כך מעלימים משרד האוצר ומשרד התרבות והספורט את פלסטין

להחלטה לא להכניס את משחקי נבחרת פלסטין לטפסיי ההימורים אין משמעות מרחיקת לכת מבחינת הציבור הישראלי, אבל אותה החלטה כן מעלה מספר שאלות בנוגע לאופן שבו מנהלים גוף שממומן על ידי כסף ציבורי

יואב כהן
יואב כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שחקני נבחרת פלסטין (בלבן) במשחק ידידות בקטאר. לא מופיעים בטפסי ההימורים בישראל
שחקני נבחרת פלסטין (בלבן) במשחק ידידות בקטאר. לא מופיעים בטפסי ההימורים בישראלצילום: KARIM JAAFAR / AFP

כסף ציבורי הוא חלק מהותי מהספורט הישראלי, בין השאר בכל הקשור לכספים שמקבלים מועדונים שונים ואיגודי ספורט. על פי נתוני המועצה להסדר ההימורים בספורט (הטוטו), ב-2018 תוקצב ענף הכדורגל ב-40 מיליון שקל, מתוכם מועדוני כדורגל תוקצבו ב-26 מיליון שקל. ענף הכדורסל למשל תוקצב באותה שנה ב-41 מיליון שקל, מתוכם אגודות כדורסל תוקצבו ב-27 מיליון שקל.

הבעיה היא שבלא מעט מקרים, חסרה שקיפות בכל הקשור לנעשה בכסף הציבורי שמעורב בספורט שלנו. ביום שלישי דיווח עירד צפריר ב"הארץ" כי משחקיה של נבחרת פלסטין במוקדמות המונדיאל מודרים באופן קבוע מרשימת המשחקים שעליהם ניתן להמר, על אף שבטוטו מאפשרים להמר על המשחקים של שאר הנבחרות. 

מהכתבה עולה כי אהרון יונה, סמנכ"ל התפעול של הטוטו, ועפרה שרון, יושבת ראש הטוטו, סירבו לספק תשובה בנושא. תגובה ניתנה רק לאחר שנשלח מייל עם שאילתות רלוונטיות. למרות התגובה, הנסיבות בנוגע להוצאות המשחקים מהטופס עדיין אינן ברורות באופן חד משמעי, שכן באותה מידה יכולים היו להחליט לא לאפשר להמר על נבחרות אחרות מאסיה, אירופה או דרום אמריקה.

הסוגיה מעניינת מאחר שהמועצה, שקובעת את אפשרויות ההימור, הוא אחד הגופים שדרכו מועבר כסף ציבורי לספורט הישראלי. לפי משרד התרבות והספורט, הקצאה של כספים ציבוריים לענפי הספורט השונים נעשית באמצעות שני תהליכים: באמצעות תקציב המדינה השנתי מקצים כ-100 מיליון שקל – 15% מסך ההקצאה הציבורית לספורט – ובאמצעות המועצה מקצים את 85% הנותרים. ב-2016 למשל הוקצו קרוב ל-600 מיליון שקל.

במהלך 2018 למשל, לפי הדו"ח הכספי של המועצה להסדר ההימורים בספורט, ההכנסות של המועצה מהימורים ועמלות הימורים הסתכמו בקרוב ל-3 מיליארד שקל. בתוך כך, סך ההקצבות הסתכם ב-570 מיליון שקל. 

מכאן הסוגיה מסתבכת והולכת. במסגרת רפורמה שעשו בתקצוב הספורט, תקציב משרד התרבות והספורט שהסתכם בכ-150 מיליון שקל עלה לכ-800 מיליון שקל, והמשרד ינחה את הטוטו כיצד לחלק את הכסף.

כעת, לאחר הרפורמה, דירקטוריון הטוטו כולל נציגים של משרד התרבות והספורט, משרד האוצר ונציגי ציבור. הבעיה היא שמשרד האוצר במשך תקופה ארוכה מאוד לא מינה נציגים - מהלך שמעורר תהייה בהתחשב בכסף הציבורי שמעורב בתהליכים המדוברים. תגובה רשמית של משרד האוצר בנוגע לסוגיה לא נמסרה, אבל על פי הערכות שונות, מינויים של שני דירקטורים חדשים יבוצע בזמן הקרוב.

כנראה שלהחלטה לא להכניס את משחקי נבחרת פלסטין לטפסיי ההימורים אין משמעות מרחיקת לכת מבחינת הציבור הישראלי, אבל אותה החלטה כן מעלה מספר שאלות בנוגע לאופן שבו מנהלים גוף שממומן על ידי כסף ציבורי. 

במשרד התרבות והספורט מסרו בתגובה כי סוגיית המשחקים שנכנסים לטפסי ההימורים אינה קשורה אליהם, אלא לטוטו.

מהטוטו נמסר בתגובה: "חוק המועצה להסדר ההימורים מגדיר באופן ברור ומפורש את סדרי עבודתה, לרבות החובה להעביר רווחים מוגדרים מהמחזור שלה לאוצר המדינה למען הספורט בישראל ולטובת מימון מטרות וצרכים לאומיים אחרים, והיא פועלת בהתאם לחוק. ההחלטות אילו משחקים לכלול בטופס המשחק, מה יהיו היחסים בהם ומה מהם יוצעו כסינגל מתקבלות לאחר ניהול סיכונים מחושב תוך ניתוח מקצועי ואחראי ובדיקות בזמן אמת של מגוון רחב ומורכב של פרמטרים, שיקולים ומדדים על מנת לעמוד בדרישות החוק".

יואב כהן

יואב כהן | |יציע הכסף

איש תקשורת מ-2010, כותב על ספורט בשבע השנים האחרונות. אוהב כדורגל וכדורגל אנגלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker