החזרה לשגרה הוכיחה: היה מוקדם להספיד את הקניונים

הקניונים ספגו ב-2020 ירידה של כ-30% בפדיונות בממוצע, אבל הם צפוים להתאושש. לאחר סיום הסגרים וההיתר לפתוח חנויות, הציבור חזר לקניונים בהמוניו והשלים את הפערים מתקופת הקורונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קניון מלחה בירושלים. המכירות בקניונים שברו במארס-אפריל שיא של 30 שנה
קניון מלחה בירושלים. המכירות בקניונים שברו במארס-אפריל שיא של 30 שנה צילום: אמיל סלמן

2020, השנה שבה התפרצה הקורונה, היתה אחת השנים הגרועות לכלכלת ישראל - גם בתחום המסחר הפיזי. אשתקד, הקניונים ספגו ירידה של כ-30% בפדיונות בממוצע. משבר הקורונה אילץ את הקונים לעבור לאונליין והעלה חשש משינוי הרגלים בטווח הארוך, ככל שהסגרים היו ממושכים והדוקים יותר.

בעת סגירת הקניונים, התחושה היתה שמעתה כוחם של השוכרים יהיה על העליונה. במהלך הקורונה הקניונים העניקו הטבות והנחות בדמי השכירות, ויש מי שחשב שמצב זה יימשך גם אחרי המגפה.

יש פרשנים שטענו כי השנים הטובות של הקניונים בישראל הסתיימו, בשל האיום ממסחר באונליין שקיבל דחיפה משמעותית וזריקת מרץ. הם סברו כי העליות ברכישות באונליין יגרמו לציבור להעדיף אפיק קניות זה וראו את הקורונה ככזאת שתשנה את הרגלי הצריכה בטווח הארוך. עם זאת, בין סגר לסגר, כשהמשק נפתח, היה ניתן לראות עדויות לכך שהציבור חוזר בהמוניו לרכוש בקניונים, כשתורים ארוכים השתרכו מחוץ לחנויות.

האם הקניונים בישראל עתידים להיעלם בגלל המעבר לאונליין?

על פי אתר הסטטיסטיקה הבינלאומי Statista, צפויה צמיחה של 10% במסחר באונליין ב-2021 בהשוואה ל-2020. שיעור עלייה דומה צפויה להירשם גם ב-2020. לכאורה, נראה שהמסחר באונליין צומח מהר על חשבון המסחר הפיזי. המגמה הזאת בולטת יותר במדינות עם מאפיינים דמוגרפיים וכלכליים שונים מישראל.

האם הקורונה היא אירוע מכונן שיעביר את הציבור לאונליין ויסגור את הקניונים?

העובדות מראות כי לאחר סיום הסגרים וההיתר לפתוח חנויות וקניונים, הציבור חזר לקניונים בהמוניו והשלים את הפערים מתקופת הקורונה. זהו סימן חיובי מאוד, שכן אם היה מדובר בשינוי הרגלים דרמטי היינו מצפים לתנועת קונים דלילה הרבה יותר.

על פי נתונים שנאספנו על ידנו (חברת ירון ספקטור שמאות מקרקעין) בקרב מדגם משמעותי של קניונים, המכירות בקניונים שברו במארס-אפריל שיא של 30 שנה. נתונים אלה דומים גם לאלה של חברת המחקר ריס ומלמדים כי הפדיונות בקניונים בחודשים אלה, שהיו החודשים הראשונים שבהם יצאנו מהסגרים, רשמו זינוק של 23.5%, לעומת מארס-אפריל 2020. עם זאת, כדי לבחון את המצב בצורה מדויקת יותר, יהיה צורך בחזרה מלאה לשגרה.

הכוחות שמאפשרים למסחר הפיזי לצמוח לצד הסחר אונליין

בכל הנוגע למצב במשק, נראה כי השיפור בכלכלה הישראלית, החזרה לשגרה והירידה בשיעור האבטלה תחזיר את החוסן של הצרכן הישראלי. כל אלה יבואו לידי ביטוי גם במרכזי הקניות. בנק ישראל מעריך כי קצב הצמיחה של המשק יסתכם ב-2021 ב-6.3% וב-2020 הצמיחה צפויה להסתכם ב-5%, כחלק מהתאוששות ממשבר הקורונה. צמיחה חזקה במשק תתרום לגידול בביקושים ולתנועת קונים אל מרכזי הקניות.

יש מגמות שתומכות בהמשך הצמיחה של המסחר הפיזי בישראל, כמו קצב הגידול באוכלוסייה, שעומד על כ-1.8%. מדובר בקצב הגידול השני בגובהו ב-OECD. הגידול באוכלוסייה יוצר ביקוש מובנה לשטחי מסחר פיזיים שגדל משנה לשנה.

מגמה נוספת היא קצב הגידול המהיר באוכלוסיות החרדית והערבית, שפחות מעורבות במסחר באונליין ותרבות הרכישה בקניונים הגיעה אליהן באיחור. גורם נוסף שתומך בהמשך הצמיחה של המחסר הפיזי בישראל הוא העלייה השנתית של השכר הממוצע במשק, שעומדת על 1.7%-3.6% בכל שנה. העלייה בהכנסה המשפחתית מתורגמת גם לשיפור ברמת החיים ולצמיחה במסחר הפיזי המקומי.

רמת הפעילות בקניונים ובפאואר סנטרים תחזור למצב פוסט קורונה

הקורונה היא ללא ספק אירוע משמעותי שהגביר את האימוץ של מסחר באונליין. כנראה שיהיו לו השלכות על הגדלת הסחר האלקטרוני על חשבון המסחר הפיזי. יש רשתות בישראל שצמצמו ומצמצמות פעילות פיזית לטובת המסחר באונליין. מנגד, אחרות מגיעות לישראל כדי להקים חנויות פיזיות ומתחרות על מיקומים.

הצפי הוא שלאחר החזרה המלאה לשגרה היקף תנועת הקונים והמכירות בקניונים ובפאואר סנטרים יישאר גבוה ודומה למה שהיה ערב המשבר. בחלק מהערים רמת הפעילות עשויה לגדול ככל שקצב הצמיחה בישראל יהיה גבוה יותר, בזכות מנועים כמו היי-טק, עליית השכר והירידה באבטלה.

המסחר באונליין אינו חף מבעיות כגון עלות הובלה, החזרת מוצרים, היעדר אפשרויות מדידה והתאמה, שיהוי עד קבלת המוצר ועוד. אבל היתרון המרכזי שלו היה ונשאר מחיר זול.

בהיעדר יתרון למחיר, הקנייה המקוונת נחותה מקנייה פיזית. המגמה בישראל היא התחזקות של מרכזי הקניות הפתוחים בערים. אותם מרכזים מציעים דמי שכירות נוחים יותר בהשוואה לקניונים, וכך מאפשרים לחנויות שפועלות מהן להציע מחירים תחרותיים יותר לרכישות באונליין. כך החנויות הפיזיות מתאימות את עצמן לתחרות שנוצרה בעקבות האינטרנט.

ירון ספקטור

ירון ספקטור | ירון ספקטור

ירון ספקטור הוא כלכלן ושמאי מקרקעין ובעלים של חברת השמאים הגדולה בישראל במונחי היקף שומות, על פי הדירוג של 100 Dun's. ספקטור נמנה על בכירי השמאים בישראל ומומחה בהערכות שווי מקרקעין ונדל"ן מסחרי, מגורים ומלונאות. הוא בעל תואר M.B.A במנהל עסקים מאוניברסיטת בר אילן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker