אמור לי איזו טחינה אתה אוכל, ואומר לך מי אתה

לאחר שחברת טחינת אל ארז הביעה תמיכה בקהילה הלטה"בית, הודיע בעל מכולת כי יפסיק למכור את המוצרים שלה - ויצר סערה. מקרה זה הוא המשך ישיר לעוינות שמגויסת נגד המאמץ החברתי הרב לחזק קהילות מוחלשות במיוחד

יאסר ואקד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'וליה זהר ובנה יוסף זהר, מנהלי מפעל הטחינה אל ארז
ג'וליה זהר ובנה יוסף זהר, מנהלי מפעל הטחינה אל ארזצילום: גיל אליהו

סרטון עלוב הועלה באחרונה לפייסבוק במסגרת הסתה מגמתית נגד הקהילה הלהט"בית ונשים. בעל מכולת מטמרה שבצפון העלה סרטון לרשתות החברתיות שבו הוא מוריד מהמדף מוצרים של אחת מחברות הטחינה המובילות בחברה הערבית, טחינת אל ארז. על פי שמועות, חברת מזון גדולה בחברה הערבית עשתה מהלך דומה. הסרטון עורר שוב את המאבק הקשה שמתנהל בנושא בחברה הערבית

הרקע לסרטון הוא דיווח ב"כאן" כי החברה החליטה להשקיע במיזם קו קשב בערבית, שמטרתו לסייע רגשית לחברי הקהילה הגאה בציבור הערבי. החלטה זאת הפכה את החברה לראשונה שבבעלות ערבית המביעה תמיכה בקהילה באופן גלוי. באגודה למען הלהט"ב הבהירו כי "זו רק ההתחלה של פרויקט מקיף שיפעל למען הקהילה הגאה במגזר הערבי".  

חברת הטחינה נמצאת בבעלות ותחת הניהול של ג'וליה זהר מנצרת. זהר היא זוכת פרס איגוד התעשיינים ל-2020 על מצויינות ומפעל חיים. זהר, רכזת מנהלית ומורה למתמטיקה בעברה, החלה לנהל את המפעל לאחר מות בעלה. היא בנתה מפעל חדש והובילה את החברה לשווקים חדשים בישראל ובחו"ל.

תרגום הפוסט: "קבוצה בעלת חשיבה מעוותת הודיעה שתחרים את טחינת אל ארז מכיוון שבעלי המפעל הודיעו שיתמכו בקהילה הלהט"בית. כלומר לבעלי החשיבה המעוותת אין בעיה עם מוצרים שתומכים בכיבוש, או עם רשת פייסבוק שמרשה להם לכתוב את שמות האלוהים ופסוקים מהקוראן".

הפרס הוענק לה על תרומתה הציבורית רבת השנים לתעשיית המזון הישראלית ופעילותה ההתנדבותית למען התעשייה בכלל ותעשיית המזון בפרט. בהחלטה של ועדת הפרס נכתב כי "תרומתה הגדולה של ג'וליה היא, בין השאר, בהעסקה שוויונית של נשים במפעל. ג'וליה משפיעה באופן יום יומי על אחוז הנשים הערביות היוצאות לשוק העבודה".

תרגום הפוסט: "כמה צביעות יש בהחרמת טחינת אל ארז כשבמקביל כל החברות הישראליות שגאות בתמיכה בהתנחלויות ובצבא - נשארות על המדפים?! כמה תמימות יש באי ניתוח החרם ככזה שקשור לחברות מתחרות? כמה מופרך להמציא סכסוכים בזמן שאנחנו נמצאים לקראת סיפוח שהוא חלק מהעסקה האמריקאית שתכלול גם את אזור המשולש? כמה אבסורד זה ליצור קונפליקטים בזמן שאנחנו מאויימים מהתפשטות הקורונה? מולנו נמצאות סוגיות מבהילות. אנחנו חייבים להיות מאוחדים ומסוגלים להתמודד איתם".

תרגום הפוסט: "מי הורס את החברה הערבית? טחינת אל ארז או הפשיעה והאלימות? חברת אל ארז תומכת מאז ומעולם בקידום החברה. הניסיון להחרים אותה מתאים לימין הפשיסטי ולא לחברה שלנו. לאן נעלמו העמדות החברתיות הנחרצות כאשר עיתון "הארץ" חשף שחברת קוקה קולה מממנת את ארגון אם תרצו? האם בעלי החנויות הורידו את בקבוקי הקולה מהמדפים? האם יחרימו חברה ערבית בזמן שמוצרים של חברות שתומכות בכיבוש יושבות על המדפים?"

זהר אף נבחרה בעיתון "גלובס" כאחת מ-50 הנשים המשפיעות ב-2019, לאור התרומה הענפה שלה לקידום שוויון מגדרי ומעמד האישה בחברה הערבית. ההחלטה שלה להשקיע במיזם למען הקהילה הלהט"בית לא התקבלה בברכה על ידי גורמים דתיים – שהחלו להסית נגדה בעזרת משפיענים.  

ההסתה נגד הקהילה הלהטב"ית וארגוני נשים אינה חדשה. לפני כמה חודשים טבע למוות האמן איימן ספייה. מדובר על אמן שהיה חלק מהקהילה הלהט"בית ולאחר מותו גינו גורמים קונסרבטיבים את אלה שהשתתפו בהלוויתו בכפר יאסיף והסיתו נגדו.

המקרה של זהר הוא המשך ישיר לעוינות שמגויסת נגד המאמץ החברתי הרב לחזק קהילות מוחלשות במיוחד, שסובלות מאלימות שלא מפסיקה. החרם שמנסים להטיל על בעלת המפעל לא הוטל, למשל, על חברות מזון גדולות שתמכו בגלוי במפעל ההתנחלויות. דבר זה גורם למחשבה שקל לתקוף אישה – שמהווה חלק מציבור שמנסים להחליש אותו. משמח לראות שלפחות ברשת האינטרנט התפתחה גם תגובה נגדית. כעת גם באכילת טחינה יש כבר עמדה חברתית: אמור לי איזה טחינה אתה אוכל ואומר לך מי אתה. 

יאסר ואקד

יאסר ואקד | Footnotes

בלוגר מזה 10 שנים, עיתונאי פרילנסר. בוגר תואר ראשון בפילוסופיה ומדעי הרוח מאוניברסיטת ת"א ותואר שני מביה"ס הבינלאומי ומרכז לימודי גרמניה ואירופה של אוניברסיטת חיפה. זוכה מלגת NRW לסטודנטים מישראל (2015).

בעבר שימש יועץ פרלמנטרי בכנסת לתקופה קצרה, היה עוזר מחקר בביה"ס למדעי מדינה באוניברסיטת ת"א והיה עמית מחקר במכון בוצריוס לחקר החברה וההיסטוריה הגרמנית בת זמננו.

Footnotes [הערות שוליים], הוא בלוג העוסק בעיקר בסוגיות חברתיות-כלכליות של החברה הערבית, ונוגע - בין היתר - בסוגיות שוליות מכל העולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker