. עד אז, ניתן לקוות שמקרים כמו שקרו במקסיקו לא יחזרו על עצמם, ושההסכם המדובר לא יהיה כמו נתינת אקמול לחולה סרטן.

יואב כהן

יואב כהן | יציע הכסף

איש תקשורת מ-2010, כותב על ספורט בשבע השנים האחרונות. אוהב כדורגל וכדורגל אנגלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker