האם ילן באמת חושבת שהיא תעלה את הריבית השנה?! – האמת שכן

בפד מאותתים כי אפשרות להעלאת ריבית עוד השנה תהיה על סדר היום בהחלטת הריבית הקרובה

יניב חברון
יניב חברון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7

בפד מאותתים כי אפשרות להעלאת ריבית עוד השנה תהיה על סדר היום בהחלטת הריבית הקרובה והאחרונה לשנה, בחודש דצמבר. בפד, שידרו מסר ניצי אתמול ובכך הנמיכו חששות לגבי סיכונים פיננסיים גלובליים וסיכונים כלכליים על המשק האמריקאי. 

הודעת הריבית של הפד, התייחסה להתמתנות בקצב הצמיחה של התעסוקה. עם זאת, בפד רואים שיפור בהוצאות ובהשקעות של משקי בית ובשוק הנדל"ן. החלטת הריבית באוקטובר התקבלה כמעט בפה אחד, מלבד חבר הפד לאקר מריצ'מונד, שחשב שיש להעלות את ריבית המדיניות המוניטרית כבר בהחלטה הזאת.

שני דוחות התעסוקה המאכזבים והתמתנות בחלק מהנתונים הכלכליים בארה"ב בעיקר הייצור, אינם חדשות טובות, אך גם אינם סיבות מספיק חזקות כדי לדחות העלאת ריבית ראשונה בארה"ב, בטח לא אחרי שכל התחזיות להעלאת הריבית המועטה, הונמכו משמעותית במהלך השנה. סך הכל, המסר עבר היטב למשקיעים – הריבית תעלה אך הקצב יהיה מאוד איטי בשנים הקרובות והוא תלוי בהתפתחויות המאקרו כלכליות בעולם ככלל ובארה"ב בפרט.

הסיבה המרכזית לדחיית הריבית הייתה בעצם התנודות החזקות וירידות השערים החדות בשוקי ההון. החשש של המשקיעים היה בשיאו, חלק ניכר מהשווקים בעולם נסחרות סביב טריטוריה דובית, החשש מפני קריסה פיננסית היה אמתי ובמצב כזה, אין באמת אפשרות להעלות ריבית בפעם הראשונה, פעולה שמסמנת כי המשבר מאחורינו ולאט לאט (מס' שנים) ננסה לחזור לשגרה כלכלית.

 גם בהודעת הריבית טענו בפד, כי הם עוקבים אחרי התפתחויות בפן הפיננסי והכלכלי, אך הפעם לא ציינו כי, התפתחויות אלה עלולות לפגוע בפעילות הכלכלית ובאינפלציה בארה"ב, להבדיל מהחלטת ספטמבר. בפד הוסיפו כי הכלכלה צומחת בקצב "במתינות". 


בפד בעצם הסבירו לנו, כי מה שהם רוצים לוודא הוא, שהכלכלה תוכל להגיע לקצב אינפלציה של 2% בהמשך וציינו כי הם ממתינים ל"עוד שיפור" (some further improvement) בשוק העבודה ומצפים להיות "סבורים" (reasonably confident) שהאינפלציה תחזור ליעד של 2% בטווח הבינוני. 

לאחר הודעת הפד, תשואות אג"ח לשנתיים, שמושפעות ביותר מהחלטות מדיניות, טיפסו מרמה של 0.62% עד ל-0.71%. עם זאת, הסיכוי שהריבית תועלה בדצמבר ע"פ השוק עומד על 47%, מעל הרמה של 39% טרם הודעת הריבית. התשואות ל-10 שנים עלו ב-6 נ.ב. מ-2.03% ל-2.09%. מדד S&P500 צנח לאחר ההחלטה בכמעט 1%, אך סגר את יום המסחר עם עלייה של 1.18%. 
       
אז כדי שהריבית תעלה עוד השנה בעצם, צריך לקרות הדברים הבאים:

1. עונת דוחות טובה עם תחזיות טובות לעתיד בהחלט יכולה לעזור.
2. מחירי נפט מתייצבים באזור של 60 דולר לחבית בהחלט יכול לעזור.
3. המשך תמריצים פיסקליים בסין – מאוד יעזור לייצב הצמיחה שם, יספק רוח גבית לאירופה ולשווקי המניות בעולם.
4. המשך עליות בשוקי המניות והתייצבותן בנתוני המאקרו בארה"ב – דוחות תעסוקה עם יצירת משרות סביב ה-200 אלף.

כל אלה ישנו בצורה דרמתית את הסנטימנט הגלובלי, יפחיתו משמעותית את הסיכוי למשבר פיננסית נוסף ויאפשרו העלאת ריבית עוד השנה. אז ילן באמת חושבת שאפשר להעלות את הריבית עוד השנה, אבל האמת, שגם היא לא באמת יודעת.

ג'נט ילן וסטנלי פישרצילום: אי–פי
יניב חברון

יניב חברון | יניב חברון

יניב חברון, מנכ”ל חברת TigerEx. בעבר שימש כלכלן הראשי הראשי של בית ההשקעות אקסלנס ומנהל מחלקת המחקר והאסטרטגיה של אקסלנס.

טרם כניסתו לאקסלנס שימש אנליסט בכיר במחלקת המחקר והמאקרו בפסגות.

בנוסף משמש מזה יותר מ-10 שנים כמרצה בבית הספר לכלכלה של המכללה למינהל.

בן 40, נשוי+ 3, בעל תואר שני (M.A) בכלכלה מאוניברסיטת תל אביב. 

(תצלום: עופר וקנין)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker