נראה שהסינים מאבדים קצת את הסבלנות

יניב חברון
יניב חברון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
יניב חברון
יניב חברון

המהלכים של הממשל הסיני נראים בדרך כלל הגיוניים עם אופק ארוך טווח ותכנון אסטרטגי כולל. היד המכוונת במשק, הכוללת 18% מאוכלוסיית העולם, צריכה לעיתים לבצע התאמות ותיקונים ובכל זאת, קשה שלא להתפעל.

למרות זאת אם מחברים את רצף ההחלטות בשנה האחרונה, קשה שלא לתהות האם הממשל הסיני מאבד סבלנות?! האם הוא עושה טעויות הנובעות מחיפזון? האם הוא לא עסוק מידי בכיבוי שריפות ופחות בתכנון?

את הביקורת על הניסיון לקירור שוק המניות והביקורת הנוקבת עוד יותר על הניסיון לבלום את הקריסה, כתבנו לא פעם ולכן, לא נחזור על כך שנית. יחד עם זאת, נראה כי בממשל בסין הגיבו מאוחר מדי לעליות החדות בשוק המניות שכללו גידול חד במינוף ובעצם קיוו כי, הגידול בעושרם של הסינים יצליח לחפות מעט על ההתמתנות. גם הפיחות היזום של הממשל שבסך הכל היה קיצוני למדי ולא בגלל העוצמה, אלא בגלל המהירות שבו הוא נעשה, מוביל בינתיים לתוצאה הפוכה כאשר מדדי המניות הסיניים חזרו לרדת היום, ובייחוד יש לציין את מדד שנחאי שמציג ירידה של לא פחות מ-6% (!).

אמנם, הייצוא הסיני בהחלט מהווה חלק נכבד מהתוצר, יחד עם זאת, גם הייבוא הסיני עדיין מהווה חלק לא קטן מהכלכלה, מה שעשוי להכביד על הצמיחה. הצרכן הסיני שרק לא מזמן "חטף" בעקבות הקריסה בשוק המניות, כעת עשוי לעמוד מול התייקרות מוצרי ייבוא, מה שעשוי להכביד עוד יותר על הצריכה הפרטית. בנוסף, החשש שמא חברות יצמצמו השקעותיהן במדינה ויסיטו כספים מהשווקים המקומיים בשל ההאטה בפעילות הכלכלית אינה תורמת אף היא לעצירת המגמה השלילית ולהפחתת חששות המשקיעים בנוגע לעתיד.

בשלב זה עוד מוקדם מדי לאמוד את המצב בסין בעקבות הקריסה בשוק המניות ואת התועלת מהפיחות במטבע, יחד עם זאת, נראה כי העיסוק היומיומי של הממשל בסין להחזיר את הכלכלה השניה בגודלה בעולם למסלול צמיחה נאותה, יוצרים זעזועים גדולים מדי ובזמן קצר מדי. ההשלכות במקרה של אובדן אמון או חלילה אובדן שליטה, עשויות להיות קשות עבור הכלכלה הסינית וקשות עוד יותר עבור הצמיחה הגלובלית.

עוד מוקדם מדי לדאוג – לסינים יש עוד הרבה כלים בקנה, הרחבות מוניטריות והרחבות פיסקליות ילוו את הכלכלה ברבעונים הקרובים וצפויים לרומם את מצב רוחם של המשקיעים בכל פעם שזה ישקע בדאגות.

יניב חברון | יניב חברון

יניב חברון, מנכ”ל חברת TigerEx. בעבר שימש כלכלן הראשי הראשי של בית ההשקעות אקסלנס ומנהל מחלקת המחקר והאסטרטגיה של אקסלנס.

טרם כניסתו לאקסלנס שימש אנליסט בכיר במחלקת המחקר והמאקרו בפסגות.

בנוסף משמש מזה יותר מ-10 שנים כמרצה בבית הספר לכלכלה של המכללה למינהל.

בן 40, נשוי+ 3, בעל תואר שני (M.A) בכלכלה מאוניברסיטת תל אביב. 

(תצלום: עופר וקנין)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker