כך נהפך מנסור עבאס לממליך המלכים

לפני שנתיים ניסה ח"כ אחמד טיבי להגדיל את כוחה של תע"ל ברשימה המשותפת עם הצלחה חלקית. לפני שנה החליט מנסור עבאס לעשות צעד דומה - שהצליח מעל המשוער

יאסר ואקד
יאסר ואקד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנסור עבאס בביתו
מנסור עבאס בביתוצילום: גיל אליהו
יאסר ואקד
יאסר ואקד

לפני שנתיים, בבחירות מועד א', של אפריל 2019, לחברה הערבית היו שתי נציגות בכנסת: המפלגה של רע"ם-בל"ד ואחת של חד"ש-תע"ל. הסיפור של הבחירות ההן (מחזור א') התרחש בפברואר לפני הגשת הרשימות הסופיות לכנסת, המשא ומתן בין מרכיבי הרשימה הידרדר והקשיים התבטאו בניסיון של כל מפלגה להכתיב את הקצב שלה.

ח"כ אחמד טיבי (תע"ל) הכריז על פרישה עם מפלגתו, על רקע מחלוקת על האופן שבו יהיה הייצוג של כל מפלגה ברשימה. הוא טען כי יש לבצע סקר מוסכם שיקבע את הייצוג, שותפותיו התנגדו - והוא פרש.

טיבי ציין כי "ההחלטה להתמודד ברשימה נפרדת נובעת מכך ששאר המפלגות ברשימה המשותפת דחו את ההצעה של תע"ל, לשתף את הציבור הערבי בקביעת הרשימה באמצעות סקרים מקצועיים או פריימריז פתוחים בחברה הערבית".

טיבי דרש בין היתר את ראשות הרשימה. הנשק שהיה לו ביד הוא סקרים שהתפרסמו אז, שהעניקו לו 8-5 מנדטים. אותם סקרים, אגב, העניקו לשאר שלושת מרכיבי הרשימה המשותפת ביחד 6 מנדטים, מה שאומר שהכוח האלקטורלי של תע"ל שווה יותר משני ח"כים בתוך העשירייה של הרשימה.

בוועידת המפלגה הכריז טיבי כי מפלגתו "תרוץ לבד בבחירות הקרובות ברשימה שתייצג את הפסיפס של החברה הערבית". הוא קרא לשלוש המפלגות האחרות - חד"ש, בל"ד ורע"ם - לחתום עם תע"ל על הסכם עודפים.

מזכ"ל בל"ד, ד"ר מטאנס, תקף את טיבי, ואמר בתגובה כי "החלטתו של ח"כ טיבי לפרק את הרשימה המשותפת היתה צפויה, במיוחד לאור ניסיונותיו בשבועות האחרונים לסחוט עוד מנדטים משאר המפלגות. טיבי עושה זאת על אף שבמשך 20 שנות כהונה בכנסת מעולם לא רץ ברשימה עצמאית ולא עמד במבחן הבוחר".

יותר מחודש ניסו נציגים מהמפלגות הערביות השונות לגבש נוסחה מוסכמת לריצה חוזרת ברשימה מאוחדת לכנסת, אולם כמעט כל המהלכים כשלו. בסופו של דבר נקבע כי ארבע המפלגות שהרכיבו את הרשימה המשותפת בכנסת היוצאת - חד"ש, תע"ל, בל"ד ורע"ם - יתפצלו לשתי סיעות נפרדות: בל"ד תרוץ ברשימה מאוחדת עם רע"ם, וחד"ש התאחדה לרשימה אחת עם תע"ל, כאשר טיבי ועודה ישמשו יושבי ראש משותפים ברשימה המאוחדת.

בחד"ש התעקשו על עודה בראשות הרשימה. תע"ל דרשה את חמשת המנדטים. ההסכם שנחתם מאוחר יותר העניק לכל אחת את שביקשה, וטיבי התקפל, מה שהתברר כניסיון למקסם את הייצוג של מפלגתו בכנסת ותו לא, אלא שבל"ד ורע"ם מיהרו לסגור ביניהן על ריצה משותפת מחשש שייאלצו לרוץ כל אחת לבד, ולסכן את מעמדן הפרלמנטרי.

קמפיינים לבחירות, אפריל 2021. לבית המשפט נמאס להיות מותקףצילום: אליהו הרשקוביץ

ממליך המלכים

לפני שנה, מנסור עבאס החליט להיות טיבי משודרג; הוא ניסה לכפות את עמדת התנועה האיסלאמית כעמדה מובילה ברשימה המשותפת, התעקש על סוגיית הלהט"בים, ביקש ראשות מפלגה וייצוג נוסף במקומות ריאליים ומרח את המשא ומתן עד שנהפך בלתי אפשרי.

הניסיון שלו התקבל בזלזול מוחלט - רבים פיקפקו ביכולתה של רע"ם לעבור את אחוז החסימה, והמהלך של עבאס נתפש כהתאבדות פוליטית. אבל קמפיין אגריסיבי שהדגיש ביתר שאת סוגיות שמרניות בחברה הערבית, ותקף בין היתר גם את ח"כ עאידה תומא סולימאן, בטענה שהתנגדה לחיג'אב והתנגדה לדת (דבריה הוצאו מהקשרם בכוונה), הוציא את השד הרע מהציבור הערבי השמרן - והתוצאה היא שציבור גדול סלד מהרשימה המשותפת, ורע"ם - זו שכמעט שלא עברה את אחוז החסימה באף סקר - התגלתה כהפתעת הסבב, עם 4 מנדטים; 45 אלף קולות פחות מכל שלושת המרכיבים שנותרו במשותפת יחדיו.

השאלה כרגע היא האם הרשימה המשותפת תחזור להיות משותפת קלאסית. ברור שיהיו ניסיונות לאחד כוחות שוב, וזו עמדתה של ועדת המעקב שדוחפת לכינונה של רשימה משותפת עם ארבע צלעות. אבל מה שלא יהיה, הנציגה הפוליטית הבכירה של החברה הערבית היא רע"ם והתנועה האיסלאמית, והסיבה לכך היא שבכל משא ומתן שיהיה עם נציגויות החברה הערבית, היא זו שתכתיב את הטון, והיא זו שתזכה לנוכחות מוגברת במקומות הריאליים של הרשימה המשותפת אם תהיה.

עד אז, מנסור עבאס הוא ממליך המלכים והוא זה שיחליט מי יהיה ראש ממשלה בישראל, ולא מן הנמנע שיכתיב גם איך יראה הייצוג הערבי המשותף.

יאסר ואקד

יאסר ואקד | Footnotes

בלוגר מזה 10 שנים, עיתונאי פרילנסר. בוגר תואר ראשון בפילוסופיה ומדעי הרוח מאוניברסיטת ת"א ותואר שני מביה"ס הבינלאומי ומרכז לימודי גרמניה ואירופה של אוניברסיטת חיפה. זוכה מלגת NRW לסטודנטים מישראל (2015).

בעבר שימש יועץ פרלמנטרי בכנסת לתקופה קצרה, היה עוזר מחקר בביה"ס למדעי מדינה באוניברסיטת ת"א והיה עמית מחקר במכון בוצריוס לחקר החברה וההיסטוריה הגרמנית בת זמננו.

Footnotes [הערות שוליים], הוא בלוג העוסק בעיקר בסוגיות חברתיות-כלכליות של החברה הערבית, ונוגע - בין היתר - בסוגיות שוליות מכל העולם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו