הדרך לצאת מעוני - ולהרוויח 500 אלף יורו

בגיל 22, אגן ברנאל הפך לקולומביאני הראשון שזוכה בטור דה פרנס. הדרך שבה מתייחסים לענף במדינה הדרום אמריקאית, יכולה ללמד כיצד היא הפכה למובילה בתחום

יואב כהן
יואב כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אגן ברנאל מוכתר רשמית כאלוף הטור דה פרנס
אגן ברנאל מוכתר רשמית כאלוף הטור דה פרנסצילום: AFP

110 שנה חלפו עד שאגן ברנאל עשה היסטוריה. ב-28 ביולי, בגיל 22, הוא הפך לצעיר ביותר מאז 1909 שזוכה בטור דה פרנס, מרוץ האופניים היוקרתי ביותר בעולם. בנוסף, הוא הקולומביאני הראשון שסיים ראשון בתחרות המדוברת. על פי הערכות של מארגני התחרות, 12 מיליון צופים בסך הכל מגיעים לצפות ברוכבים לאורך המסלול של התחרות. בנוסף יותר משלושה מיליארד בני אדם צופים בה בטלוויזיה, ביותר מ-190 מדינות.   

הזוכה במקום הראשון מקבל פרס של 500 אלף יורו; הזוכה במקום השני מקבל פרס של 200 אלף יורו; והרוכב שמסיים במקום השלישי מקבל 100 אלף יורו. הרוכבים שמסיימים במקומות נמוכים יותר, מקבלים פרסים כספיים שנעים בין 1,000 יורו ל-70 אלף יורו. בתוך כך, הרוכבים שמשתתפים בתחרות יכולים לזכות בסכומי כסף נוספים, בהתאם להישגיהם ב-21 השלבים שלה. למשל, רוכב אופניים שמסיים ראשון באחד השלבים מקבל 11 אלף יורו.

ענף האופניים הוא שילוב בין ספורט קבוצתי לאישי, כאשר חברי קבוצת הרכיבה בדרך כלל פועלים על מנת לעזור לאחד מהם לזכות בטורניר החשוב. על פי הנוהג, הזוכה בטור דה פרנס חולק את הפרס הכספי עם שאר חברי הקבוצה. בסך הכל, על פי הערכות של סקיי ספורטס, הרוכב הממוצע נוסע יותר מ-10 אלף קילומטרים בשנה, ב-80 ימי תחרויות. בנוסף, הוא מבלה 220 ימים בשנה מחוץ לביתו.

עוד עולה מהפרסום כי הרוכבים הוותיקים כריס פרום ואלברטו קונטדור הרוויחו ב-2015 יותר משלושה מיליון יורו. רוכבים חדשים הרוויחו אז כ-90 אלף יורו בשנה; ורוכבים בדרגים גבוהים יותר הרוויחו 770 אלף יורו. "הכוכבים הגדולים בענף מקבלים מיליוני יורו בשנה", מסביר כתב הארץ אמיר ענבר, "הרוב אבל מקבלים הרבה פחות, משהו שאפשר להגדיר אותו כמשכורת ראויה במונחים אירופאיים. צריך לקחת בחשבון שזה ענף ספורט שאין בו הרבה כסף באופן יחסי".

כנראה שהזכייה של קולומביאני בטור דה פרנס היתה עניין של זמן, מאחר שהענף נחשב לאחד מענפי הספורט הפופולריים במדינה, יחד עם כדורגל. אחד המפתחות לזכייה בטור דה פרנס הוא הצלחה בשלבים שנערכים באלפים ובפירנאים. האזורים ההרריים בקולומביה מאפשרים להתכונן כראוי לשלבים אלה.

"אחרי תקופה פחות טובה, הקולומביאנים חזרו להיות טובים מאוד בענף הרכיבה. עוד לפני הזכייה בטור דה פרנס הם זכו בכל תחרות אופניים חשובה", אומר ענבר, "יש פה שילוב בין ביולוגיה לתנאים בשטח. עוד מילדות הרוכבים הקולומביאנים מתאמנים בהרים, והרכיבה באזורים גבוהים מתרחשת אצלם באופן טבעי. צריך גם לקחת בחשבון שברגע שמגיעה ההצלחה, אז הם זוכים ליותר תשומת לב. היום גם קל יותר להגיע למקומות ברחבי העולם מבעבר, אז נציגים של קבוצות רכיבה מאירופה מגיעים לקולומביה, ודואגים לאמן את הרוכבים הצעירים יותר.

לגבי ההשקעה הכספית של הממשלה הקולומביאנית בענף, אומר ענבר כי "צריך לקחת בחשבון שיש פה מלחמת גרסאות בין הממשלה לבין הרוכבים עצמם. לטענת הממשלה היא עוזרת מבחינה כלכלית, אבל הרוכבים טוענים שההצלחה שלהם מגיעה למרות התנהלות הממשלה".

להצלחה של ברנאל יש משמעות נוספת. ספורטאים מהווים מודל לחיקוי עבור אנשים בכלל וילדים בפרט, והם יכולים להשפיע על הדרך שבה הם בוחרים בחייהם. עבור לא מעט קולומביאנים, חלקם גרים באותם אזורים הרריים, הצלחה בספורט היא דרך להתגבר על עוני – ולשדרג את החיים שלהם בצורה משמעותית. המנצח האחרון בטור דה פרנס הראה להם שעתידם יכול להיות טוב יותר. ומי יודע? אולי עוד כמה שנים נשמע על ילד שגדל בעוני, ראה את הניצחון של ברנאל והחליט להפוך את חייו ב-180 מעלות.

יואב כהן

יואב כהן | |יציע הכסף

איש תקשורת מ-2010, כותב על ספורט בשבע השנים האחרונות. אוהב כדורגל וכדורגל אנגלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker