אז למה לעזאזל הדולר עדיף על הביטקוין?

כי ממשלת ארה"ב עומדת מאחוריו, אי אפשר לזייף אותו ואפשר למנוע באמצעותו הלבנת כספים - ועוד שבעה מיתוסים שבגללם הדולר דווקא לא עדיף על פני הביטקוין

יניב חברון
יניב חברון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים27
מטבע ביטקוין על רקע שטר של דולר
צילום: בלומברג

ב-18 בדצמבר יחלו להיסחר חוזים על הביטקוין, ואם מחיר של 11,000 דולר נראה גבוה, תחשבו מה יקרה במידה וכסף מוסדי "יחליט" להחשף לביטקוין על ידי קניית חוזי לונג. אז בינתיים הביטקוין משמש בעיקר כסחורה להשקעה, למרות שביפן הוא מוכר על ידי הרשויות כמטבע, אבל אף אחד עדיין לא רואה אותו או מטבעות דומים לו מחליפים את הדולר.

10 סיבות למה הדולר יותר טוב מהביטקוין:

1. כי את הדולר אתה לא יכול לזייף? - טעות! אתה יכול לזייף את שטרות הדולר אבל אתה ממש לא יכול לזייף את הביטקוין.

2. כי על הדולר יש שליטה כי הבנק המרכזי עומד מאחוריו? - טעות! בעשור האחרון הבנק המרכזי בארה“ב הדפיס טריליוני דולרים ולקח בתמורה יותר מ-4 טריליון דולר נכסים מהציבור. לעומת זאת את הביטקוין לא ניתן לשכפל ללא שליטה בכל פעם שקובעי המדיניות מחליטים, הכמות ידועה מראש (21 מיליון מטבעות לא כולל פיצולים) והכמות תגיע לשיא בשנת 2140 בערך.

3. כי ממשלת ארה“ב עומדת מאחורי הדולר? - טעות! הטענה כי ממשלת ארה“ב עומדת מאחורי הדולר היא אשליה. במידה וערך הדולר יורד, ממשלת ארה“ב אינה אחראית. נכון להיות אזרחי העולם מאמינים בדולר (גם בין, בליש"ט ובאירו) ומשתמשים בו למטרות סחר כאשר אנשים רוצים להחליף בניהם נכסים (זה השימוש במטבע). במידה והאמון יינתן במטבע דיגיטלי מבוזר, ניתן יהיה לסחור גם  בעזרתו.

4. כי ממשלת ארה“ב והבנק המרכזי האמריקאי יודעים בדיוק כיצד לווסת את כמות הכסף המתאימה למשק? - טעות! הבנק המרכזי בארה"ב הדפיס כמויות עצומות של כסף כסוג של ניסוי וטעיה אבל אף אחד מהבנקים המרכזיים לא יודעים מהי כמות הכסף הראויה, אלא בדיעבד.

5. כי ממשלת ארה“ב לעולם לא תיפשוט רגל? - טעות! ממשלת ארה“ב לא תיפשוט רגל כל עוד העולם יקבל דולרים מתוך אמון, אבל מה יקרה אם יום אחד האמון הזה ייעלם?

6. כי הדולר היום הוא הנכס הנוח ביותר להעברה וניתן להשתמש בו בכל מקום? - טעות! הדולר אולי יותר מקובל בעולם, אבל ברור כי הרבה יותר נוח, מהיר ויעיל להעביר ביטקוין או מטבעות דיגיטליים ללא גבולות גיאוגרפיים וללא מגבלות בסכום.

7. כי המדיניות המוניטרית חייבית להיות מנוהלת ע“י בנקים מרכזיים שיודעים כיצד להגיב למשברים? - טעות! רוב המוסדות המוניטריים מדפיסים כסף בתגובה לנתונים היסטוריים. בעשור האחרון בנקים מרכזיים בעולם הדפיסו קרוב ל-20 טריליון דולר והעבירו נכסים מהציבור לחזקתם במה שמכונה בשפה המקוצועית "seigniorage". לעומת זאת, בעולם של מטבעות דיגיטליים, יש נוסחאות קבועות לכרייה ("הדפסת כסף"), אין מרכז שליטה אחד שיש לו את הכוח לקחת נכסים מהציבור ע“י הדפסת הכסף.

8. כי בעזרת הדולר ניתן למנוע הלבנת כספים? - טעות! כ-20% מהכלכלה המערבית הינה כלכלה שחורה שאינה מוצהרת. לעומת זאת בעזרת הכסף הדיגיטליה וטכנולוגיות זהות המתפתחות כיום על הבלוקצ‘יין, יהיה ניתן בקלות לאתר כל עיסקה, למנוע את העלמות המס ולהילחם באמת בתופעת הכלכלה השחורה.

9. כי הדולר כמו מטבעות של ממשלות שונות מאפשר להן לטפח את החברה ולתמוך בחלשים בה? טעות! אי השיוויון בארה“ב ממשיך לעלות כאשר המדיניות המוניטרית בעשור האחרון תמכה בעיקר בבעלי הנכסים, הפיננסים והראליים (בעשירים אם לא הבנתם, למה חשבתם שטראמפ נבחר להיות נשיא). בקרן המטבע טוענים כי מדינות שבהם המוסדות ”חלשים“ (מיליה יפה למושחתים) רצוי כי יאמצו מטבעות דיגיטליים, אבל למה לא בארה“ב?

10. כי אין דבר יותר בטוח מדולר בבנק? - טעות! בנקים יכולים להיכשל ואז המפקיד צריך להתפלל כדי לקבל את כספו (בארה“ב יש ביטוח, אז יש). אומנם הבנק המרכזי שוב ידפיס כסף כדי להציל הבנקים במקרה של כישלון אבל מה אם הפעם גם הבנק המרכזי יאבד את האמון של הציבור שניתן לו עד כה? לעומת זאת מטבע דיגטלי הוא שלך כל עוד המפתח לארנק שלך נמצא ברשותך ואתה לא מאבד אותו.

אז עד עכשיו בטח הבנתם שסיבה אמיתית למה הדולר עדיף על ביטקוין - לא ממש מצאתי. בטח חלקכם ילינו על כך שלא התייחסתי לתנודתיות של הביטקוין, לאפשרות לאבד את המפתח לארנק, לעלות הטרנזקציה היקרה על רשת הביטקוין, ולכם ואני אומר - מה אתם משווים? הדולר הוא מטבע של יותר מ-200 שנה, ולעומתו הביטקוין עדין לא סגר עשור. חכו!

יניב חברון

יניב חברון | יניב חברון

יניב חברון, מנכ”ל חברת TigerEx. בעבר שימש כלכלן הראשי הראשי של בית ההשקעות אקסלנס ומנהל מחלקת המחקר והאסטרטגיה של אקסלנס.

טרם כניסתו לאקסלנס שימש אנליסט בכיר במחלקת המחקר והמאקרו בפסגות.

בנוסף משמש מזה יותר מ-10 שנים כמרצה בבית הספר לכלכלה של המכללה למינהל.

בן 40, נשוי+ 3, בעל תואר שני (M.A) בכלכלה מאוניברסיטת תל אביב. 

(תצלום: עופר וקנין)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker