קריקטורה מיזוגנית ותקציבים עלובים: מי מפחד ממונדיאל הנשים?

למרות המגמה החיובית שחווה ענף כדורגל נשים, בחלק מהעולם לא משדרים את כל המשחקים, והפערים הכספיים בין כדורגל גברים לכדורגל נשים עדיין משמעותיים ועומדים על מיליוני דולרים

יואב כהן
יואב כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מונדיאל הנשים
מונדיאל הנשיםצילום: AFP

אין כמעט אוהד ספורט שלא מכיר את התחושה: לאחר סיום העונה, תוך המתנה לכך שהקבוצה שאתה אוהד תחתים שחקנים חדשים במהלך חלון ההעברות, מתחילים לאבד את הסבלנות לקראת העונה הבאה - תוך חיפוש משחקים לצפייה בטלוויזיה.

בקיץ הנוכחי, חובבי הספורט יכולים להעביר את הפגרה בעזרת מספר אירועי ספורט בינלאומיים, ובהם אליפות דרום אמריקה בכדורגל (קופה אמריקה) וגביע העולם לנשים שנערך בצרפת. שריקת הפתיחה של הגביע העולמי התקיימה בשבעה ביוני, עם מפגש של הנבחרת המארחת ודרום קוריאה (0:4 לצרפתיות).

היחס התקשורתי כלפי כדורגל נשים אמנם השתפר בשנים האחרונות, אבל נדמה שיש עדיין דרך שצריך לעבור על מנת שהוא יקבל את ההתייחסות הראויה. השבועון הסאטירי הצרפתי, שארלי הבדו, פירסם לפני קצת פחות מחודש קריקטורה שלועגת לטורניר. המהלך עורר, ובצדק, כעס ברשתות החברתיות וטענות למיזוגניה. אמנם מדובר בדוגמה אחת, אבל כזאת שמוכיחה שהלך הרוח סביב ספורט נשים עדיין בעייתי.

מחקרים שבוצעו על ידי חברת הדאטה Two Circles הראו שמספר הצופים שהגיעו לאירועי ספורט נשים גדל בבריטניה ב-38% כל שנה בין 2013 ל-2018. במארס 2019, יותר מ-60 אלף צופים הגיעו לגמר ליגת האלופות בכדורגל נשים, בין ברצלונה לאתלטיקו מדריד – כמות הצופים הגדולה אי פעם. בתוך כך, לפי נתונים של BBC, כ-4.6 מיליון איש צפו בניצחון של אנגליה על סקוטלנד במסגרת הגביע העולמי – שיא למשחק בכדורגל נשים. לפי foxsports, מספר הצופים אף היה גבוה יותר – ועמד 6.1 מיליון, רייטינג של 37.8%.

בישראל, בפעם הראשונה ישודרו כל משחקי מונדיאל הנשים - בכאן דיגיטל. שלושה משחקים ישודרו גם בכאן 11, ובהם הגמר. הזכויות הם חלק מחבילה שנקראת other fifa events (ר"ת OFE) שכוללת את כל הזכויות על טורנירים של פיפ"א בארבע השנים הבאות – סך הכל יותר מ-500 אירועים ומשחקים. עבור החבילה, שילם התאגיד קרוב ל-113 אלף דולר.

בצרפת, המשחקים משודרים בערוץ פתוח. בארה"ב למשל, FOX קנתה את זכויות השידור וחלק מהמשחקים משודרים בערוצי תשלום. באנגליה רוכשת זכויות השידור היא BBC – וחלק מהמשחקים ישודרו אונליין.  

פער של פי 30 בגובה הפרס

למרות המגמה החיובית שחווה ענף כדורגל נשים, בחלק מהעולם לא משדרים את כל המשחקים, והפערים הכספיים בין כדורגל גברים לכדורגל נשים עדיין משמעותיים: הגביע העולמי הראשון בכדורגל נשים נערך ב-1991 ולפי פיפ"א, הטורניר הראשון שבו חילקו פרס כספי היה ב-2007 – אז הטורניר נערך בסין. המנצחת גרמניה זכתה במיליון דולר, 18.56 מיליון דולר פחות מהזוכה בגביע העולמי לגברים ב-2006 – איטליה. בגביע העולמי של 2010, המנצחת ספרד זכתה ב-30 מיליון דולר. לשם השוואה, הפרס עבור הגביע העולמי לנשים ב-2011 נשאר על מיליון דולר.

בשני גביעי העולם שהתרחשו לאחר מכן הפרס גדל – אבל לא ברמה שמספיקה בשביל לצמצם את הפערים בין זוכי הגביע העולמי לנשים לזוכות בגביע העולמי לנשים. ב-2014, נבחרת הגברים של גרמניה זכתה ב-35 מיליון דולר בעקבות ניצחונה בגמר הגביע העולמי. בשנה לאחר מכן, בגביע העולמי לנשים, המנצחת ארה"ב גרפה לכיסה 2 מיליון דולר.

בטורניר הנוכחי הסכום הוכפל והמנצחת תקבל ארבעה מיליון דולר. בסך הכל, תעניק פיפ"א סך של 30 מיליון דולר לנבחרות שמתחרות בטורניר, בהתאם לתוצאות שהן משיגות. לשם השוואה, היא חילקה סך של 400 מיליון דולר בגביע העולמי לגברים שנערך בשנה שעברה. בנוסף לפרסים כספיים, כל נבחרת נשים שמשתתפת בגביע העולמי, מקבלת קצת יותר מ-800 אלף דולר לכיסוי עלויות ההכנה לטורניר, ולפצות את המועדונים שמעסיקים את הכדורגלניות. לעומת זאת, נבחרות הגברים קיבלו 1.5 מיליון דולר. בעקבות קמפיין בנושא, בפיפ"א הודיעו כי לאחר הטורניר בארגון יחלו במשא ומתן שמטרתו להגדיל את סכום הזכיות בגביע העולמי הבא.

המהלך שעשה התאגיד ראוי לציון, אבל צריך לקוות שבעתיד הסיקור הטלוויזיוני של הגביע העולמי לנשים יזכה לאותו סיקור שלו זוכה הגביע העולמי לגברים – בהתאם לרוח הנושבת בספורט המדובר.

"אם בגביע העולמי לגברים צופים בין 3.5 מיליארד בני אדם לבין ארבעה מיליארד – והוא מספק הכנסות של 6.5 מיליארד דולר, אז גביע העולם לנשים, שבו צופים מיליארד בני אדם, מכניס 1.5 מילארד דולר", אמר נשיא פיפ"א (ההתאחדות לכדורגל העולמית) ג'יאני אינפנטינו, במהלך הפגישה השנתית של בכירי הארגון. "אבל הוא מכניס פחות מכך. זאת הסיבה שצריך להשקיע יותר בכדורגל נשים".

בהתחשב בהתקדמות הרבה שעשה כדורגל נשים בשנים האחרונות, אין סיבה שמילותיו של אינפנטינו לא ייהפכו למציאות.  הדבר גם יועיל לא רק לחובבי הספורט, אלא גם לשוויון מגדרי.

תגובות