מה אפשר לעשות עם 5 מיליארד ש"ח

יניב חברון
יניב חברון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב חברון
יניב חברון

אינני נוהג לעלות על הדף נושאים פופוליסטיים, בטח שלא מכתבים אישיים או המלצות וביקורות על תפקודם של אחרים. סך הכל אני עובד בתעשיית שוק ההון ומשתדל להתמקד בעשיית תשואות בלבד.

למרות הכלל הזה, הפעם מצאתי את עצמי שלא יכול להתאפק- כיצד יכול להיות ששר האוצר, שאת רוב הונו הפוליטי עשה בזכות רפורמה כוללת שהובילה את שוק התקשורת לתחרות מחירים שספק אם נראתה כמוה בישראל, מחליט לבחור בדרך הקלה ביותר והכושלת ביותר של הפחתת מע"מ כדי להוריד מחירים עבור הצרכן?!

בכל פעולה ישנה כוונה וישנו ביצוע, כאשר הכוונה חשובה מאוד, אך הביצוע חשוב כנראה הרבה יותר. אני בטוח שכוונתו של שר האוצר טובה. בסך הכל הוא מודע לעודפי הגבייה, לאחר שניסו להפחיד אותו מחוסרים ובצורה גלויה ושקופה הגיע למשכן הכנסת ואמר כי יש באפשרותו להוריד מיסים (כ- 5 מיליארד ₪ לפחות). לכן, על הכוונה אני בהחלט חושב שמגיע לו 30 נקודות מתוך 30.

על הביצוע באמת שחיפשתי היכן לתת נקודות, אך נראה כי על הביצוע הכושל הזה מגיע לשר האוצר לא יותר מאפס נקודות מתוך 70 אפשריות.

הפחתת המע"מ, גם בשיעור של 1% לא תגיע לציבור, גם לא חלקית, אלא במוצרים מפוקחים בלבד שמחיריהם נקבעים ע"י רשויות ממשלתיות בניכוי מע"מ. בשאר הסקטורים, המחירים נקבעים ע"פ מצב התחרותיות בענף ומי כמו שר האוצר אמור לדעת את זה.

אז מה באמת עושים טוב יותר ב- 5 מיליארד ₪?

להלן מספר רעיונות, שבכמה עשרות שעות של עבודה, יכולים להפוך למציאות טובה יותר עבור הכלכלה והחברה בישראל. אני בטוח שבאוצר ישנם מספיק אנשים שידעו כיצד לשכלל ולפתח רעיונות אלו ואולי אף להוסיף מספר רעיונות נוספים.

רוצים לעזור לאוכלוסייה החלשה – בסכום של קצת יותר מ-5 מיליארד ₪ ניתן להגדיל את קצבאות הזקנה ביותר מ-400 ₪ לחודש, כ-90% אולי אף יותר מתוך סכום זה יגולגל לצריכה ציבורית ואף יתמוך בצמיחה. אם ירצו באוצר להגדיל מעט ראש, יוכלו לתת זאת כמובן רק לאותם קשישים המצויים מתחת לקו העוני (כ-25% לפחות) ואז התוספת תוכל להיות כפולה ומכופלת. רציתם לעזור לשכבות החלשות הינה עזרתם ובגדול.

לייעל את הכלכלה – אחת הבעיות המרכזיות של הכלכלה המודרנית היא סוגיית התעבורה. כיצד ניתן לשנע אנשים במהירות אפשרית, ע"י צריכת אנרגיה מוזלת או במילים אחרות לאפשר להם לוותר על הרכב (שלא לדבר על כל אלה שלא מסוגלים לאפשר לעצמם אחזקת רכב). תחבורה ציבורית חינם – זה אפילו יעלה קצת פחות מ-5 מיליארד ₪ (כיום עלותה מוערכת בכ-8 מיליארד ₪, כאשר המדינה כיום מסבסדת כ-4 מיליארד). הרבה יותר אנשים יזנחו את הרכב, משפחות שיעברו לרכב אחד בבית במקום שניים – חיסכון שיעבור ברובו לצריכה. הרבה פחות נזקים לכבישים בישראל וצורך קטן יותר בגידול תשתיות הכבישים – חסכון של מיליארדי שקלים מדי שנה. הרבה פחות נפגעים בתאונות דרכים, תירוץ טוב יותר לפיתוח הפריפריה ואולי אפילו קצת פחות זיהום אוויר. ובואו לא נשכח את זמן העמידה בפקקים שיחסך ובחלקו יעבור לזמן עבודה ולפעולות יעילות יותר.

כיצד לייצר כסף מכסף –כבר מזמן שישראל נחשבת ל"אומת הסטרטאפים" וככל הנראה גם ל"אומת האקזיטים". למרות זאת, בשנים האחרונות תקציב המדען הראשי והחממות הטכנולוגיות הממשלתיות ממשיך לרדת (כ-מיליארד ₪ בשנה). בשנים האחרונות היו בישראל אקזיטים בעשרות מיליארדי דולר. תארו לכם מה היה קורה לו המדינה הייתה שותפה גדולה יותר (בכל זאת, עבור חלק מהאקזיטים המדינה נהנתה ממס). הגיע הזמן להתקדם וללמוד מהעולם העסקי – המדינה תקים קרנות הון סיכון ממשלתיות שינוהלו ע"י אנשי המקצוע הטובים ביותר ותקבל מניות באותן חברות. כדי לייעל את התהליך היא גם יכולה להצטרף לקרנות הון סיכון פרטיות. זה בסדר שמנהלי אותן קרנות יהפכו לאנשים עשירים מאוד כל עוד המדינה תזכה להכנסה פוטנציאלית של מיליארדי דולר. כך קיבלנו גידול בהשקעות, גידול ביצירת משרות והכי חשוב גידול עתידי נוסף בהכנסות.

מע"מ על מוצרים בפיקוח - אם בכל זאת אתם מתעקשים להוזיל מחירים ע"י הפחתת מע"מ, עשו זאת על מוצרים בפיקוח בלבד, שכן, כך כל ההפחתה תגולגל לצרכן – מחירי חשמל, דלק ושאר מוצרים בפיקוח.

תוזילו את מחיר הקרקע ב-50% - הוזלת מחירי הדיור תיעשה רק ע"י גידול בהיצע, ובכל זאת הוזלה עתידית של כלל הקרקעות המוצעות ע"י המדינה ב-50% תוביל להוזלת קרקעות דרמטית בישראל (מחיר דירה ממוצע כ-1.3 מיליון ₪, מספר דירות הנבנות על קרקע ממשלתית מוערכת בכ-20 אלף יחידות, המחיר הממוצע של הקרקע מוערך בכ- 500 אלף ש"ח, הפחתה של כ-50% מהמחיר עלותה למדינה כ-5 מיליארד ₪), מה שיעזור לקרר מעט את הבועה בישראל. כמובן שגם את זה צריך לעשות ע"י השקעה של יותר שעות מחשבה, כמו להכריז על יציאה לדרך בעוד שנה (בעלי קרקעות פרטיות ילחצו למכור ולממש כבר היום, לחייב את הזוכים לבנות בתוך מספר שנים אחרת תחולט הקרקע, מכרזי מחיר מקסימום וכו').

הגדלת מס הכנסה שלילי – בישראל מונהג מס הכנסה שלילי לעידוד התעסוקה, אבל הוא עדיין קטן מאוד ביחס למדינות מערביות אחרות. אנשים רבים אינם מודעים כלל למענק ונראה כי המדינה לא משקיעה מספיק מאמצים כדי לייעל ולממש את התכנית (שהרי מי לא היה רוצה לקבל תוספת לשכר). הגדלת המענק בצורה משמעותית תעודד את התעסוקה ותשפר את הצריכה ואת מצב העוני בישראל.

הגדלת תקציב המשטרה- הצורך בשיפור תפקודה ויכולותיה של המשטרה עומד במשך זמן רב במרכזו של השיח הישראלי. רבים מתחלואיה נתלו לא אחת בתקציב הנמוך, איתו היא נאלצת לפעול. בשנה האחרונה גם כך חוותה המשטרה טלטלה לא נעימה שלא הוסיפה לשיפור יחסו של הציבור אליה. במשרד לביטחון פנים מבינים את האחריות המוטלת על כתפיו של הארגון ועל חשיבותו הגדולה כגוף השומר על שלטון החוק ועל הסדר הציבורי בישראל. תוספת של 5 מיליארד שקלים לתקציבה של המשטרה, בהחלט תוכל לשפר את יכולותיה ולהגדיל את התועלת שלנו, האזרחים, מתפקודה שיהפוך למקצועי יותר- פחות פשיעה, פחות העלמות מסים (מגיע כמובן לקופת המדינה) ופחות כלכלה שחורה.

אני סבור ובטוח שיש עוד רעיונות רבים ואפילו טובים מאלו שהעליתי על הדף. הדרך להגיע אליהם היא להשתמש באותה שיטת ייעול של חברות ייעוץ מהגדולות בעולם – פשוט לפנות אל העובדים (במקרה שלנו הציבור בישראל) ולבקש מהם רעיונות. אני בטוח שלציבור הרחב בישראל יש עוד הרבה רעיונות מה לעשות עם 5 מיליארד ₪ לטובת המדינה ולרווחת עם ישראל. כל מה שהאוצר צריך לעשות הוא לבקש את עזרתו של הציבור במציאת פתרונות ל-5 מיליארד ₪. בעלי הפתרונות הזוכים יוכלו בתמורה לזכות ללוות את הפרויקט ואפילו ליהנות ממענק צנוע של כמה מאות אלפי ₪.

יניב חברון

יניב חברון | יניב חברון

יניב חברון, מנכ”ל חברת TigerEx. בעבר שימש כלכלן הראשי הראשי של בית ההשקעות אקסלנס ומנהל מחלקת המחקר והאסטרטגיה של אקסלנס.

טרם כניסתו לאקסלנס שימש אנליסט בכיר במחלקת המחקר והמאקרו בפסגות.

בנוסף משמש מזה יותר מ-10 שנים כמרצה בבית הספר לכלכלה של המכללה למינהל.

בן 40, נשוי+ 3, בעל תואר שני (M.A) בכלכלה מאוניברסיטת תל אביב. 

(תצלום: עופר וקנין)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker