מה יותר חשוב, אופי או כישרון? "הפוטנציאל יכול לקחת אותך עד גבול מסוים"

בספטמבר הודיעה מכבי חיפה על הפרת משמעת של שחקן, שכתוצאה ממנה הוחלט לנפות אותו מסגל המשחק מול מכבי נתניה. בעיות משמעת של ספורטאים הן סוגיה שקבוצות רבות נאלצות להתמודד עמה, ובסופו של דבר היא מעלה את השאלה - מה יותר חשוב, הכישרון של השחקן, או האופי שלו?

יואב כהן
יואב כהן
ירדן שועה
ירדן שועהצילום: ניר קידר
יואב כהן
יואב כהן

ינואר 2019 היה חודש מהותי עבור מועדון הכדורגל מכבי חיפה. הקבוצה הודיעה כי ירדן שועה, מי שנחשב לאחד החלוצים הטובים בליגת העל הישראלית, חתם על חוזה שאורכו 4 שנים וחצי. בתמורה, מכבי חיפה שילמה לקבוצתו הקודמת, בני יהודה, סכום המוערך ביותר ממיליון יורו – תשלום גבוה במונחים של הכדורגל הישראלי.

לא סתם רצו במכבי חיפה להחתים את החלוץ. בשנה שעברה הוא היה אחד הכדורגלנים המשמעותיים בליגת העל, כשסיים את עונת 2018/19 במקום השלישי בטבלת הכובשים המובילים של הליגה עם 12 שערים, שלושה שערים פחות מבן שהר שסיים במקום הראשון. בנוסף, לפי נתוני מנהלות הליגה, הוא היה השחקן עם המספר הרב ביותר של מסירות מפתח מדויקות אחרי דור מיכה: השניים רשמו 20 ו-27 מסירות בהתאמה.

אחרי שנים לא טובות, במכבי חיפה התעניינו בהבאת רכש ישראלי משמעותי שיעזור לה בסופו של דבר לחזור לימים שבהם היא נאבקה על האליפות. שועה היה אמור לענות על הקטגוריה הזאת. אמנם אנחנו רק בתחילה העונה, אבל עושה רושם שבמכבי חיפה צריכים לחשוב כיצד להתנהל מול החלוץ - בגלל התנהגותו.

ב-25 בספטמבר הודיעה מכבי חיפה כי "בעקבות הפרת משמעת, החלוץ ירדן שועה נופה מהסגל למשחק מול מכבי נתניה. נושאי ההתנהלות, האחריות, וההכנה לקראת משחק ברורים לכל שחקן ושחקן, ואלו נושאים שבהם אין התפשרות". על פי דיווחים באתרי החדשות השונים, שועה נראה במסעדה בתל אביב ב-1:30 אחרי חצות, פחות מ-24 שעות לפני משחק הליגה של קבוצתו.

לא רק במכבי חיפה צריכים להתמודד עם בעיות משמעת של ספורטאים. גם בשאר העולם שומעים לפעמים על שחקן כזה או אחר שנענש מאחר שהתנהג לא כראוי. בניס, המשחקת בליגה הצרפתית הבכירה, שיחררו באחרונה את אחד משחקני הקבוצה, לאמין דיאבי-פאדיגה, לאחר שגנב שעון מחברו לקבוצה קספר דולברג.

"צריך לקחת בחשבון שבכל מועדון יכול להיות קוד אתי שונה שמתנהגים לפיו", אמר ל-TheMarker היועץ המנטלי ומנכ"ל 30/70, דן ולנסי, שעבד בין השאר עם מכבי חיפה. "יש מדינות בעולם שבהן מקובל שספורטאי יכול לבלות אחרי משחק. הסוגיה המהותית היא כיצד אתה מתנהג בתוך קבוצה של כ-20 ספורטאים. האם אתה מכבד את המקום שאתה נמצא בו, ומנצל כראוי את ההזדמנות המקצועית, שבמקרה של מכבי חיפה זה לשחק במועדון עם 30 אלף אוהדים בכל משחק בית, וגם את ההזדמנות הכלכלית. העניין הוא שאם אתה לא אוכף את הקוד שאתה קבעת, אז למעשה אתה מוריד מרמת האמינות שלך".

עבירות משמעת של ספורטאים היא חלק מסוגיה שכל קבוצה מקצוענית צריכה להתמודד איתה. מצד אחד, מספורטאים מצופה להתנהגות מסוימת ושמירה על אורח חיים ספורטיבי ובריא על מנת להפגין את היכולת הגבוהה ביותר שאפשר על המגרש עצמו, בתמורה לכך שהוא מקבל מהמועדון שבו הוא משחק את התנאים להצליח. מצד שני, לפעמים שוכחים שספורטאים הם בני אדם, שרוצים לפעמים להתנתק מהמציאות התובענית, שבמסגרתה הם נדרשים בין השאר להתאמן, לאכול אוכל בריא, לוותר על בילויים ולהקריב מעצמם.

"יש שחקנים שאפשר להכיל אותם, גם אם הם בעיתיים, אבל עד גבול מסוים ובהנחה שהם יכולים לשנות עבורך את המשחק מקצה לקצה", מוסיף ולנסי. "אבל צריך שתהיה לך מערכת בריאה בשביל להכיל אותם. צריך לקחת בחשבון שבעולם הכדורגל כיום הכיוון הוא ליצור קבוצה של שחקנים מלוכדים. מאמנים שלא הולכים לכיוון הזה, ופועלים רק לטובת אגו של כדורגלן כזה או אחר, יישארו מאחור".

המקרים של שועה ודיאבי-פאדיגה אמנם שונים במהותם, שכן אחד כולל לא רק התנהגות לא מקצועית, אלא גם עבירה על החוק, אבל כשמתמודדים איתם, צריכים לקחת בחשבון את ההשלכות.

התחשבות באופי של הספורטאי היא חשובה, מאחר שיש לה השפעה על התגובה שלו לענישה שהוא סופג. התנהלות קשוחה מדי עם ספורטאי יכולה לעתים להשיג את האפקט ההפוך, ולהשפיע על יכולתו. גם ההחלטות של מכבי חיפה וגם ההחלטות של ניס מובנות, ולטווח הארוך הן כנראה הנכונות, אבל לכל אחת מהן תהיה השלכות על עתידו של השחקן.

ולנסי מבהיר כי "השאיפה צריכה להיות סביב התנהלות מקצוענית, במטרה ששחקנים יוכלו לממש את הפוטנציאל שלהם. צריך לכבד יותר אופי מאשר כישרון. הפוטנציאל יכול לקחת אותך עד גבול מסוים. יותר מ-70% מהפעולות שאתה עושה לא קשורות לכישרון שלך – אם למשל שחקן לא עושה את הפעולה הבסיסית של לרוץ, אז אין לזה קשר לכישרון. האופי הוא הקובע".

יואב כהן

יואב כהן | |יציע הכסף

איש תקשורת מ-2010, כותב על ספורט בשבע השנים האחרונות. אוהב כדורגל וכדורגל אנגלי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker