מהפיכת הבלוקצ'יין: את המנגינה הזו גם האוזר לא יכול להפסיק - יניב חברון - הבלוג של יניב חברון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מהפיכת הבלוקצ'יין: את המנגינה הזו גם האוזר לא יכול להפסיק

בחודש האחרון מסתמן שגם חברות ותיקות וגדולות יותר צפויות לעשות את צעדיהן הראשונים בתחום, בעיקר אלו שיש להן פחות מה להפסיד, ושהבלוקצ‘יין פותח עבורן הזדמנויות עם פוטנציאל אינסופי

19תגובות
בלוקצ'יין

מעל 30 חברות ציבוריות בעולם שינו את האסטרטגיה העסקית שלהן ב-2017, ונכנסו לתחום הבלוקצ‘יין. אל תטעו, כשאני אומר תחום הבלוקצ‘יין אני מתכוון גם למטבעות הווירטואליים המהווים חלק בלתי נפרד מהכלכלה שמאחוריה עומדת הטכנולוגיה פורצת הדרך הזו. ושלא ימכרו לכם סיפורים כמו "אני מאמין בבלוקצ'יין אבל לא מאמין במטבעות".

בחודש האחרון מסתמן שגם חברות ותיקות וגדולות יותר צפויות לעשות את צעדיהן הראשונים בתחום, בעיקר אלו שיש להן פחות מה להפסיד, ושהבלוקצ‘יין פותח עבורן הזדמנויות עם פוטנציאל אינסופי. חברות אלו צפויות לאמץ מודלים מוכרים, שטכנולוגיית הבלוקצ'יין אמורה לשפר ואף לבנות מחדש. מודלים כאלה ניתן למצוא בתחום הנדל"ן, הפיננסים, ההיסטוריה הרפואית, הזכויות בנכסים דיגיטליים, התקשורת המסחר ועוד.

אחת הדוגמאות הבולטות מהתקופה האחרונה היתה הכניסה של חברה ותיקה מאוד בתחום הצילום, שנחשבה למובילה ולפורצת דרך בשלבים שונים במהלך המאה ה-20, אבל הגיעה לפשיטת רגל ב-2012. המותג החזק של חברת קודאק עושה את דרכו לעולם הבלוקצ'יין בעזרת אחד השימושים היותר מתבקשים של הטכנולוגיה - רישום זכויות על תמונות ומוצרים דיגיטליים נוספים והבטחת קבלת התמלוגים עבורם.

במילים פשוטות יותר - החברה הודיעה כי בכוונתה לבנות רשת בלוקצ'יין, שעליה יוכלו צלמים מקצועיים או חובבים לרשום זכויות על תמונות, וכמובן לקבל תמלוגים עבור התמונה שלהם ממשתמשים אחרים שיבחרו להשתמש באותה תמונה (עד כאן הטכנולוגיה). על תשתית הבלוקצ'יין של החברה ניתן יהיה לפעול בעזרת מטבע ייעודית. כך למשל, כדי לשלם עבור השימוש בתמונה, ניתן יהיה להשתמש במטבע שיקרא "KODAKCoin", ושעל פי הדיווחים ברשת כבר ההיצע שלו כבר חוסל במכירה הראשונית (על פי המקובל בתחום, מוכרים חלק מהמטבעות עוד לפני השקת הטכנולוגיה, כדי לממן את עלויות הפיתוח שלה).

לאלו מביניכם שכבר מבינים את הפוטנציאל האדיר שמאחורי הרעיון המהפכני של רישום זכויות על תמונות, שירים, סרטים או כל נכס דיגטלי על גבי רשת בלוקצ'יין יעודית, באופן שיבטיח ויארגן את קבלת התמלוגים עבורם באופן לא מתווך - ובכן, כן. "חשבו על זה קודם, לפני, זה לא משנה….". 

קודאק קאש מיינר - מכונת כריית ביטקוין ממותגת קודאק
קודאק

כפי שציינתי קודם, קודאק לא המציאה פה שימוש חדש עבור טכנולוגיית הבלוקצ'יין, וישנם מספר סטארט-אפים שכבר עושים את זה. אך אף כי אין פה חידוש של ממש, מניית Kodak, הנסחרת בבורסה בניו יורק ((KODK), רשמה ביום ההודעה על הפיתוח החדש זינוק מדהים של יותר מ-300%, והחברה הגיעה לשווי שוק של יותר מ-400 מיליון דולר, אם כי מאז התקררה קצת, ושוויה ירד ל-350 מיליון דולר "בלבד".

הסיבה העקרית לעליות החדות שנרשמו, היא שעידן הבלוקצ'יין נמצא עדיין בחיתוליו, והתחרות על המשתמשים רק החלה. אנחנו עוד רחוקים מהשלב שבו נדע איזו תשתית (רשת בלקוצ'יין) או איזו אפליקציה (שימוש פרקטי מסוים) יאומץ בפועל על ידי הציבור. במקרה של קודאק, המוניטין הוותיק של החברה - בכל זאת 130 שנה לא הולכות ברגל - מעניק לה יתרון תחרותי מובהק, וממקם אותה באופן טבעי על פני הראדר של המשקיעים.

מלבד בניית בלוקצ'יין לרישום זכויות על נכסים דיגטליים, החברה גם החליטה להשכיר זיכיון לשימוש בשם שלה לחברה אחרת בשם Spotlight, שמשכירה מכונות כרייה לביטקויין בשם "KashMiner". עלות ההשכרה של מכונה כזו לשנתיים הנה 3,400 דולר, כאשר לטענת החברה ניתן יהיה להרוויח באמצעותה כ-9,000 דולר במהלך התקופה.

הרציונל במעבר של קודאק לתחום הבלוקצ'יין, בשילוב עם המוניטין שלה - שיש לו זיקה ברורה לעולם הצילום ושעשוי לתת לה יתרון משמעותי בתחרות - לא דורש הסבר. אבל גם חברות ללא כל זיקה מיוחדת לתחום יישום ספציפי החליטו לעשות שינוי אסרטגי לכיוון הבלוקצ'יין. חברות אלו בעצם עושות שימוש ב"מכשיר הציבורי" (החברה הבורסאית) כדי להנגיש הזדמנות השקעה בבלוקצ'יין לקהל הרחב. הן למעשה מנצלות את המצב הנוכחי, שבו קיים ביקוש הגדול לחשיפה לתחום מצד המשקיעים, לצד מחסור בהיצע למכשירי השקעה שבעזרתם יכולים משקיעים פשוטים להיחשף להתקדמות בפיתוח טכנולוגיית הבלוקצ'יין והמטבעות הקריפטוגרפיים.

אחת הדוגמאות הבולטות מהתקופה האחרונה היא זו של חברה לייצור משקעות קלים (תה קר) בשם "Long Island Iced Tea", שבחודש שעבר שינתה את שמה ל-Long Blockchain Corp, והודיעה כי תחל לעסוק בכרייה של מטבעות. החברה, שנסחרת בנסד"ק, הזמינה כ-1,000 מכונות כרייה מענקית ציוד הכרייה הסינית Bitmain, ומאז זינק שווי המנייה שלה ביותר מ-200%, והביא את שווי השוק של החברה ליותר מ-60 מיליון דולר. בתקופה הקרובה מגמה זו עשויה להתרחב, כאשר תעשיית הכרייה - שכ-80% ממנה מצוי בסין, נמצאת תחת איום רגולטורי ותיאלץ, ככל הנראה, להעתיק את מיקומה לאזורים גיאוגרפיים אוהדים יותר.

דוגמה נוספת היא זו של סטארט-אפ קטן בשם  LongFin Corp, שעסק בפתרונות להלוואות קטנות, והכריז על שינוי אסטרטגיה ועל כניסה לתחום הבלוקצ'יין. לצורך כך רכש הסטארט-אפ חברה קטנה בשם ziddu.com, שמפתחת מערכת למיקרו הלוואות על גבי בלוקצ'יין.

גם כאן, השימוש בבלוקצ'יין למטרת הלוואות אינו רעיון חדשני, כאשר היתרון הגדול הוא רישום ויישום תנאי ההלוואה על גבי רשת הבלוקצ'יין, דבר שמאפשר פיזור גלובלי אמיתי ללא צורך במערכת הבנקאית. בנקים ברחבי העולם בודקים גם הם את השימוש בטכנולוגיה זה מספר שנים, לצורך שיפור הביצועים העסקיים שלהם, ואני מוכן להמר שגם ענקיות הלוואות P2P כגון ”קלאב לנדינג“ יודיעו בקרוב כי הן בוחנות את השימוש בטכנולוגיה לצורך הרחבת עסקיהן.

גם במקרה הזה השימוש בחברה הבורסאית מיועד לספק לציבור חשיפה לתחום הבלוקצ‘יין. מצידה של החברה המטרה היא לנצל את הביקוש האדיר הקיים בקרב הציבור לההשקעות בתחום. מניית החברה, אגב, טסה ביותר מ-1,500% ושווי השוק שלה הגיע ליותר מ-2 מיליארד דולר.

בלוקצ'יין
בלומברג

בועת ה"דוט ציין"?

רבים מעריכים כי עצם התוספת של המילה בלוקצ'יין לשמן של חברות ציבוריות שונות ברחבי העולם, יכול להוסיף לערכן עשרות עד מאות אחוזים בתוך ימים ספורים. זה מזכיר מעט את ימי הבועה שלפני שנות ה-2000, כאשר החברות ניסו לרכב על גל ההתלהבות מהאינטרנט באמצעות הוספת הסיומת דוט קום. קשה להתעלם מכך שבטענות אלו יש, לכל הפחות, קורטוב של אמת.

אומנם הרעיונות והיישומים המובטחים בעזרת הבלוקצ'יין הם לא פחות מהפכנים מאלו שנשאה בחובה רשת האיטרנט, והם מבטיחים כלכלה טובה ושיווניות יותר, אבל בשלב זה המהפכה נמצאת בשלבים ראשוניים בלבד. הטכנולוגיה עדיין לא זוכה לאימוץ של ממש בחיי היום יום שלנו - אם כי בוודאות גבוהה ביותר זה אכן יקרה בהמשך. כדי להמחיש את העניין טוב יותר, נסו לתאר היום עסק שלא מתנהל על גבי האינטרנט? ובכן - לא תמצאו הרבה כאלה, ואלו שלא התאימו את עצמם למהפכה הוותיקה סוגרים את שעריהם או, סביר יותר, כבר עשו זאת מזמן.

2018 תהיה השנה שבה חברות ציבוריות רבות בעולם יצטרפו למגמה, ואני מהמר שביניהן נוכל למצוא גם חברות מבוססות שחוששות לאבד את מעמדן כמובילות בתחומן. השאלה היא כמובן האם הן יכולות להרשות לעצמן לשנות את כיוון ההתמחות שלהן, ולרכז את כל מאמציהן כדי להוביל את מהפכת הבלוקצ'יין בענף שבו הן עוסקות.

אכזבות והפסדים של כספי משקיעים בטוח שיהיו פה, ומנגד יהיו גם הצלחות. בשני העשורים האחרונים מדינות הפנימו שחובה עליהן לעודד קדמה טכנולוגית כדי שלא לבלום את הצמיחה. זה הוא בדיוק המקום שבו על הרגולטורים לאזור אומץ, ולתת לציבור גישה מבוקרת לאותה קדמה, הן ברמת השקעה והן ברמת השימוש.

פעמים רבות אנו עדים לכך שרגולטורים עומדים מאחורי סיסמאות של "הגנה על הציבור". בתור הורה אחראי, למדתי שחובתי היא ללמד ולהכין את הילדות שלי לעולם שבחוץ, אך בשום אופן לא לחסום עבורן את הגישה לתוכו (שכן גם ככה הן ימהרו למצוא את הדרך אליו), אלא לחשוף אותן בצורה מבוקרת, כדי שילמדו כיצד לשרוד ולנווט בו בהצלחה.

 

 

 

 

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מסעדה בקלימנוס

מנהל מסעדה לא ענה למייל בעת חופשה - ופוטר. מה קבע בית המשפט?

העידן הדיגיטלי הביא לחיינו הרחבה כמעט בלתי מוגבלת של שעות העבודה - טלפונים, מיילים והודעות בלתי פוסקות, לפני ואחרי שעות העבודה, ובלי שכר על שעות נוספות. במדינות שונות נפסקו חוקים שונים שניסו להסדיר את הסוגיה

כתבות שאולי פיספסתם

*#