בין הסופר לעזה: שתי אנקדוטות על צום ומבצעים

העיריות משקיעות סכומי כסף גדולים בקישוט וחגיגות הרמדאן, ושוכחות לטפל בתשתיות ובמיגור האלימות ■ בינתיים, מפגן השרירים שמתרחש בגזרה הדרומית גובה חיי אדם ופוגע בשיעורי התעסוקה של העזתים. האם הישועה תבוא מטראמפ?

יאסר ואקד
יאסר ואקד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תקיפה ברצועת עזה
תקיפה ברצועת עזהצילום: Khalil Hamra/אי־פי

1. העיקר האוכל

זה מתחיל בדרך כלל כמה שבועות לפני תחילת הצום, בתחנות הרדיו בערבית (אלשמס ומקאן של תאגיד השידור) פרקי הפרסומות מתארכים והמפרסמים מתחרים על הכל, עד כדי סוג האורז שכדאי לצרוך בסעודה. בהמשך, וכמה ימים לקראת תחילת החודש, התחרות מסלימה בקרב על עלות סל הקניות, ועל שלל "המבצעים" שמחוררים את הכיס של הצם הממוצע.

ברשת אחת מעמידים - לכאורה - תותח, שבכל פעם שהוא יורה, לקוח בקופה לא משלם, באחרת היצירתיות לא פחות מרשימה: 'פאנוס' כלומר 'עֲשָׁשִׁית' במקום התותח; נדלק? לא שילמת!

על שלטי החוצות ברחובות מתנוססת הסיסמה: "האחריות שלי היא בריאות משפחתי" (מדובר על פרסומת ומבצע לשמן טיגון, כן?), "ורמדאן מתוק יותר עם נוטלה"! ועוד לא הגענו לשלב שבו כנאפה וקטאייף נהפכים לאימת חולי הסכרת ואחרים שמבלים לילות ארוכים בחדרי המיון ומחלקות הטיפול נמרץ בעקבות מנות יתר של סוכר. רק להזכיר, רמדאן אמור להיות חודש צום, ולא חודש זלילה.

"רבים מהמוסלמים מגדירים את חודש הרמדאן כהזדמנות ואירוע וזמן להעצמת הציות והגברת המעשים הטובים והוא אכן כך, אבל במקביל עליו להיות הזדמנות למחיקת העוונות", אמר מנהיג מוסלמי בכיר,  באחד הטורים שפירסם. "רבים מהמוסלמים מתכוננים אליו בהיותו הזדמנות להשביע את רעבם, למרות שעליו להיות הזדמנות להסרת נטל העוונות והחטאים".

אז אמר! בפועל, בחברות ורשתות המזון נרשמים כמו בכל שנה עלייה חדה ברווחים במהלך הרמדאן, כשעלות סל קניות ממוצע עוברת את 1,200 שקל, ובחודש זה רוב המשפחות נדרשות לשני סבבי קניות לפחות.

אירועי רמדאן ברהט ובטייבה ב-2017צילום: עדי סגל

ואם לא די בכך, השנה התחרות עוברת לגזרת הרשויות המקומיות: בעיריית טמרה דיווחו על הקצאת תקציב של 100 אלף שקל למטרת קישוטים ופעילויות תרבות הקשורות לחודש הצום; בעיריית חיפה התקציב שהוקצה הוא 250 אלף שקל; וברשות מקומית אחרת בעלת מניין תושבים נמוך יחסית שביקשה לא להזדהות, דווח על הקצאה של 200 אלף שקל שישמשו למיצגי אומנות, תערוכות ודוכנים, מעין גרסה איסלאמית של שוק חג מולד.

במעלות תרשיחא מתגאים שהפאנוס (הגרסה המוסלמית של עץ אשוח) שלהם גדולה מזו של שפרעם ומתנשא לגובה של 11 מטר. הכסף לכאורה מגיע מתקציב רווחה ואירועים שכל רשות מקבלת ממשרד הפנים ומפעל הפיס, לצד תרומות של חברות ואנשי עסקים הפועלים בתוך החברה הערבית.

התפאורה והסיסמאות שמקשטים את הרחובות והכסף שהושקע מרהיבים. אלא שבינתיים כבר בטקס השקת המיצג באחד היישובים פרצה קטטה בין המשתתפים, שבמהלכה אדם אחד נפצע ונזקק לטיפול ונשמעו קללות שכוונו בין היתר לאלוהים. מקרה אלים יותר התרחש בנצרת וכבר ביום הראשון של הצום, תוופיק זהר, עובר אורח, נהרג בזמן שעבר ליד מאפייה ברחוב דיאנה.

קינוחי רמדאן: קטאייף, אבטיח ומתוקים נוספיםצילום: מגד גוזני

בעצם, לרשויות הערביות חסרים מסגרות בלתי פורמליות, תוכניות למיגור תופעת האלימות לצד מחסור בתקציבים לתחזוק תשתיות ועוד. רק חבל שהבטן שווה יותר מהראש.

2. מחכים לטראמפ

בקיץ של 2014, ישראל יצאה "במבצע" במיוחד לתושבי עזה בחודש הרמדאן. למבצע קראו אז צוק איתן, והוא חורר את גופותיהם של יותר מ-2,100 פלסטינים והותיר יותר מ-10 אלף פצועים. על פי הערכות, ובעקבות 'המבצעים' שקדמו לו, עופרת יצוקה ועמוד ענן, שיעור האבטלה בעזה עולה כבר תריסר שנים ברציפות.

על פי נתוני הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה, שיעורי האבטלה ברצועת עזה ממשיכים לעלות בשיעור חד. מהנתונים עולה כי שיעור האבטלה בעזה הגיע בשנה שעברה ל-52%, (62% בקרב הצעירים) לעומת 44% בשנה שקדמה, בעוד בגדה המערבית היה 18% לעומת 19% ב-2017.

סירות דיג מול חופי עזה, ביום שישיצילום: AFP

הסיפור כמעט חזר על עצמו השנה. משחקי המיקוח שמתנהלים בין ישראל לחמאס גבו ב"סבב הסלמה קצר" לא פחות מ-25 הרוגים פלסטינים וארבעה ישראלים. למפגן השרירים שמתרחש בגזרה הדרומית אין תכלית! העזתים נואשים לאכול ובישראל מפחדים מהחימוש של חמאס ומפחדים על החיים שלהם.

שאלת הפיתוח הכלכלי של עזה היא כבר עמדה פוליטית בין ימין לשמאל. "גישה הרואה בפיתוח כלכלי בלם כלשהו להידרדרות ביטחונית היא גישה מגונה, שמאלנית, תמימה, שמעון פרסית, איכס". אמר רביב דרוקר בטור שפירסם ב"הארץ". "מי המשוגע שיעז להציג דבר כזה? אותם גנרלים שהביאו אותנו למצב הנורא הנוכחי מיד יסבירו, שדרך הנמל יבריחו נשק שובר שוויון, והמטוסים יתרסקו לנו על הבתים, וכספי הגז יבנו את חמאס".

בישראל מתעלמים מהעובדה שיש לשחרר את המצור על עזה ולעזור בפיתוח הכלכלי, אחרת המצב רק יחריף. לפי דיווחים, עשוי להיות פתרון לשיקום רצועת עזה במסגרת תוכנית המאה של טראמפ, כשסעודיה, ירדן, מצרים ואיחוד האמירויות הערביות תומכות ביוזמה.

בניינים שנהרסו בתקיפות צה"ל בבית לאהיא שברצועת עזה, אתמולצילום: Hatem Moussa/אי־פי

התוכנית להסדרת מציאות החיים בעזה כוללת הסכם רגיעה ארוך טווח בין ישראל לפלגים הפלסטינים, ולכאורה פרויקטים כלכליים לשיקום הרצועה ואפשרות למעבר סחורות לעזה דרך נמל בקפריסין. עם זאת, הערכות רבות אומרות שעסקת המאה היא כישלון שתחסל את פתרון המדינה הפלסטינית.

בינתיים ממתינים למוצא פיו של הנשיא טראמפ, ככל הנראה התגובות יהיו לפי הפתגם הערבי "צמים צמים, בסוף אוכלים בצל".

יאסר ואקד

יאסר ואקד | Footnotes

בלוגר מזה 10 שנים, עיתונאי פרילנסר. בוגר תואר ראשון בפילוסופיה ומדעי הרוח מאוניברסיטת ת"א ותואר שני מביה"ס הבינלאומי ומרכז לימודי גרמניה ואירופה של אוניברסיטת חיפה. זוכה מלגת NRW לסטודנטים מישראל (2015).

בעבר שימש יועץ פרלמנטרי בכנסת לתקופה קצרה, היה עוזר מחקר בביה"ס למדעי מדינה באוניברסיטת ת"א והיה עמית מחקר במכון בוצריוס לחקר החברה וההיסטוריה הגרמנית בת זמננו.

Footnotes [הערות שוליים], הוא בלוג העוסק בעיקר בסוגיות חברתיות-כלכליות של החברה הערבית, ונוגע - בין היתר - בסוגיות שוליות מכל העולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker