למכור? למכור? למכור? או - לקנות? לקנות? לקנות?

השנה טרם נגמרה, אך המשקיעים לא ממש מחכים לראלי וכנראה מתחילים לתכנן כבר את השנה הבאה

יניב חברון
יניב חברון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב חברון
יניב חברון

השנה טרם נגמרה, אך המשקיעים לא ממש מחכים לראלי וכנראה מתחילים לתכנן כבר את השנה הבאה. בסך הכל תשואות מאוד מאכזבות השנה – אירופה עומדת על קצת יותר מ-3%, ארה"ב בטריטוריה שלילית, הודו במינוס 8 ויפן וסין ב-10% כלפי מעלה, אך יש לזכור כי בסין זו תשואה שהושגה לאחר קריסה בשווקים.

כולנו מכירים את ג'ים קרמר מ-CNBC ובאמת קשה להתעלם מדעתו ובכל זאת, נראה שגם הוא הפעם מערבב קצת בין מגמה לתחזית. הפאסימיים כיום לא מזהירים מפני תרחיש אחד לקריסה אלא מהרבה גורמים בעייתיים ובד"כ כשיש הרבה מאוד גורמים, זה נגמר בפאניקה ולא יותר מזה.

תרחיש ראשון ושני – גל של פשיטות רגל:

פיחותים חדים של מטבעות בשווקים מתעוררים בעקבות התחזקות של הדולר עשויים להוביל לגל של פשיטות רגל של חברות באותן מדינות שהיתממנו במטבע זר. ברזיל היא כמובן החשש המרכזי, אך לא רק. חשש זה אינו חשש מחודש והוא אמיתי ובכל זאת קשה לראות אותו מתממש כאשר הבנקים המרכזיים בעולם מוכנים לספק נזילות לכל דורש בעקבות אינפלציה נמוכה ולקחיי המשבר.

הקריסה במחירי הנפט אכן מסכנים את היציבות באותם מדינות יצואניות נפט מובהקות הנסמכות על הכנסות הנפט. עם זאת, במידה ואותן מדינות אכן מגיעות לפשיטת רגל, זה אומר שהכסף למימון המלחמה במחיר הנפט נגמר ואם המלחמה נגמרה המחיר צריך לעלות ומהר – בהחלט לא יוביל לקריסה גלובלית.

תרחשי שלישי – הפד מעלה ריבית, מחזק את הדולר ומפיל את השווקים המתעוררים ואת השוק האמריקאי

הפד, למרות מה שחלק חושבים, לא יושבים "טיפשים" שמנותקים מהמציאות. הריבית אולי תעלה ביום רביעי, אך אם זה יקרה זה יהיה תוך הודעה מאוד "יונית" שמתחשבת במתיחות שיש בשווקים. לכן, אני לא רואה תרחיש שבו הפד ירסק את השווקים וכמובן זה תמיד ניתן לתיקון – זהו לא אירוע המוביל למפולת.

תרחיש רביעי – מצפים מה-ECB  לעשות יותר

אז מצפים, אז מה! בסך הכל הבנק המרכזי ממשיך להדפיס כסף, האירו ימשיך להיות חלש בתקופה הקרובה, שוק האשראי שם מפשיר, שוק המניות שם זול יחסית ועם ההתייצבות בסין בהחלט ניתן לראות את המדדים שם מזנקים מחדש.

טרור! טרור! טרור!

בהחלט לא נעים ועשוי להשפיע לרעה על הכלכלות, אך באמת ממה שראינו עד כה, לפחות זה לא מה שמפחיד את המשקיעים ובטח שקרמר לא באמת יכול לתת לנו תחזית לגבי התפתחות הטרור בעולם.

אז לפחות בינתיים חכו בסבלנו ליום רביעי ושיהיה בהצלחה.

יניב חברון

יניב חברון | יניב חברון

יניב חברון, מנכ”ל חברת TigerEx. בעבר שימש כלכלן הראשי הראשי של בית ההשקעות אקסלנס ומנהל מחלקת המחקר והאסטרטגיה של אקסלנס.

טרם כניסתו לאקסלנס שימש אנליסט בכיר במחלקת המחקר והמאקרו בפסגות.

בנוסף משמש מזה יותר מ-10 שנים כמרצה בבית הספר לכלכלה של המכללה למינהל.

בן 40, נשוי+ 3, בעל תואר שני (M.A) בכלכלה מאוניברסיטת תל אביב. 

(תצלום: עופר וקנין)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker