אף אחד לא באמת יודע - יניב חברון - הבלוג של יניב חברון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אף אחד לא באמת יודע

10תגובות

את הפוסט הזה החלטתי לכתוב אחרי אינספור שיחות עם "אנשי גברת כהן מחדרה" הניזונים בעיקר מעצות "קרובים" וכתובים בעיתונות הכלכלית המקומית.  

את השבוע האחרון ביליתי בחופשה משפחתית במדינה אחרת שקרסה, ובין מרדף למרדף אחר בנותיי הקטנות נאלצתי לענות לטלפונים מודאגים מהארץ ולעקוב אחר חדשות באינטרנט (שהיה מאוד איטי!!!!!!). מצד אחד, אני יכול להצטער על כך שלא הייתי מחובר לשווקים 24/7, אך מצד שני, בעשור האחרון למדתי שלפחות בתחילת אירועים כאלה עדיף להיות מרוחק, ככה עושים פחות טעויות. 

אתחיל דווקא מהסוף ואמר, כי איש אינו יודע האם ימשיכו הנפילות בשווקים או האם כבר הגענו לתחתית!!! – פרסומים לגבי "המשך קריסה" או "הזדמנות המאה" הינם בגדר ספקולציה בלבד והאמינו לי, קראתי מאות כאלה גם השבוע וגם בעשור האחרון. הטייטל העומד לצידו של הכותב, תוספות הערצה כמו "גורו", "כוהן" וכו', הן כותרות מפוצצות בהחלט המעבירות את המסר בצורה הטובה ביותר ומבלי חלילה לזלזל באיש ובמקצועיות שלו, אני אומר לכם את זה כפי שאני אומר במצגות עבור לקוחות בכל השנים האחרונות "גם המקצוענים טועים והרבה".   

טיפול לקוי במשבר – סין הייתה אחת משוקי המניות האהובים עליי עד לא מזמן. באוגוסט 2014 כתבתי שהיא אחת השווקים המעניינים ביותר ואין מה לחשוש מקריסה פיננסית שם ולכן, יש לנצל את התמחור הזול שלו (רוב השווקים בעולם היו כבר אז במחירים גבוהים הרבה יותר). באותם ימים, הממשל הסיני פעל לצמצום תופעת "בנקאות הצללים" ובעצם הוריד את סיכון האשראי במשק, אך במקביל דחף את הסינים לשוק ההון (סגר להם את האופציה להשקיע ב"בנקאות הצללים"). בהמשך, השוק עבר מספר רפורמות כולל חיבור ישיר שלו להונג קונג וגישה קלה יותר למשקיעים זרים. אחרי כמעט 5 שנים ללא תזוזה, שוק המניות הסיני מדביק פערים ורושם עליות פנומנליות של יותר מ-100%. במהלך העליות, הרגולטור הסיני, מפעם לפעם, הפעיל צעדים מרסנים לטובת שכלול השוק. יחד עם זאת, כאשר אלו נעשו לעיתים תכופות יותר, המלצתי לצאת מהשוק הסיני – "אני עם רגולטור סיני לא מתעסק". השוק המשיך לעלות עוד 20% מאז - ואז החלו הנפילות.

אובדן אמון - הנפילות בסין יכלו להיגמר בתיקון טכני (אלים, אך לא יותר מזה), כך לפחות אני משער. הבעיה הייתה שהרגולטור הסיני ניסה לעצור את הקריסה בשוק המניות ע"י צעדים מלאכותיים המקבילים את צעדיהם של השחקנים. מספר פעמים בחודש אחרון הערכתי שזה יוביל לאובדן אמון של המשקיעים והם יחפשו כל דרך אפשרית לצאת מהשוק הסיני, את העוצמה ואת ההשפעה על השווקים בעולם, לצערי לא הערכתי.

משבר או הזדמנות - המפולת בשוק המניות הסיני (כן, בשוק המניות הסיני זוהי מפולת – האמא של המפולת), מסכנת את הצמיחה בסין וכפועל יוצא, את הצמיחה הגלובלית. הבעיה היא להעריך עד כמה. בשלב זה לא ניתן להעריך עד כמה המערכת הבנקאית חשופה לירידות בבורסה, בטח לא במערכת הבנקאית הכל כך לא שקופה בסין. יחד עם זאת, יש לזכור כי, לממשל הסיני יש הרבה מאוד רזרבות כדי לתמוך במערכת הפיננסית במידת הצורך (השאלה היא העיתוי ועוצמת הפעולה שכן גם הם עשויים לטעות). בשלב זה מוקדם מדי לדעת כיצד הקריסה בשוק המניות תשפיע על הצריכה בשוק הסיני, כיצד היא תשפיע על האשראי אם בכלל ומה תהיה עוצמת ההשלכות השליליות על הצמיחה הגלובלית. רוב המשקיעים בעולם מסכימים כי, המפולת בשוק המניות הסיני נובעת מאובדן אמון והיא מובילה לפאניקה. השאלה הגדולה- האם פאניקה בלבד באמת מסוגלת להוביל לקריסה של שוקי המניות בעולם. אמנם, רוב הקריסות בשוקי המניות בעולם לוו במיתון, קריסה בשוק הדיור או במערכת הבנקאית או בשניהם, יחד עם זאת, היו גם מספר מועט של קריסות שהגיעו משום מקום והפכו לפאניקה של המשקיעים ("אוקטובר השחור" 1987 הקריסה בשוק המקומי ב-94), אך השווקים ידעו להתאושש יחסית מהר מירידות אלו.

אף אחד לא באמת יודע - הבעיה הגדולה במשבר בשוק המניות הסיני, היא לזהות האם מדובר בפאניקה בלבד או במיתון אמיתי בכלכלה השניה בגודלה בעולם ובמנוע הצמיחה הגלובלי שיובילו למיתון עולמי. הצמיחה הגלובלית בסך הכל מאכזבת זה תקופה ארוכה, בנקים מרכזיים מנסים בכל כוחם להאיץ את הצמיחה, אך זה לא עובד מספיק טוב. צמיחה מתונה היא עדיין צמיחה ולא מיתון. בשורה התחתונה, רוב השווקים בעולם נסחרים עדיין במגמה של תיקון ורחוקים משוק דובי (ירידה של 20% מרמת השיא שמבשרת המשך ירידות או דשדוש), גם השוק האירופאי שגלש לטריטוריה זו רק לפני יומיים, תיקן בעוצמה אתמול ויצא ממנה לעת עתה, אך עשוי לחזור אליה במהרה. ברמת התמחור ובהשוואה לריבית האלטרנטיבית ובהתחשב ברמת הצמיחה הגלובלית הצפויה, השווקים נראים מעניינים לרכישה, יחד עם זאת, בימים כאלו, איש אינו חושב על תמחור וטווחי השקעה רחוקים מדי מלבד מספר ימים. בנוסף, נראה שהתנודתיות תכריע עוד משקיעים רבים.

עצות למשקיע בשעת לחץ:

1. אם אינך מסוגל לספוג את התנודתיות שעוד תהיה פה, אל תיכנס לשוק המניות ואולי אפילו כדאי לך לצאת (גם קניה של מטבע או אג"ח בחוף מבטחים נחשב ליציאה).
2. אם החלטת לנצל את ההזדמנות, בחר אינדקסים זולים יחסית עם חברות ענק שלאורך זמן יצליחו לייצר תשואה הוגנת על ההון (בנקים, חברות צריכה, פארמה לאו דווקא בארץ).
3. אם החלטת שסין לא נכנסת למיתון אלא להאטה והממשל שם יצליח להשתלט על הבעיות ואפילו להאיץ מעט את הצמיחה בשלב מאוחר יותר – אתה מוזמן לקנות גם את סין – זה עוד עשוי להיות כואב אבל ישתלם בטווח של שנה.
4. התייצבות בסין וצפירת הרגעה לצמיחה הגלובלית תספק רוח גבית מחודשת למחיר הנפט שמצוי בשפל (וכפועל יוצא, גם לחברות אנרגיה שירדו בעשרות אחוזים) – זה עשוי לקחת כמה חודשים.
5. במידה והחלטת בכל זאת לנצל את רמת התמחור להשקעה ארוכת טווח, יש לעשות זאת בהדרגה ובשיטתיות (לקנות במנות), כל הזדמנות זולה כיום עשויה להיות זולה יותר בימים/שבועות הקרובים. 

לבסוף- רבים נוהגים לצרף כיום גרפים מתוחכמים כאלה ואחרים שמנסים לזהות את המשך הקריסה או את הזדמנות הקנייה. אני החלטתי לצרף גרף פשוט במיוחד שמראה כי, בסך הכל "התנפחה" לה מעין בועה בשוק המניות הסיני וכמו כל הבועות, בסופו של דבר הם מתפוצצות, חלקם מהר יותר, חלקם לאט יותר. הגרף הזה לא אומר כלום לגבי ההמשך, אך הוא לפחות מראה את הדמיון בין "בועות" – כשזה עולה מהר מדי, זה גם יודע ליפול מהר מאוד.

 

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מסעדה בקלימנוס

מנהל מסעדה לא ענה למייל בעת חופשה - ופוטר. מה קבע בית המשפט?

העידן הדיגיטלי הביא לחיינו הרחבה כמעט בלתי מוגבלת של שעות העבודה - טלפונים, מיילים והודעות בלתי פוסקות, לפני ואחרי שעות העבודה, ובלי שכר על שעות נוספות. במדינות שונות נפסקו חוקים שונים שניסו להסדיר את הסוגיה

כתבות שאולי פיספסתם

*#