מרוב דובים לא רואים את היער

שוקי המניות קורסים מתחילת השנה והמנתחים השונים בוחנים עמוק לאחור כדי למצוא מתי בפעם האחרונה ה-S&P 500 ירד ב8% מתחילת השנה ובתוך שבועיים

יניב חברון
יניב חברון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7

שוקי המניות קורסים מתחילת השנה והמנתחים השונים בוחנים עמוק לאחור כדי למצוא מתי בפעם האחרונה ה-S&P 500 ירד ב8% מתחילת השנה ובתוך שבועיים. לפחות ע”פ CNBC זה לא קרה כבר 3 עשורים.

לפני שנעסוק בהסתברות למפולת בשוקי המניות, חייבים להזכיר כי חלק מהמדדים המובילים בעולם כבר מצויים בטריטוריה דובית והשאלה היא האם יצליחו לצאת ממנה ממש בקרוב כפי שקרה באוגוסט האחרון.

המשקיעים בעולם חוששים, אבל בעצם ממה?

דוב מספר 1 - המלחמה על נתח שוק בסקטור הנפט, הובילה למלחמת מחירים רצחנית והגדלת היצעים שכבר היום לא ברור מי באמת מרוויח ממנה. בינתיים, הצלילה במחיר הזהב השחור מאיימת למוטט חברות רבות בסקטור, עלויות המימון של האפיק כולו עלו בחדות ומשכו איתן את כלל עליות המימון ויש כאלה החוששים מגל של פשיטות רגל שיתפשט גם למערכת הבנקאית. הבנקים אומנם מצויים בריבית אפס, אך האם יש באמת עוד מקום להזרמה של נזילות.

דוב מספר 2 – בהמשך לדוב מספר 1, הסנקציות על איראן אמורות לפוג ביום שני הקרוב והמשקיעים חוששים מהצפה נוספת של חביות הנפט בעולם שרק תלחץ את המחירים כלפי מטה עוד יותר. בסך הכל איראן כבר היום מייצאת כ-2.5 מיליון חביות נפט כאשר בשיאה ב-2004 ייצאה כ-4 מיליון חביות. כדי להגדיל את התפוקה, איראן תצטרך להשקיע לא מעט כסף שלא בטוח שיהיה כל כך כדאי ברמת המחירים הנוכחית ובכל זאת הם מתכוונים להשקיע ולהגדיל  את התפוקה.

דוב מספר 3 - נתוני המאקרו בארה”ב מקרטעים. אמנם דוח התעסוקה לחודש דצמבר היה חזק במיוחד, אך הנתונים שלאחר מכן היו פושרים והנתונים השבוע מאכזבים במיוחד. המשקיעים חוששים שהכלכלה האמריקאית לא מוכנה עדיין להעלאת ריבית נוספת שעשויה להכביד על השווקים. גם לאחר העלאת הריבית בחודש דצמבר, הדיעות של הכלכלנים בעולם היו חלוקות ולמרות ששוק ההון הצביע על 3 העלאות ריבית בשנת 2016, רוב הכלכלנים דיברו

על 1-2. בנוסף, בפד הבטיחו כי העלאות הריבית יעשו אך ורק בהתאם לנתוני המאקרו ואם הם יהיו מאכזבים, העלאות הריבית לא יתרחשו. מלבד זאת, קשה להסביר את הלחץ בשווקים שהרי בסך הכל שוקי המניות ידעו לעלות בשנים האחרונות גם שתשואות האג”ח ל-10 שנים עלו מעל לרמה של 2.5%.

דוב מספר 4 - כלכלת סין נחלשת. המשקיעים לא חוששים מפני קריסה של המערכת הפיננסית בסין שלפחות להערכתי יכולה להיות הרבה יותר דרמטית, אלא חוששים מפני התמתנות חדה בצמיחה שתשפיע לרעה על הצמיחה הגלובלית. הצמיחה בסין אכן מתמתנת אבל לרשותו של הממשל בסין ישנם מגוון כלים כולל נקיטה בצעדים מרחיבים פיסקליים אדירים והוא מתכוון להשתמש בהם, במיוחד אחרי ההשפעות השליליות של קריסת שוק המניות. גם במידה וכליו של הממשל היו צרים יותר והאטה חדה בסין היא בלתי נמנעת, ללא תרחיש שהמשבר בסין יגיע למערכת הפיננסית במערב, אין באמת הצדקה למפולת בשוקי המניות.

דוב מספר 5 - שבע השנים הטובות הסתיימו, הגיע הזמן לקבל את המשבר התורן. ללא כל הבחנה מאקרו כלכלית וללא צורך בניתוח מעמיק, זוהי השנה השביעית מאז שהשוק התחיל להתאושש אחרי המשבר ועכשיו הגיע זמנו של שוק המניות לרדת. לתיאורים האלו מתווספים כמובן מצבם של הבנקים בעולם, מחסור בכלים של הבנקים המרכזיים, החובות הגדולים יחסית של המדינות ומביא את ה"דובים" להעריך כי המשבר הפעם יהיה אפילו גדול יותר מ-2008.  

לא רואים את היער

אין  התייחסות לעובדה שסין רק מאטה, אבל הממשל שם מתכוון לתמוך בצמיחה, הצריכה הפרטית ממשיכה לעלות ותהליך העיור יספק תמיכה בצמיחה גם בעשור הקרוב.

אין התייחסות לעובדה שבמידה וחברות אנרגיה יסגרו את העסק וחלק מהבארות שברשותם, הנפט יזנק במהרה וימנע הצתה של גל של פשיטות רגל.

אין התייחסות לעובדה שהנפט הנמוך מגדיל צריכה בעולם ומייעל תהליכים ומגדיל רווחיות.

אין התייחסות לעובדה שהפד בעצמו חושש לעלות ריבית, שרמת התשואות שם עדיין נמוכה היסטורית והוא לא יעלה את הפד במידה ותנאי המאקרו בעולם ותנאי שוקי המניות לא יאפשרו זאת.

אין התייחסות לעובדה שהריביות האפסיות צפויות להמשיך ולתמוך בשווקים לאורך זמן...

דב
יניב חברון

יניב חברון | יניב חברון

יניב חברון, מנכ”ל חברת TigerEx. בעבר שימש כלכלן הראשי הראשי של בית ההשקעות אקסלנס ומנהל מחלקת המחקר והאסטרטגיה של אקסלנס.

טרם כניסתו לאקסלנס שימש אנליסט בכיר במחלקת המחקר והמאקרו בפסגות.

בנוסף משמש מזה יותר מ-10 שנים כמרצה בבית הספר לכלכלה של המכללה למינהל.

בן 40, נשוי+ 3, בעל תואר שני (M.A) בכלכלה מאוניברסיטת תל אביב. 

(תצלום: עופר וקנין)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker