העולם מתקדם - אבל ישראל נשארת מאחור

דווקא בשבוע שבו כדורגל הנשים זכה להתייחסות הראויה לו, שמו של הענף עלה בישראל בהקשר שלילי: קבוצות הנשים עתרו לבג"ץ בטענה לאפליה לעומת קבוצות הגברים ■ "התנהלות משרד הספורט גורמת לאפליה מגדרית קשה ומאיימת להדיר נשים מענף הכדורגל בישראל", נטען בעתירה

יואב כהן
יואב כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייגן רפינו מניפה את גביע העולם, השבוע בצרפת
מייגן רפינו מניפה את גביע העולם, השבוע בצרפתצילום: LUCY NICHOLSON/רויטרס

"שוויון בשכר". אלה המלים ששרו אוהדי נבחרת ארה"ב רגע לאחר שהבטיחה ביום ראשון האחרון את הזכייה בגביע העולם לנשים - עם ניצחון על הולנד, 0:2. אחת מהכדורגלניות המובילות של אלופת העולם, מייגן ראפינו - שכבשה את אחד משני שערי הניצחון בגמר - תקפה את פיפ"א (ההתאחדות לכדורגל העולמית) במסיבת עיתונאים שנערכה יום לפני הגמר. הסיבה: היחס המפלה לטענתה כלפי כדורגלניות מצדה של ההתאחדות.

הפרס לזוכות בטורניר הוא 30 מיליון דולר, בעוד שהפרס לנבחרת שזכתה במונדיאל הגברים שנערך לפני כשנה, צרפת, הסתכם ב-400 מיליון דולר. בפיפ"א הבטיחו שהפרס עבור הנשים יוכפל בגביע העולמי הבא, אולם נראה כי הדרך לסגירת הפערים בין הפרסים עוד ארוכה.

הגביע העולמי לנשים שהסתיים השבוע סיפק שירות נהדר לכדורגל נשים והצביע על מגמה שלפיפ"א אסור להתעלם ממנה: נתוני הצפייה שרשמו עלייה. 14.3 מיליון בני אדם צפו בשידור של הגמר בפוקס ספורטס, 22% יותר מגמר הגביע העולמי לגברים. זהו משחק הכדורגל הנצפה ביותר אי פעם בארה"ב ששודר בערוץ דובר אנגלית. בנוסף, 28.1 מיליון איש צפו בשידורי המונדיאל של ה-BBC - כ-47% מאוכלוסיית בריטניה - בטלוויזיה ובאינטרנט. לשם השוואה, בגביע העולם לנשים הקודם שנערך בקנדה, צפו 12.4 מיליון איש.

אוהדי נבחרת ארה"ב, השבוע

במשחק חצי הגמר, שבו הפסידה אנגליה לארה"ב, צפו 11.7 מיליון בני אדם. עד כה, במהלך 2019, אף משדר בבריטניה לא זכה לאותה כמות צופים. לפי פיפ"א, 7.3 מיליון איטלקים צפו במשחק של הנבחרת נגד ברזיל - שיא חדש למשחק של נבחרת הנשים.

העובדה ששלוש מתוך ארבע נבחרות שהגיעו לחצאי הגמר של הטורניר הן אירופיות - אינה מקרית. מספר הכדורגלניות הרשומות ביבשת גדל פי חמישה ב-2015-1985, ל-1.2 מיליון כדורגלניות. לפי ההתאחדות לכדורגל האירופית (אופ"א), המספר יוכפל עד 2024. כל שש המדינות שבהן יש 100 אלף כדורגלניות רשומות או יותר - גרמניה, הולנד, נורווגיה, שוודיה, אנגליה וצרפת - הגיעו לשלב רבע הגמר של הטורניר במקרה הגרוע, או שלבים מאוחרים יותר במקרה הטוב.

התמריצים שמועדונים גדולים ברחבי העולם מקבלים כדי להקים קבוצות נשים, כמו גם פיתוח תשתיות אימון, הובילו לתוצאות. הגביע העולמי האחרון הוכיח למעשה שבעזרת השקעה נכונה, ניתן גם לרשום הישגים וגם להתקדם בכל הקשור לשוויון בין כדורגל גברים לכדורגל נשים. נכון, יש עוד פערים שחייבים לגשר עליהם בכל הקשור לפן הכלכלי, אבל היחס החיובי שקיבל הגביע העולמי האחרון לנשים מהווה התקדמות בנושא.

כדורסל נשים בישראל
כדורסל נשים בישראלצילום: עודד קרני / מנהלת

"הפרת התחייבות כלפי בג"ץ"

דווקא בשבוע שבו ענף כדורגל נשים זכה להתייחסות הראויה לו, שמו של הענף עלה בישראל בהקשר שלילי. השבוע, קבוצות הנשים בענף הכדורגל הגישו עתירה לבג"ץ בטענה לאפליה לעומת קבוצות הגברים. מהעתירה עולה כי בעקבות האפליה הליגה הבכירה לנשים עלולה שלא להיפתח. "עניינה של העתירה דנן, בהחלטת משרד התרבות והספורט לקצץ באופן דרמטי את תקצוב קבוצות כדורגל הנשים בישראל ובסירובו להכיר ולתקצב כנדרש וכמוסכם את הליגה השלישית לנשים בישראל - ולתקצב בהתאם את הליגה הראשונה והשנייה בענף. התנהלותו של משרד הספורט בעניין זה גורמת לאפליה מגדרית קשה ומאיימת להדיר נשים לחלוטין מענף הכדורגל בישראל", נכתב בעתירה, "קבוצות ליגת העל לנשים נקלעו לסחרור כלכלי כה קשה, עד שאין כיום ביכולתן של הקבוצות לפתוח את עונת 20/2019".

העתירה הוגשה באמצעות עוה"ד אורי קידר ואורי כהנא. "יש פה למעשה הפרת התחייבות כלפי בג"ץ", מסביר בשיחה עם TheMarker עו"ד כהנא, "הסיפור התחיל מזה שהגשנו עתירה בטענה כי מרבית התמיכה הכספית שמתקבלת ממשרד התרבות והספורט והטוטו מועברת לענפי הגברים. בג"ץ הנחה את המדינה לשנות את המצב ואז התחייבו להכפיל פי שלושה את ההקצבות לכל הענפים. בהתאם לכך, כל קבוצה היתה אמורה לקבל 450 אלף שקל, אבל לא עמדו בהתחייבות הזאת. כעת, כל קבוצה מקבלת 100 אלף - סכום נמוך יותר ממה שהיא קיבלה לפני כן".

למעשה, מהעתירה ניתן להבין כי ב-2017 בוצע ניסיון להעביר תמיכה נוספת לקבוצות הבכירות בכדורעף, בכדורגל, בכדורסל ובכדוריד נשים, כאשר התקינו תקנת תמיכה חדשה, אבל הסכום שהוקצה להן הסתכם ב-6 מיליון שקל בלבד. "לא לקחו בחשבון שיש ליגה שלישית לנשים בכדורגל", מסביר קידר, "הדבר משפיע על התקצוב של שאר הליגות, כי הטוטו טען שחסרים 3 מיליון שקל על מנת להעביר את התמיכה שהובטחה מראש", מסכם כהנא.

העתירה האחרונה מצביעה כנראה יותר מכל על הבעיה העמוקה של ענף כדורגל הנשים בישראל. דווקא בזמן שהענף מתקדם בשאר העולם וזוכה לחשיפה גוברת והולכת, בישראל נמצאים עדיין הרחק מאחור. בסופו של דבר, על מנת לתקן את המצב לא צריך להסתכל רחוק מדי. מספיק לראות מה עשו ביבשת הקרובה אלינו, אירופה, ללמוד ולהבין שבמאה ה-21 - אין הצדקה לאפליה בין גברים לנשים בכלל ובספורט בפרט.

ממשרד התרבות והספורט נמסר: "משרד התרבות והספורט רואה חשיבות רבה בפיתוח וקידום ספורט הנשים בישראל ובכלל זה במסגרת ענף הכדורגל. המשרד פועל בדרכים שונות לקידום ענף הכדורגל בכללותו וכדורגל הנשים בפרט, ובכלל זה מעביר תמיכות מוגדלות לקבוצות הנשים המקצועניות. התמיכות התקציביות המגיעות לאגודות כדורגל הנשים שולמו בהתאם לקריטריונים ומבחני התמיכה של המשרד במלואן. יש להוסיף ולהדגיש כי בכדורגל נשים לא מתקיימות נכון להיום שלוש ליגות מוכרות ולפיכך אין בסיס לטענות המובאות. לאור העובדה שבנושא זה הוגשה עתירה לבג"ץ, המשרד יציג את עמדתו ויביא את העובדות בפני בית המשפט ולא ינהל את המחלוקת באמצעות התקשורת".

יואב כהן

יואב כהן | יציע הכסף

איש תקשורת מ-2010, כותב על ספורט בשבע השנים האחרונות. אוהב כדורגל וכדורגל אנגלי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker