החלוץ ביקש: תכרתו את רגלי; מה שגם המיליונים בבנק לא שווים

התקדמות הרפואה עוזרת לספורטאים לשקם את עצמם במהירות יחסית – ולהאריך את הקריירה שלהם. אבל העומס המוטל על גופם רק גדל, ועשוי לגרום לנזק בלתי הפיך. הענף צריך להתעורר לפני שיהיה מאוחר

יואב כהן
יואב כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פציעה במשחק כדורגל. הסיכוי של כדורגלן לחלות בניוון שרירים כמעט כפול
פציעה במשחק כדורגל. הסיכוי של כדורגלן לחלות בניוון שרירים כמעט כפולצילום: REUTERS
יואב כהן
יואב כהן

"לא הייתי מסוגל ללכת לשירותים באמצע הלילה אף על פי שהם היו במרחק של שלושה מטרים ממני. ידעתי שאם אעמוד, הקרסול שלי יכאב בצורה בלתי נסבלת. הלכתי לאורטופד מומחה וביקשתי שיכרות את הרגליים שלי. הוא הסתכל אלי ואמר לי שאני משוגע. לא הצלחתי לתאר במלים עד כמה כאב לי".

כך תיאר כדורגלן העבר גבריאל בטיסטוטה, שנחשב לאחד החלוצים הטובים בהיסטוריה של הענף, את החלק הפחות זוהר בקריירה של כדורגלן. הדברים נאמרו בראיון ל-TyC Sports שנערך בספטמבר 2014. לטענתו, לאחר קריירה של 17 שנה, שהסתיימה ב-2005, הוא הרגיש שאינו מסוגל ללכת.

הבעיות הבריאותיות שמהן עלולים לסבול ספורטאים זכו השבוע להתייחסות נוספת לאחר שבמהלך משחק שנערך במסגרת מוקדמות יורו 2020, מגן שוויץ, פביאן שר, התנגש במגן גיאורגיה, ג'מאל טבידזה, ואיבד את הכרתו - אבל לאחר מכן חזר לשחק. חברת הציוד הרפואי, Headway, דרשה בעקבות האירוע כי ההתאחדות לכדורגל האירופית, אופ"א, תחקור מדוע איפשרו למגן השווייצי להמשיך לקחת חלק בהתמודדות.

פביאן שר מאבד את ההכרה במוקדמות יורו 2020

העומס גדל - וגם הסיכון

תוכנית ההגנה מפני פציעות של ההתאחדות לכדורגל העולמית, פיפ"א, מספקת פוליסת ביטוח עבור שחקנים שנפצעים במהלך משחקי הנבחרות שלהם. עלות התוכנית בין 2015 ל-2018 עמדה על יותר מ-800 מיליון ליש"ט. למרות הביטוחים, לפציעות אלה יש השלכות כלכליות נוספות הנוגעות גם לשחקנים עצמם וגם למועדונים שלהם.

על פי החברה הפיננסית, JLT, מועדוני פרמייר-ליג שילמו 217 מיליון ליש"ט לשחקנים פצועים במהלך עונת 2017/18, לעומת 176.6 מיליון ליש"ט ב-2016/17, עלייה של 21%. העלייה התרחשה למרות ירידה בכמות הפציעות מ-735 ל-663. הפציעות הנפוצות ביותר נגעו לשרירי גיד הברך.

בעיית הפציעות קיימת לא רק בכדורגל, אלא גם בענפי ספורט נוספים. ממחקר שבוצע למשל על ידי NATA האמריקאי (National Athletic Trainers) עולה כי 22% מסך שחקני כדורסל תיכונים בארה"ב סובלים לפחות מפציעה אחת כל שנה.

אסור לתת לנתון הנקודתי המראה על ירידה בכמות הפציעות להטעות. ההשלכות של הפציעות והעיסוק המסיבי בספורט על הבריאות משפיעות על גוף האדם גם בטווח הארוך יותר. מחקר שפורסם באחרונה קבע כי כדורגלנים הם בעלי סיכויים גבוהים יותר לחלות בALS, מחלת ניוון שרירים. לפי המחקר, שבוצע במסגרת שיתוף פעולה בין מכון מחקר רפואי היושב במילאנו והאקדמיה האמריקאית לנוירולוגיה, הגיל הממוצע שבו כדורגלן עלול לחלות במחלה הוא 43, לעומת 63 בקרב האוכלוסיה הכללית.

גבריאל בטיסטוטה אז והיום. "לא הצלחתי לתאר במלים כמה כאב לי"

החוקרים עשו שימוש בנתונים של 25 אלף כדורגלנים מקצוענים ששיחקו באיטליה בין 1959 ל-2000. הם גילו כי 33 כדורגלנים חלו ב-ALS, כלומר ממוצע של 3.2 מקרים ל-100 אלף איש בשנה. באוכלוסיה הכללית, נרשם ממוצע של 1.7 מקרים ל-100 אלף איש בשנה. כלומר, הסיכויים בקרב כדורגלנים לחלות במחלה הוא כמעט כפול.

לא מעט פעמים נשמעת ביקורת בנוגע לכסף הגדול שמעורב בספורט העולמי בכלל ובכדורגל בפרט, ביקורת שחלקה מוצדקת לחלוטין. צריך אבל לזכור שיחד עם זאת, הסיכונים שלוקחים על עצמם ספורטאים הוא גדול. מצד אחד, התקדמות הרפואה עוזרת לספורטאים לשקם את עצמם במהירות יחסית – ולהאריך את הקריירה שלהם. מצד שני, העומס המוטל עליהם ועל גופם גדל. הגורמים הרלוונטיים צריכים לקחת אחריות על העניין הזה ולא לאפשר למקרים כמו שארעו לפביאן שר לחזור על עצמם. אחרת אנחנו עלולים לשמוע יותר ויותר על ספורטאים שגרמו לעצמם נזק בלתי הפיך.

יואב כהן

יואב כהן | יציע הכסף

איש תקשורת מ-2010, כותב על ספורט ב-11 השנים האחרונות. אוהב כדורגל וכדורגל אנגלי

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה