המצב הביטחוני והבורסה

לא נחזור מהר כל כך ל-2001-2002 אך זה בעייתי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב חברון

שוקי המניות בתל אביב חזרו לעלות היום והתעלמו מ-7 פגועים בסוף השבוע האחרון. סך הכל המשקיעים לא מעריכים כי ההידרדרות עשויה להמשיך ובטח לא להוביל לפגיעה משמעותית בצמיחה בישראל. האמת היא שגם אני, קודם כל כאבא לשלוש בנות ובעל משפחה ולאחר מכן ככלכלן בשוק ההון בישראל מקווה מאוד שלא, אבל תחושת הבטן שלי קצת פחות טובה.

מכיוון שאינני פרשן, או מומחה לענייני ביטחון בטח לא פנים, אני לא אנסה להסביר את תחושת הבטן אלא פשוט אלך איתה ואסביר כמה מההשלכות הכלכליות ותמחור הנכסים שעשויות להתרחש במקרה של הידרדרות.

אפשר לשכוח מהמשך הפחתות מיסים – האמת שלא אהבתי את השימוש הציני בעודפי הכספים של האוצר שלא באמת הועילה לצמיחה והייתי מעדיף שיעשו עם זה דברים אחרים שיתמכו הרבה יותר בצמיחה ולטווח ארוך, אבל על כך כבר כתבתי הרבה בפוסט הקודם (השקעה במו"פ, תחבורה ציבורית חינם וכו'). העניין הוא, שעכשיו להערכתי אפשר לשכוח מהמשך הפחתות מיסים ואף גדלה ההסתברות לעליית מיסים מחודשת. בסך הכל הוצאות הביטחון עשויות לגדול משמעותית במקרה של המשך הסלמה, סדר גודל של 15-20 מיליארד ₪. המשמעות היא כמובן גידול חד בהוצאות הממשלה ובגירעון התקציבי, זאת בהנחה כמובן שגם ההכנסות ממיסוי יפגעו.

פגיעה בצריכה הפרטית ובהשקעות עשויה לפגוע במחירים ולמתן עוד יותר את האינפלציה. עם זאת, גם ההאצה בבניה עשויה להיפגע וההשלכות על מחירי הדיור אינם חד משמעותיות, אבל להערכתנו יתרום לעלייה. בנוסף, אנחנו מתקשים לראות את השקל ממשיך להתחזק במקרה של הסלמה ונראה שתרחיש של פיחות עשוי להיות הגיוני יותר, מה שיספק רוח גבית נוספת לאינפלציה.

לגבי שוק המניות המקומי, תמיד בתחילת תרחיש בטחוני המשקיעים נוטים להיאחז בתירוץ כי חלק ניכר מההכנסות של החברות בתל אביב, מצוי בכלל מחוץ לישראל ועבור חלקן הביקוש הוא קשיח ולא תלוי במצב הביטחוני ועבור חלק קטן נוסף, מצב בטחוני מעורער דווקא עשוי לסייע. עם זאת, יש לזכור את הקולות לחרם על ישראל שגוברים ועוד יגברו במקרה של הסלמה, שהאירוע הפעם אינו ביטחוני צבאי, אלא כנגד אזרחים מחבלים שיהיה קשה לעצור ועשוי להימשך יותר ממספר חודשים. אנו רואים את החשש בקרב הצרכנים לצאת למקומות הומי אדם, מה שידכא כמובן את הצריכה הפרטית.

סך הכל, במצב זה עדיף לנהוג בזהירות ופשוט להעביר חלק משמעותי מהתיק לאחזקות מחוץ לישראל. אחרי הירידות האחרונות בשוק המניות בעולם- התמחור נוח, זה נכון שישראל בסך הכל הייתה יציבה הרבה יותר תוך כדי הירידות החדות בעולם והושפעה הרבה פחות מהחשש מסין ואירופה, אבל כרגע הסיכון המקומי גבוה, אולי אפילו יותר.

יניב חברון

יניב חברון | יניב חברון

יניב חברון, מנכ”ל חברת TigerEx. בעבר שימש כלכלן הראשי הראשי של בית ההשקעות אקסלנס ומנהל מחלקת המחקר והאסטרטגיה של אקסלנס.

טרם כניסתו לאקסלנס שימש אנליסט בכיר במחלקת המחקר והמאקרו בפסגות.

בנוסף משמש מזה יותר מ-10 שנים כמרצה בבית הספר לכלכלה של המכללה למינהל.

בן 40, נשוי+ 3, בעל תואר שני (M.A) בכלכלה מאוניברסיטת תל אביב. 

(תצלום: עופר וקנין)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker