הבית הוא איפה שהתמיכה נמצאת - וגם הכסף הגדול

ביום שבת האחרון עונת הכדורגל בליגה הבכירה בישראל, ליגת העל, יצאה רשמית לדרך, עם הבדל אחד משמעותי משנים קודמות: אחרי שלוש שנים, בלומפילד נפתח מחדש. האירוח במגרש ביתי קבוע הוא משמעותי עבור קבוצות ספורט, הן בפן המקצועי והן בפן הכלכלי

יואב כהן
יואב כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אוהדי הפועל תל אביב ומכבי נתניה בבלומפילד המחודש
אוהדי הפועל תל אביב ומכבי נתניה בבלומפילד המחודשצילום: ניר קידר

אני זוכר את הפעם הראשונה שאבא שלי לקח אותי לאצטדיון בלומפילד ביפו. הייתי לדעתי בן 8-7, והפועל תל אביב פגשה את בית"ר ירושלים. האדומים מתל אביב היו נחותים מיריבתם והובסו 4:1. אחד הדברים שאני זוכר מהמפגש ההוא זה את האווירה. במיוחד את אוהד הפועל תל אביב שצעק לעבר אחד משחקני המועדון דאז, קז'ימיש מוסקאל: "תרוץ כבר יא אקמול". מאז חלפו הרבה שנים, ביקרתי בבלומפילד לא מעט פעמים וראיתי בו דרמות לא מעטות ומשחקי כדורגל מרשימים.

חוץ מאוהדי הפועל תל אביב, גם אוהדי מכבי תל אביב ובני יהודה יכולים לספר סיפורים מרגשים על המגרש המיתולוגי. ביום שבת האחרון עונת הכדורגל בליגה הבכירה בישראל, ליגת העל, יצאה רשמית לדרך, עם הבדל אחד משמעותי משנים קודמות: אחרי שלוש שנים, בלומפילד נפתח מחדש לאחר שיפוצים שעלותם מוערכת ב-500 מיליון שקל. המשמעות היא שבמשך שלוש שנים שלוש הקבוצות הבכירות של תל אביב נאלצו לארח משחקים מחוץ לעיר.

האירוח במגרש ביתי קבוע הוא משמעותי עבור קבוצות ספורט, הן בפן המקצועי והן בפן הכלכלי. הכנסות של קבוצות כדורגל בנויות בין השאר על מכירות מנויים עונתיים למשחקיהן, ומכירת כרטיסים למשחקים בודדים. מגרש ביתי קבוע משפיע על נתונים אלה.

בעונת 2017/18 למשל, סך ההכנסות של כל קבוצות ליגת העל הגיע ל-575 מיליון שקל. הסכום כולל מכירת כרטיסים ומנויים שהכניסו לקבוצות 99 מיליון שקל; פרסום ותרומות שהכניסו 83 מיליון שקל; והקצבות ותמיכות שוטפות של גופים כמו המועצה להסדרי ההימורים בספורט שהסתכמו ב-129 מיליון שקל. בנוסף, לקבוצות יש הכנסות שונות שכוללות הזרמת כספים מבעליהן, שבאותה עונה הסתכמו ב-264 מיליון שקל.

במקרה של מכבי תל אביב, שאירחה בינתיים באצטדיון שבנתניה, המעבר לא השפיע מבחינת כמות מנויים, בהתחשב בעובדה שבבלומפילד הישן היו 14 אלף מקומות, בדומה לאצטדיון בנתניה, אבל מכירת הכרטיסים למשחקים בודדים הושפעה ועל פי הערכות אף קטנה. כעת, עם החזרה לבלומפילד, שתכולתו גדלה ליותר מ-29 אלף מקומות, מכירת המנויים גדלה בהתאם והיא עומדת על כ-20 אלף. בתוך כך, יש לקחת בחשבון כי עלויות השימוש בבלומפילד צפויות להיות גבוהות יותר, בין השאר בגלל תפעולו ואבטחה קהל רב יותר. 

בני יהודה, ששיחקה עד סיום השיפוץ של בלומפילד באצטדיון המושבה בפתח תקוה - שבו 11,500 מקומות - מכרה גם השנה וגם בשנה שעברה 500 מנויים. על פי הדו"ח הכספי של המועדון לעונת 2017/18, הכנסות הקבוצה ממשחקים הסתכמו ב-2.3 מיליון שקל, לא כולל הכנסות ממנויים שהסתכמו בכ-500 אלף שקל (הפועל תל אביב ומכבי תל אביב לא מחויבות להציג דו"חות כספיים).

במועדון אומרים שהפגיעה היתה במכירת כרטיסים בודדים, בעקבות העובדה שהקבוצה שיחקה מחוץ לתל אביב. על פי הערכות, ממוצע הקהל בזמן שהקבוצה אירחה בפתח תקוה הסתכם ב-1,500 צופים למשחק, לעומת 2,500 בבלומפילד הישן. במשחק הראשון שאירחה בני יהודה בבלומפילד המשופץ הגיעו קרוב ל-4,000 איש.

בהפועל תל אביב, שבדומה לבני יהודה אירחה באצטדיון בפתח תקוה, מעריכים כי היתה ירידה בהכנסות של הקבוצה בעקבות עזיבת בלומפילד לשלוש שנים. בזמן שבמושבה מכרה הקבוצה קצת יותר מ-4,000 מנויים, השנה, עם החזרה לאצטדיון היפואי, מכרה הקבוצה יותר מ-8,000 מנויים. גם ההכנסות ממכירת כרטיסים בודדים ירדה בהתאם.

החשיבות של מגרש ביתי בא לידי ביטוי גם בפן המקצועי. לפי מאמר שפורסם בסקיי ספורטס ביוני 2017, אחוז הניצחונות הביתיים של קבוצות כדורגל בארבע הליגות הבכירות באנגליה עמד בעונת 2016/17 על ממוצע של 45%, השיעור הגבוה ביותר מאז 2009/10. מאמר שפורסם ב-2017 על ידי המגזין "ספורטס ג'ורנל", והתייחס למשחקים בכדורסל המכללות האמריקאי, מצא כי כדורסלנים ששיחקו בקבוצות מארחות, בגלל התמיכה של הקהל הביתי, הראו יותר מהפוטנציאל הרגיל שלהם. אגב, לאחר המעבר מבלומפילד לנתניה, מכבי תל אביב זכתה באליפות אחת בלבד. נתון משמעותי עבור מועדון מוביל במונחי כדורגל ישראלי.

במקרה שבו ישאלו אוהדי כדורגל, עובדי מועדון, ובהם כדורגלנים, לגבי חשיבות של אצטדיון ביתי – רובם יענו כי קשה למצוא תחליף אמיתי לאווירה שהוא מספק. כעת, עם חזרתו לפעילות של בלומפילד, הכדורגל הישראלי קיבל חזרה חלק חשוב מהמהות שלו. 

יואב כהן

יואב כהן | יציע הכסף

איש תקשורת מ-2010, כותב על ספורט בשבע השנים האחרונות. אוהב כדורגל וכדורגל אנגלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker