אנחנו לא עושים מספיק ספורט - וזה פוגע בבריאות, בחינוך ובכלכלה

ההחלטה ללכת לבחירות תעלה למשק 475 מיליון שקל. מספיק שייקחו אחוז, לא גבוה במיוחד, מאותו סכום, ובעזרתו ניתן יהיה ליצור סביבה ספורטיבית יותר בישראל, שגם תתרום למדינה מבחינה כלכלית - למשל על ידי יצירת משרות - ובריאותית

יואב כהן
יואב כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשים רצים
צילום: דובר צה"ל
יואב כהן
יואב כהן

750 מיליון שקל. זה הסכום שעל פי משרד ההתרבות והספורט הושקע ב-2018 בשיפור תשתיות הספורט בישראל – הצריכות שדרוג משמעותי. תוספת לסכום שהושקע יכולה לעזור לשפר את המצב. על פי הערכות, העלות למשק של ההחלטה ללכת לבחירות היא 475 מיליון שקל. מספיק שייקחו אחוז, לא גבוה במיוחד, מאותו סכום, ובעזרתו ניתן יהיה ליצור סביבה ספורטיבית יותר בישראל, שגם תתרום למדינה מבחינה כלכלית - למשל על ידי יצירת משרות - ובריאותית.

בישראל יש קרוב ל-150 אלף ספורטאים רשומים וקרוב ל-115 אלף ספורטאים פעילים (ספורטאי פעיל הוא ספורטאי הרשום באגודת ספורט ומשתתף בכמות תחרויות גבוה מהמינימום המקובל בענף). מספר נמוך יחסית, במיוחד בהשוואה לאוכלוסיית אירופה.

בחירות 2019 - סבב ב': מה אפשר היה לעשות עם 475 מיליון שקל?

האנשים שישלמו בחייהם על ההחלטה ללכת לבחירות עדי ניב יגודה | "לחץ על הספרה 1 כדי להצביע לביבי": כך הבלוקצ'יין יחסוך לציבור 475 מיליון שקל לביא לזרוביץ | גם לפריפריה מגיע חינוך למצוינות בלה אברהמס | עבודות יזומות 2019: אם כבר להוציא כסף, אז בהשקעה שתחזיר את עצמה דן מנו

לפי סקר פעילות גופנית שערכו משרד התרבות והספורט ומשרד הבריאות ב-2016, פחות מ-40% מהאוכלוסייה בישראל בגילי 21 או יותר עומדים בהמלצות ארגון הבריאות העולמי לביצוע פעילות גופנית.

לשם השוואה, לפי מדגם שנערך על ידי האיחוד האירופי ב-17-11 בדצמבר 2017, בקרב 28 אלף תושבי מדינות אירופיות, רק 13% מתושבי פינלנד מעולם לא עסקו בספורט. בשוודיה 15% מעולם לא עסקו בספורט ובדנמרק 20%. הדבר כמובן גם משפיע על הספורט המקצועני.

בדנמרק, שבה יש אוכלוסייה של קרוב לשישה מיליון תושבים, יש יותר מ-300 אלף כדורגלנים פעילים. כלומר, רק בענף הכדורגל בדנמרק יש יותר מפי 2 ספורטאים מבכל ישראל. באיסלנד, מדינה של כ-300 אלף תושבים - שעשתה היסטוריה והעפילה לאליפות אירופה ב-2016, וגם למונדיאל שנערך שנתיים לאחר מכן ברוסיה – יש קרוב ל-25 אלף כדורגלנים פעילים. בישראל, לשם השוואה, יש 40 אלף כדורגלנים פעילים, ובהם ילדים, נוער, נשים וגברים – כך פי ההתאחדות לכדורגל.

המטרה הראשונה שצריכה להיות לנגד עינינו בכל הקשור לספורט הישראלי היא להגדיל את כמות הילדים שעוסקים בפעילות גופנית – ועל ידי כך להגדיל את היצע הספורטאים. ההתחלה צריכה להיות בניית מגרשי ספורט ראויים בכל שכונה, שבה הם יוכלו לשחק.

בשנים האחרונות נבנו מגרשי כדורגל חדשים בנתניה, בפתח תקוה, בבאר שבע ובחיפה – כמו גם מגרשי כדורסל חדשים בחולון, בתל אביב ובירושלים – אבל הם בעיקר משמשים קבוצות של ספורטאים בוגרים. בזמן שממשיכים את המגמה בערים נוספות כגון קריית שמונה, כפר סבא ואשדוד, יש צורך ליצור תשתית נוספת שבמסגרתה בני נוער יוכלו להתאמן, על מנת שהם יגיעו מוכנים לקבוצה הבוגרת.

בתוך כך, צריך להגדיל גם את היצע המאמנים, על ידי יצירת שיתופי פעולה עם קורסי מאמנים מקצועיים שקיימים באירופה. ברגע שיותר ילדים ובני נוער יעסקו בספורט – יהיה גם צורך שיאמנו אותם על ידי מקצוענים ברמה הגבוהה ביותר.

ניווט הכסף לכיוונים המדוברים חיוני לצורך הצלחת הספורט הישראלי בטווח הארוך, אבל על מנת להגדיל את השפעתו צריך גם שהמועדונים שיאגדו בתוכם את הפעילות הספורטיבית בצורה מסודרת על ידי שיתוף פעולה עם בתי ספר, דבר שגם יתרום לחינוך שלהם. יש לעשות בכסף שימוש על מנת לפתח סניפים של המועדונים בשכונות השונות ולעבוד אך ורק על יסודות של ענפי הספורט השונים.

השלב התחרותי, בהנחה שאותו ילד רוצה להיות מקצוען, צריך להגיע מאוחר יותר. ברגע שהיסודות יהיו טובים, אז ההשתלבות בקבוצות בוגרות תהיה קלה יותר. המועדונים המדוברים יכולים גם לתרום לקהילה ולעזור לילד להצליח בלימודיו בבית ספר.

ב-2010, למשל, הארגון הבריטי ספורט אינגלנד הפועל תחת הממשלה, מצא כי הספורט המקומי ופעילויות הקשורות אליו תרמו 20.3 מיליארד ליש"ט לכלכלה המקומית. גם מדינות אחרות בעולם שהשקיעו בספורט נהנו גם הן מתרומה שחזרה למשק המקומי.

כלומר, הגדלת היצע השחקנים והמאמנים לא רק מגדילה את הסיכויים של ישראל לאתר ספורטאים שיובילו אותה להצלחות בינלאומיות – אלא גם תורמת לכלכלה וחינוך. אם נסתכל על הסוגיה בראיה רחבה יותר, לא רק חובבי ספורט ירוויחו מהעניין, אלא כלל תושבי ישראל.

יואב כהן

יואב כהן | יציע הכסף

איש תקשורת מ-2010, כותב על ספורט ב-11 השנים האחרונות. אוהב כדורגל וכדורגל אנגלי

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט