מחיר האהבה: הקשר הרומנטי שעלול להרוס יותר מקריירה אחת

באחרונה נוצרה סערה סביב גולשת הרוח קטי ספיצ'קוב כאשר נודע כי היא במערכת יחסים עם מאמן נבחרת הנשים בגלשני רוח פייר לוקה - שפוטר בעקבות המקרה ■ מצד אחד, המאמן ביצע עבירה אתית, אך מצד שני ספיצ'קוב הגיעה לאן שהגיעה בכוחות עצמה

יואב כהן
יואב כהן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
.קטי ספיצ'קוב בפעולה באליפות העולם
.קטי ספיצ'קוב בפעולה באליפות העולםצילום: Robert Hajduk - RS\:X Class

לאורך השנים ענף השייט הצמיח מתוכו לא מעט ספורטאים שייצגו את ישראל בכבוד בזירה הבינלאומית. במשחקים האולימפיים שנערכו ב-2004 באתונה, הפך גולש הרוח גל פרידמן לישראלי הראשון שזוכה במדליית זהב. ב-2008, גולש הרוח שחר צוברי זכה במדליית ארד במשחקים האולימפיים שנערכו בביג'ין. דוגמאות נוספות הן מעין דוידוביץ', שזכתה במדליות ארד באליפויות העולם שנערכו ב-2013 וב-2014, ולי קורזיץ, שזכתה ארבע פעמים באליפות העולם, ב-2003, ב-2011, ב-2012 וב-2013.

שם בולט נוסף בענף הוא קטי ספיצ'קוב, שסיימה במקום השני והמכובד באליפות העולם שנערכה ב-2019. בהתאם לכך, היא מקבלת מהקרן המשותפת של הוועד האולימפי ומשרד התרבות והספורט מלגה חודשית על סך 8,500 שקל. בנוסף, היא קיבלה מענק חד פעמי של 100 אלף שקל.

באחרונה נוצרה סערה סביב הספורטאית, כאשר נודע כי היא במערכת יחסים עם מאמן נבחרת הנשים בגלשני רוח פייר לוקה. בעקבות כך, לפני כעשרה ימים הוחלט באיגוד השייט לפטר את המאמן.

לפי אתר האינטרנט של איגוד השייט, מטרת האיגוד היא פיתוחו וקידומו של ענף השייט בישראל תוך ניהול וריכוז השייט התחרותי וההישגי, ארגון וניהול תחרויות לאומיות ובינלאומיות, הקמת סגלי נבחרות ישראל ושיגורן לתחרויות בינלאומיות, ייצוג וטיפוח קשרים עם הגופים הבינלאומיים העוסקים בענף השייט.

באיגוד לא היו מוכנים להתייחס לסוגיה, עד שהוועדה שהוקמה לצורך בדיקה אם למערכת היחסים היתה השפעה על התנהלות הנבחרת, תסיים את עבודתה. הוועדה, בראשות מנכ"לית האיגוד סמדר פינטוב, כוללת גם את סמנכ"לית הוועד האולימפי והשייטת האולימפית לשעבר עו"ד ורד בוסקילה, מנכ"ל היחידה לספורט הישגי דני אורן והיועץ המשפטי של האיגוד עו"ד אייל יפה. הוועדה צפויה להעביר את הדו"ח שלה עוד כשבועיים.

השנה הנוכחית היא קריטית עבור ספורטאים וספורטאיות שמתחרים בענפים אולימפיים, מכיוון שבקיץ הקרוב יתקיימו המשחקים האולימפיים בטוקיו, יפן. במשלחת הישראלית יש בין השאר מקום לשני ספורטאים בענף השייט, ספורטאי וספורטאית. על מקומות אלה מתחרים מספר ספורטאים. נכון לעכשיו, בהתאם להישגיה, ספיצ'קוב נמצאת בעמדה טובה להבטחת כרטיס ההשתתפות בטוקיו.

יש לקחת בחשבון כי בניגוד לענפי ספורט קבוצתיים, שבהם מערכת היחסים בין מאמן לספורטאי עלולה להשפיע למשל על ההחלטה שלו לתת לו דקות משחק, בענף השייט קשה למאמן להביא לידי ביטוי את ההעדפה שלו בנוגע לספורטאי כזה או אחר. הסיבה לכך היא שבענף מסוג זה ליכולת האישית יש משמעות מהותית מאוד.

הבדל מהותי נוסף הוא שבעוד שבענף ספורט קבוצתי שחקני הנבחרת פועלים אחד למען השני על מנת להשיג ניצחון משותף, בנבחרת בענף כמו שייט כל נציג עובד למען עצמו, ולמען ההצלחה שלו. וכאשר מספר המקומות במשחקים האולימפיים מוגבל, התחרותיות גוברת.

העיקר זה הרומנטיקה

אופציה אחת שניתן לחשוב עליה היא שאותו מאמן יעזור לה עם אימונים נוספים, אבל עדיין יש לקחת בחשבון כי ברגע שהשיוט מתחיל ישנם גורמים נוספים שמשפיעים על התוצאות של הספורטאים, כגון רוחות, שגם מאמן השייט הטוב בעולם לא יכול להשפיע עליהם.

יכול להיות שההחלטה בנוגע לסיום תפקידו של לוקה היתה מוצדקת, שכן רצוי למנוע סיטואציה שבה מאמן נבחרת מעדיף ספורטאי או ספורטאית כאלה ואחרים - גם אם זה למראית עין. מה עוד שמדובר בעבירה על התקנון האתי של האיגוד. מצד שני, התוצאות של ספיצ'קוב מדברות בעד עצמן.

יש לקחת בחשבון כי ספיצ'קוב לא עשתה מעשה לא חוקי על מנת להשיג יתרון בתחרויות השייט השונות, והיא השיגה את התוצאות שהיא השיגה תוך עבודה קשה. "החטא" היחידי שלה: קשר רומנטי עם אדם בוגר כמוה.

כעת באיגוד השייט יצטרכו להחליט אם לאפשר לספורטאית שיש לה את הפוטנציאל לשחזר את ההישגים המרשימים שרשמו בעבר שייטים אחרים, לנסות לממש אותו. אחרי שמאמנה שילם את המחיר, ובהתאם להישגים שלה, לא בטוח שהתשובה לשאלה הזאת צריכה להיות שלילית.

יואב כהן

יואב כהן | |יציע הכסף

איש תקשורת מ-2010, כותב על ספורט בשבע השנים האחרונות. אוהב כדורגל וכדורגל אנגלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker