"גורד השחקים הקטן ביותר בעולם": מבהלה לנפט לעוקץ נדל"ן

משקיעים חפוזים שרק רצו להרוויח מהנפט של ביימונט, טקסס, מצאו את עצמם חותמים בהתלהבות על הקמת בניין משרדים גבוה בלב העיירה. אלא שהם פיספסו את החלק בתרשים שעסק במידות הבניין, ובו הוחלפו המידות באינצ'ים במקום ברגל

יאסר ואקד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גורד השחקים הקטן ביותר בעולם
גורד השחקים הקטן ביותר בעולםקרדיט: ויקיפדיה

תחילת המאה העשרים בארה"ב חוותה תנופה עסקית וגילויים תעשייתיים רבים. בין היתר היתה זו הבהלה לנפט שהצמיחה מיליונרים תוך ימים ספורים. אחת התוצאות של אותה בהלה היתה עוקץ נדל"ן מהגדולים ביותר בהיסטוריה של טקסס. זהו סיפורו של "גורד השחקים הקטן ביותר בעולם".

מבין המגוון המועט של האטרקציות שעומדות לרשות המטייל בעיירת וויצ'יטה פולס שבטקסס, ישנו מבנה מוזר; לבנים אדומות קטנות דחוסות אחת ליד השנייה בבניין המתנשא לגובה של כמה מטרים בודדים. מימדיו המזעריים של המבנה בולטים במיוחד: 12 מטר גובה, ארבע קומות, כששטח כל קומה כ-10 מ"ר בלבד. הבניין, שבעצמו דומה לחדר מדרגות, מכיל אחד כזה שמכסה רבע משטחו.

לתיירים הסקרנים אין מה לראות שם מלבד נדבך היסטורי הקשור לתקופת הזוהר של תחילת המאה העשרים, ולשמוע בדיחות על המטבח שמרוב שהוא קטן ניתן להרתיח ביצה אחת בלבד בכל ארוחה, ואם רוכשים פריט עתיקות בחנות למטה, את החשבון משלמים בחוץ.

הבאר של לוקאס

נחזור להתחלה: הרבה ספקות נערמו בשדות ביימונט מערבית ליוסטון, טקסס. מלבד כמויות החול שנשאבו מהאדמה במסגרת מאמצי החיפוש אחרי הנפט, נערמו במשרדי חברת הביצוע גם חששות רבים. משקיעים ששפכו כספים רבים בשדה הנפט של ספינדלטופ התחילו לאבד סבלנות ותקציב, ועוד לא ראו אף ולא טיפה אחת של נוזל. המעבר מחשש לנסיגה מוחלטת מהפרויקט לא ארך זמן רב: קבוצת המשקיעים בחברת גלאדיס סיטי אויל, שאחראית על הפעלת המשאבות בשדה, החליטה לסגור את הברז וסירבה לשחרר כספים על מה שראתה כעבודות סרק.

קידוח נפט בטקסס, ארה"בצילום: בלומברג

פטיליו היגינס, שפרש מהקבוצה, רצה להמשיך לחפש. הוא פירסם מודעה בעיתון, שלה נענה אחד, פ. לוקאס, מהנדס מכונות ידוע ומומחה מוביל בארה"ב לצורות כיפות מלח. לוקאס, שטען במשך שנים שישנו קשר אפשרי בין מאגרי מלח לנפט גולמי, אחראי בין היתר על התיאוריה שבשדה ספינדלטופ נמצא מאגר נפט גולמי גדול. תיאוריה שנתפשה בעיני גיאולוגים רבים כשנויה במחלוקת ואף עוררה התנגדויות רבות. מבחינתו, המודעה שפירסם היגינס בעיתון היתה לו הזדמנות להוכיח שהתיאוריה שלו נכונה.

שני השותפים הנלהבים שכרו את הציוד והמשיכו בעבודת החפירה. הבשורות, בעומק 180 מטר, טרם הגיעו, והכסף שעמד לרשותם נגמר שוב; החשש התחיל להתממש. את המשך העבודה הם עשו בהלוואות בתמורה לשעבוד נכסים, להיגינס כבר לא נשאר כלום ביד; עבורו הנפט היה קריטי, אחרת יפשוט רגל ויישאר עם הרי חול ואדמה חסרי כל תועלת ושימוש.

רגע לפני שתש כוחם, ואחרי שעומק הבור הגיע ל-347 מטר, המציאות השתנתה עבור שני היזמים. הבאר – לימים "הבאר של לוקאס" - התיזה נפט לגובה 50 מטר באוויר בקצב מטורף: 100 אלף חביות (4.2 מיליון גלונים) ליום - כל כך הרבה שסתימת הברז ארכה תשעה ימים שלמים.

החדשות על ספינדלטופ הגיעוו לכל פינה ברחבי ארה"ב. הימים שיבואו בהמשך הם תחילתו של עידן שגשוג במדינת טקסס ונהירה המונית של יזמים ואנשי עסקים שרצו להשתתף בחגיגה. בתוך שנה בלבד נוסדו יותר מ-500 חברות נפט ונפרשו יותר מ-280 משאבות בשדה. כמה שנים מאוחר יותר התגלה מאגר גדול נוסף מערבית לעיר בורקבורנט, עיירה קטנה בפאתי וויצ'יטה.

ביימונט, שמספר תושביה היה 10 אלף ביום שבו התגלה השדה, נהפכה בתוך שלושה חודשים בלבד לעיר בעלת חמישים אלף תושבים. וויצ'יטה חוותה פיצוץ אוכלוסין ונהפכה לאזור ריכוז עבור עולים חדשים שחיפשו עבודה לצד חברות שקמו בעקבות גילויי הנפט וחיפשו נואשות אחרי משרדים.

עם מעט משרדים וביקוש כה רב, אוהלים נהפכו לחלק מהנוף בעיר. היה זה פתרון יצירתי עבור חברות רבות שקמו בעקבות הבהלה אל הנפט. מי שנזעק להציל את המצב היה יזם נדל"ן צעיר בשם ג'יי.די. מקמאהון.

אפון הפלא של מקמאהון

המשקיעים חיפשו פתרון מהיר למצוקת הנדל"ן בעיר, ומקמאהון הצליח לגייס מהם 200 אלף דולר (2.9 מיליון דולר לפי ערך עדכני) להקמת בניין המשרדים על שם ניוביי-מקמאהון במרכז העיירה. ההצעה היתה מפתה והמשקיעים לא היססו לרגע, אז הם פיספסו את הדבר שהיחיד שמקמאהון לא טרח להבליט, והוא שיחידות המדידה שהוזנו בשרטוט הם באינצ'ים ולא רגל כפי שצפוי היה להיות.

"בעיית אי ההתאמה היחידה שהיתה בתרשים היא שהמדידות היו 1/12 מהמידות הנורמליות בתרשימים כאלה", כתב לוק וורם במגזין טקסס אסקייפ. "יחידת המידה רגל הוחלפה באינץ'. המשקיעים חשבו שהמבנה שלהם נועד להיות בניין ייחודי שממנו יראו את העיר אוקלהומה, בפועל הם קיבלו מבנה שמתאים יותר לאימון כבאים".

ואכן, עדויות מצביעות על כך שלמשקיעים לא התעורר שום חשד עד להשלמת הבניין. בצלו של המחסור בחללי משרדים הם היו נלהבים מכדי לעיין בדקויות של השרטוט, ולצערם גילו בדיעבד שהם בעלים של מבנה הדומה יותר לחדר מדרגות מאשר לבניין משרדים גבוה.

כך קרה שגורד השחקים שהובטח להם הוא בניין בעל ארבע קומות בלבד, כשהמידות שלו הם 40 רגל גובה (12 מטר), 12 לאורך (3.6 מטר) ו-9 רוחב (2.7 מטר). אם להחמיר את המצב יותר, חברת המעליות ששכר מקמאהון הריחה את העוקץ ונסוגה מהפרויקט בשל מימדיו הקטנים; המבקרים שרצו להגיע לקומות העליונות יכלו לעשות זאת בעזרת סולם חיצוני שהוצמד לבניין רק בעסקת פשרה, ובנוסף, הבניין היה כה צר, שחדר המדרגות בעצמו ניצל 25% מהשטח הכללי של הבניין.

"האלמוני שבישל את הרעיון המינמליסטי הזה שילשל לכיסו סכום שקרוב ל-200 אלף דולר, שאז ב-1920 נחשב לחתיכת כסף טוב", אומר וורם. "הכל נראה גבוה. האמת, תמונות קידום המכירות שצולמו מהמדרכה לידו עשו רושם שהבניין נעלם לתוך העננים, לא פחות מאפון הפלא של ג'ק".

עם השלמת הבנייה מקמאהון ארז מזוודות, ספר את מרבית הכסף שנותר לו מהעסקה, וברח. המשקיעים שחתומים על המחדל רדפו אחרי אמן ההונאה ללא הצלחה, וגם כשניסו לערב ערכאות משפטיות נגדו הם גילו שאין להם עילה לתביעה; מסתבר שהמשקיעים היו חפוזים מדי, הם עטו על המציאה שהציע להם מקמאהון ולא שמו לב לפרט המשמעותי ביותר בתוכנית שעליה חתמו: בפועל מימדי הבניין הם בדיוק כפי שהוצגו בשרטוט שעליו חתמו.

גורד השחקים הקטן ביותר בעולםצילום: ויקיפדיה

אבל עם ביקוש כה גדול, החברות אכלו את הכובע ונדחסו ככל האפשר בתוך החדרים הקטנים עד שהבהלה אל הנפט דעכה, אז התסכול צמח שוב והבניין הופקר עד כדי שכחה.

"זו לא היתה השקעה חכמה"

"גורד השחקים הקטן ביותר בעולם" נותר ריק למשך עשורים רבים. בין היתר הוא הספיק לעבור כמה אירועים שאיימו על קיומו, כמו שריפה שפרצה בו ב-1939 שהרסה את כל החלל הפנימי שלו, ועוד שתי סופות טורנדו. בהמשך הוא נהפך לבית המריבה עבור תושבי העיירה הקטנה - תושבים רבים חפצו בהעלמת הבניין מהנוף העירוני, לעומתם אחרים הגנו עליו בכל הכוח. לבסוף הסטטוס קוו נשמר בגלל עסקים ששכרו את הבניין בתקופות שונות, או שכפי שניתן היה לראות (אולי בקושי), מדובר על בניין כל כך קטן שהתושבים הזועמים לא שמו לב לקיומו.

ממצאי הפיאסקו הזה הם נדירים. המשקיעים הנבוכים שמרו מאז על שקט, והמוכר נעלם מבלי להשאיר פרטי כתובת חדשים. את העובדות על המחדל האדריכלי התושבים למדו רק ב-1991, כשהבניין נכלל במסגרת הרשימה של הוועדה למבנים היסטוריים שבסיכון. עד אז הוא היה נכס בבעלותם של ארגונים ללא מטרות רווח. רק לקראת תחילת המילניום הוא הוצע על ידי העירייה לרוכשים בניסיון לשקם ולשמר את המבנה ההיסטורי.

תאגיד אדריכלות בשם בונדי ושות' הוקסם מההצעה, ובשנת 2000 סידרו עסקה עם שותף נוסף, מרווין גרוב אלקטריק, שרכשו את הבניין עבור 3,748 דולר. עבודות שיפוץ החלו מיד ועלותם נאמדה ב-180 אלף דולר. עם קצת עזרה ומענקים שנתנה מועצת העיר, בניין Newby-McMahon שוחזר במלואו ב-2005.

"בכנות, זו לא היתה השקעה חכמה", אמר בונדי. "אבל כל כך הרבה אנשים רצו שהוא יישמר, וזה חלק בלתי נפרד מההיסטוריה המקומית שלנו". בביקור שערך לאחרונה באוניברסיטת הרווארד במסגרת כנס על בניית בנייני משרדים רבי קומות, בונדי ציין כהערת אגב את מעורבות משרדו בעסקת גורד השחקים הקטן בעולם, אלא שלפני סיום המפגש, הוא נקרא שוב לעלות ולספר את סיפורו של הבניין ואת ההיסטוריה שלו.

כיום, הבניין משמש יותר מכל אתר תיירותי עבור קומץ תיירים סקרנים. סוחרת עתיקות מקומית שכרה את הבניין לאחרונה והיא מוכרת שם עתיקות. בקומות העליונות, אשתו האמנית של בונדי, מרי, הפכה את הקומה השלישית לסטודיו שלה. מי שטבע את השם "גורד השחקים הקטן ביותר בעולם" הוא הסופר ההרפתקן רוברט ריפליי, שנתן לבניין את הכינוי במסגרת היצירה שלו "תאמינו או לא".

"גורד השחקים הקטן בעולם" הוכרז כנקודת ציון דרך בהיסטוריה של טקסס, והתווסף לרשם הלאומי של מקומות היסטוריים. כמו כן, הוא חלק בכיכר דיפו ההיסטורי של וויצ'יטה פולס. מעמדו ההיסטורי הפך אותו לאטרקציה תיירותית חיונית בעיר, הוא מציג למבקרים וריאציה ייחודית. הבניין מזכיר יותר מכל את הצד האפל והתחמני של התקופה, לא בדיוק הדבר האמיתי שרצו לזכור מהבהלה אל הנפט והזינוק התעשייתי שעיצב את הכלכלה האמריקאית לאורך השנים.

בעצם מדובר על ספק-אנדרטה-ספק מבנה לכבודו של אמן אשליות, שאחראי על אחת ההונאות המשמעותיות ביותר שחוותה מדינת טקסס מאז תחילת המאה העשרים. 

יאסר ואקד

יאסר ואקד | Footnotes

בלוגר מזה 10 שנים, עיתונאי פרילנסר. בוגר תואר ראשון בפילוסופיה ומדעי הרוח מאוניברסיטת ת"א ותואר שני מביה"ס הבינלאומי ומרכז לימודי גרמניה ואירופה של אוניברסיטת חיפה. זוכה מלגת NRW לסטודנטים מישראל (2015).

בעבר שימש יועץ פרלמנטרי בכנסת לתקופה קצרה, היה עוזר מחקר בביה"ס למדעי מדינה באוניברסיטת ת"א והיה עמית מחקר במכון בוצריוס לחקר החברה וההיסטוריה הגרמנית בת זמננו.

Footnotes [הערות שוליים], הוא בלוג העוסק בעיקר בסוגיות חברתיות-כלכליות של החברה הערבית, ונוגע - בין היתר - בסוגיות שוליות מכל העולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker