הצלחה מתעתעת בתשעה מיליון שקל

מכבי ראשון לציון צריכה לקבל מחמאות רבות על העונה שחלפה, אבל המסקנות שצריכות להתקבל מההצלחה היחסית שלה, צריכות להיות קשורות לשילוב הנהדר בין חיזוק שהגיע מחו"ל לכדורסלנים מקומיים

יואב כהן
יואב כהן
נמרוד טישמן עם חבריו לקבוצה, דריל מונרו ועוז בלייזר
נמרוד טישמן עם חבריו לקבוצה, דריל מונרו ועוז בלייזרצילום: אלן שיבר // באדיבות מינהלת הליגה
יואב כהן
יואב כהן

רגע השיא של עונת הכדורסל בישראל התרחש ביום חמישי האחרון, כאשר מכבי תל אביב פגשה את מכבי ראשון לציון בגמר הפיינל-פור - משחק שקבע את זהות אלופת המדינה בכדורסל. בסיומה של ההתמודדות, ניצחה הקבוצה מתל אביב 75:89 וזכתה באליפות ה-53 בתולדותיה.

ההבדלים בין הקבוצות היו ידועים מראש, מאחר שלמכבי תל אביב יש תקציב גדול בהרבה מליריבתה וכתוצאה מכך סגל שחקנים עמוק יותר. תקציבה של הקבוצה הוא הגבוה בליגה ועומד על כ-100 מיליון שקל. מנגד, תקציבה של מכבי ראשון לציון הוא כ-9 מיליון שקל, כשחלק גדול ממנו (על פי הערכות כ-3.5 מיליון שקל) מתקבל מהעירייה.

תקציבי הקבוצות בנויים מכספים שמתקבלים בין השאר מחסויות, מכירות כרטיסים, זכויות שידור והקצבות שמתקבלות מהמועצה להסדר ההימורים בספורט ומנהלת הליגה (הגוף האחראי על ניהול ליגת העל בכדורסל). במהלך העונה הסדירה, כל קבוצה קיבלה בממוצע מהמנהלת 2.9 מיליון שקל. הסכום לא כולל כספים שמתקבלים בעקבות השתתפות במפעלים אירופאים ובפיינל-פור.

הדאנק של המילטון

ההפסד של מכבי ראשון לציון לא משנה את העובדה שבמבט לאחור, היא יכולה להיות מרוצה מהעונה הנוכחית. בעתיד, כשיסכמו את עונת 2018/19 בכדורסל הישראלי, היא צריכה להיבחר כקבוצה המצטיינת של העונה. המועדון זכה בתחילת העונה בגביע ווינר (המפעל השלישי בחשיבותו בכדורסל הישראלי), הגיע לגמר הגביע (המפעל השני בחשיבותו בכדורסל הישראלי) - שם הפסיד לקבוצה טובה ממנו, הפועל ירושלים, וסיים כסגנית האלופה.

ההופעה הנוכחית של מכבי ראשון לציון בפיינל-פור לא היתה חד פעמית. כך למשל, ב-2006 היא הפסידה בחצי הגמר להפועל ירושלים; ב-2011 היא הפסידה בחצי הגמר למכבי תל אביב; ב-2012 היא הפסידה בחצי הגמר למכבי אשדוד; ב-2016 היא ניצחה בגמר את הפועל ירושלים וזכתה באליפות; וב-2017 הפסידה לאותה ירושלים בחצי הגמר.

אחרי עונה קשה, מכבי תל אביב חוגתת אליפות מספר 53 בתולדות המועדון
אחרי עונה קשה, מכבי תל אביב חוגתת אליפות מספר 53 בתולדות המועדוןצילום: ניר קידר

מצד אחד, הדבר מוכיח כי במועדון מתנהלים נכון - בהתחשב בעובדה שהם מצליחים להתמודד עם קבוצות בעלות תקציבים גבוהים יותר. מצד שני, אותה התנהלות נכונה מוכיחה עד כמה הכדורסל הישראלי צריך לעבור שינוי יסודי.

העובדה ששיטת המשחקים בליגת העל כוללת שלושה סיבובים, שבמהלכם כל קבוצות הליגה משחקות אחת מולל השנייה פעם אחת, ואף ניתן להחתים שחקנים עד השלבים המאוחרים של העונה, מאפשרת לפתוח את העונה עם קבוצה אחת - ולסיים אותה עם אחרת. יציבות, תכנון לטווח ארוך וסבלנות - דברים שהם חשובים מאוד בספורט - לא משמעותיים כאן.

אם רוצים לשדרג את הדרך שבה הענף מתנהל, יש לקבוע בין השאר חלון להעברת שחקנים מסודר יותר. הדבר יכריח את מנהלי הקבוצות לבחור כדורסלנים בפינצטה ולטפח את אלה שמשחקים אצלם - מה שגם יתרום לכדורסלן הישראלי.

תנו לצעירים לשחק

הבעיה בכדורסל הישראלי - ובניהולו - לא קשורה רק לחלון העברות או לשיטת משחקים כזו או אחרת. הענף סובל מבעיה שהיא מנת חלקו של כלל הספורט הישראלי - פיתוח ההון האנושי בענף ומימוש הפוטנציאל שלו. על פי איגוד הכדורסל, ישנם 35 אלף כדורסלנים רשומים במדינת ישראל, מגילי ילדים עד בוגרים, לא כולל בתי ספר לכדורסל, שם על פי הערכות רשומים כ-20 אלף כדורסלנים נוספים. מעבר לצורך בהגדלת מספר הכדורסלנים, נדרש גם מתן הזדמנות אמיתית לאלה שכן מגיעים לליגת העל.

על פי נתוני מינהלת הליגה, חמשת השחקנים המובילים את הליגה בדקות הם זרים. מתוך עשרת השחקנים שמובילים את הליגה בדקות, רק שניים הם ישראלים. לפי דו"ח של פיב"א (הפדרציה הבינלאומית של ענף הכדורסל), מספר הדקות שקיבל בממוצע, נכון ל-2016/17, ישראלי מתחת לגיל 21 הוא 4.5 דקות. המשמעות היא שלא עוזרים לכדורסלנים הצעירים להתפתח ולצבור ניסיון משמעותי.

מכבי ראשון לציון צריכה לקבל מחמאות רבות על העונה שחלפה, אבל המסקנות שצריכות להתקבל מההצלחה היחסית שלה, צריכות להיות קשורות לשילוב הנהדר בין חיזוק שהגיע מחו"ל לכדורסלנים מקומיים. רק לפני כשנה רשמה נבחרת העתודה של ישראל בכדורסל הישג מרשים, כשזכתה באליפות אירופה לנבחרות עד גיל 20. אם אנחנו רוצים שאותם שחקנים יובילו את הנבחרת הבוגרת בעתיד, צריך להבין שבלי הכדורסלן הישראלי, אין כדורסל ישראלי.

יואב כהן

יואב כהן | |יציע הכסף

איש תקשורת מ-2010, כותב על ספורט בשבע השנים האחרונות. אוהב כדורגל וכדורגל אנגלי

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ